• ibb mezarlıklar müdürlüğü’nün son 24 saatte istanbul'da 'bulaşıcı hastalık' nedeniyle 179 kişinin öldüğünü açıkladığı gün yapılmış açıklama.
  • allah bir dese inanilmayacak biyikli lobisinden bugunku parodi...
  • halka 3 kuruşluk maske dağıtamadılar. maddi destek vermeyi bırakın, üste bir de halktan para almaya çalıştılar. her akşam uydurma veriler ile halkı yalan söylediler. kontrolden çıkmış covid-19 üzerinden bir “başarı” hikayesi yaratmaya çalıştılar.
  • bir süre, pozitif 30.000 olmaz.
    ölü 200 olmaz.
    hasta 7000 olmaz.
    yine sabite bağladık.
    ekrem imamoğlu olmasa bu sayılarıda vermezlerdi.
  • bugün farklı olsa şüphelenecektim ama anlaşıldı, burada da bir aralık seçmişler, o şekilde gidecekler. nefis bir tutarlılık.

lan birileri şunlara akıl versin, böyle çok belli oluyor. mesela yarın 32 bin desinler ama sonraki üç gün 28 bin, 30 bin ve 29 bin olarak açıklasınlar. insanlar da "aa, düştü!" diye sevinir hem.

rakamlar böyle olsa bile "çok zorlama duruyor, azıcık değiştirelim" der insan. lan nasıl olsa günlük vaka 40 bin olsa bile bunu günlere yayacaksınız, en azından çok yakın bölmüş olmayın da hepten dalga geçiyor gibi görünmeyin.
  • sağlık personeliyim. emin olun covid-19 ile uğraşmaktan daha zor bazı şeyler var. bunları maddeler halinde sayarsak;

* insanların hala "vitamin baktırıcam, kanlarıma baktırıcam" diye hastaneye gelmeleri. bu şekilde covid-19 kaparak eks olan hastam var. kendisi de "keşke o gün hastaneye gelmeseydim." diye defalarca söyledi.

* hastaların semptom gizlemesi, covid-19' a zührevi hastalık muamalesi yapması, test vermeyi, pandemi polikliniğine başvurmayı reddetmesi.

* hasta yakınlarının tuhaf istekleri, ne kadar bilgi verirseniz de anlamak istememesi. 86 yaşında entübe bir hastanın yakını kliniği arayıp da "neden hasta yoğun bakımda, servise inse düzelir." diye bize çemkirmesi.

* hemen herkesin her konuda fikir sahibi olması, hemşirenin ilaç dozuna ( favipiravir ) hasta bakıcının hastanın bölümler arası nakil şekline karışması.

* 14 gün izolasyonu biten hastanın tetkik yaptırmak için soluğu hastanede alması.

ve türkiye'de en önemlisi ölümü kabullenemek, her şeyi doktor hatası olarak görmek, her konuda bir fikir üretmek, doktorun hastanın özellikle kötülüğü için uğraştığını düşünmek.
  • şimdi önceden sadece hasta sayısı açıklanıyordu günlük 600-700 artış oluyordu.

şimdi toplam vaka sayısı açıklanıyor yine günlük 600-700 artış var bu mümkün değil.
  • vaka sayısı bunun beşte biriykenki artışla bunun artışı sayısal olarak hemen hemen aynı.

ne biçim iş anlamadım.
  • oo bakıyorum 30 bini bir turlu bulamadık.
  • kırmızı çizgimiz otuz bin galiba.
hesabın var mı? giriş yap