şükela:  tümü | bugün
 • diğer seçimlerle kıyaslaya kıyaslaya, toplaya çıkara bir bakalım:
  https://tr.wikipedia.org/…diye_başkanlığı_seçimleri

  hafızamızın haznesi genişlesin, bakalım dememin başka sebebi yok.
 • refah partisi adayı recep tayyip erdoğan'ın yüzde 25,19 gibi düşük bir oy oranıyla istanbul büyükşehir belediye başkanı seçildiği ve bugün türkiye'yi adeta tek başına yöneten erdoğan'ın önünün açılması bağlamında türk siyasal tarihinde bir dönüm noktası olarak kabul edilecek 27 mart 1994 tarihinde gerçekleşmiş olan yerel seçimlerin sonucudur. oy oranlarına bakıldığında; aşırı sağın adayı erdoğan'ın yüzde 25 oyla seçildiği seçimlerde, merkez sağın iki partisi doğru yol partisi (bedrettin dalan: yüzde 15,46) ile anavatan partisi'nin (ilhan kesici: yüzde 22,14) oy oranlarının yüzde 38'i, merkez soldaki üç partinin oy oranlarının ise (shp: zülfü livaneli-yüzde 20,30, dsp: necdet özkan-yüzde 12,38, chp: ertuğrul günay-yüzde 1,40) yüzde 33'ü bulduğu görülmektedir. görüldüğü üzere, böyle rahat bir seçimi kaybedebilmek gibi üstün bir başarıyı (!) gösteren türkiye'deki merkez sol ve merkez sağ partiler, islamcılığın ve erdoğan'ın önünün açılmasının en büyük sorumlularıdır.

  http://www.yerelnet.org.tr/…=1994&belediyeid=128393

  https://tr.wikipedia.org/…diye_başkanlığı_seçimleri
 • türkiye'nin belki de kaderini değiştiren seçimdir ve türkiye'de seküler iktidar odaklarının ne derece sorumsuz ve siyasal islam tehlikesi karşısında aptalca hareket ettiklerini göstermesi bağlamında ibretliktir. şimdi eğri oturup doğru konuşalım; erdoğan ve islamcılara kızmak yerine, önce senelerce ülkeyi doğru düzgün yönetemeyen ve yüzde 30'un üzerinde oy oranları varken bir sürü farklı parti ve fraksiyona bölünen laik sağ ve laik sol grupları eleştirmek gerekir.

  https://twitter.com/…hoca/status/899683489762684930
 • bu seçimlere dair birçok acı gerçeği buradan okuyabilirsiniz.
 • sakarya da zeki toçoğlunun kesinlikle aday gösterilmemesi gerekir. çünkü akp kaybeder.
 • dile getirilmiş ama tekrarlamaktan kendimi alamayacağım. o dönemde "sosyal demokratların" ne kadar şuursuzca kararlar aldığına ve kıskançlığın zararlarına ilişkin harika bir örnektir.

  üçüncü sıradaki zülfü livaneli (sosyaldemokrat halkçı parti): 20,30
  beşinci sıradaki necdet özkan (demokratik sol parti): 12, 38

  1992'de kurulan, o zamanlar diğer merkez sol partilere kıyasla teşkilatlanma sancıları çeken chp'nin ertuğrul günay ile aldığı 1,40'ı da ekleyelim. sonuç 34.08 ediyor. merkez sağın adaylarını hiç dahil etmeyelim. refah partisi'nin adayı olan recep tayyip erdoğan'ın oy oranı ise 25,19! dramı ortaya koymak amacıyla iki oy oranını yan yana yerleştiriyorum.

  merkez sol partilerin toplam oy oranı- refah partisi oy oranı
  34.08 - 25,19

  bu seçimin "önemini" vurgulamama gerek yok sanırım. ayrıca sonuçlarını...
 • geleceğe dönüş filmlerinden birinde beef tennen maç sonuçlarını içeren kitabı çalarak zamanda kırılmaya yol açıp berbat bir alternatif gerçeklik yaratıyordu, 94 yerel seçimleri de türkiye cumhuriyeti için bu kırılmanın yaşandığı tarihtir.
 • aynı zamanda ankara belediye başkanlığını melih gökçek’in kazandığı seçimlerdir.

  ülke üzerinde etkisi 25 senedir sürüyor.

  yerel seçim ile ülke kaderi belirlenebiliyor. o yüzdendir ki 2019 yerel seçimlerinde istanbul ve ankara’nın kazanılması çok kritiktir.

  (bkz: muharrem ince)
  (bkz: mansur yavaş)
 • o kara bulutların bu tufanı getireceğini söyleyenlerin müneccim kabul edildiği, eski türkiye'nin ucubeye dönüşerek yenilendiği, siyah beyaz masumiyetten kirli renkler çağına girişi remz eden sonuçlar. sonrasında hiçbir şey güzel gitmedi. 97 yılında binyıl süreceği söylenen postmodern darbe, atatürk'ü kirli emellerine alet edip onu kalkan kullanarak boşaltılan bankalar ve basiretsiz, sistem tıkanıklığını velinimet bilen koalisyon hükümetleri... 99 marmara depremi, 2001 ekonomik krizi. hikayenin devamını biliyorsunuz. asa'nın güç sopası, mazlumun zalim olması, güç zehirlenmeleri.
  herkes bir şekilde kazandı, tek gerçek kaybeden halkın kendisiydi.

  edit: bu toprakların hamurunda rövanşist ve kinci bir zihniyet vardır.
  tarihten ibret almak yoktur.
  geçmişi kutsamak dinin farzlarından biri kabul edilir.
 • türkiye'nin en karanlık yıllarında yapılan seçim.

  1991-1992-1993-1994'teki öldürülen asker, gazeteci ve siyasetçinin isimlerini yazsam buraya sığmaz.

  bi de gelmiş ne güzel yıllardı diye maval okuyorlar.

  türkiye şu anda bu yıllara göre süt limandır.

  teknolojinin gelişmesiyle kameraların ve video kayıt sistemlerinin gelişmesini düşünürsek, dolaylı olarak sansasyonel olayların daha kolay su yüzüne çıkma ve medyaya yansıma potansiyelinin artmış olmasını değerlendirirsek, şu anki durum 90'lara göre fersah fersah iyidir. düşünün o zaman sosyal medya kamera vs yokken bu kadar cinayet olmuş. kayıt edilemeyen neler vardır.