• zamanın refah partisinin tam bir zaferle çıktığı seçimdir. istanbul'da rte, ankara'da melih gökçek belediye başkanı seçilmişlerdi.

o zaman yanılmıyorsam -ki pek yanılmam- star'da mehmet barlas yorum yapıyordu. ben hastanede biricik annemin başında bekliyordum. sabah olmuştu. mehmet barlas bütün gece varoş oyları her şeyi deiştirir diyerek refah'ın gerileyeceğini umdu durdu. sabahın ilk aşıkları ile hezimeti kabul etti ve mealen şu cümleyi kurdu:

- evet sayın izleyiciler, sabah olmak üzere. istanbul ve ankara'ya refahlı iki başkan seçilmiş gözüküyor. bakalım nasıl bir sabah olacak

bir de bakıyorum şimdinin mehmet barlas'ına da....
  • shp'nin elindeki bir çok belediyeyi kaybettiği, refah partisi'nin başta istanbul ve ankara olmak üzere önemli belediyeleri kazandığı; islamcı hareketin ayak seslerinin duyulmaya başlandığı seçimdir.

istanbul'da shp adayı zülfü livaneli'yi, dyp adayı bedrettin dalan'ı, dsp adayı zekeriya temizel'i ve anap adayı ilhan kesici'yi geçen tayyip erdoğan; ankara'da ise shp adayı korel göymen'i, anap adayı rüştü yüce'yi, chp adayı ali dinçer'i ve dyp adayı saffet arıkan bedük'ü geride bırakan melih gökçek seçildiler. izmir'de de dyp adayı burhan özfatura, shp adayı yüksel çakmur'dan başkanlığı tekrar devraldı. shp elindeki 3 büyük şehri de kaybetti böylece.

bu arada belgenet'ten baktım refah partisi diyarbakır'ı da almış.

http://www.belgenet.net/…sehir_ayrinti.php?yil_id=4
  • nurettin sözen sonrası dönemde istanbul açısından şöyle ilginç sonuçlanmıştır:
    anap 23.34 (ilhan kesici)
    bbp 0.66
    chp 2.27 (ertuğrul günay)
    dp 0.13
    dsp 14.41 (zekeriya temizel)
    dyp 13.52 (bedrettin dalan)
    ip 0.19
    mhp 2.59
    mp 0.14
    rp 25.30 (recep tayyip erdoğan)
    sbp 0.25
    shp 16.97 (zülfü livaneli)
    ydp 0.23

merkez solun toplam oyu yaklaşık %33-34
    merkez sağın toplam oyu yaklaşık %36-37
    milli görüşün oyu ise %25-26

ancak merkez sol ve sağdaki bölünme bugünün başbakanı recep tayyip erdoğan'ın belediye başkanı olmasını sağladı.

aynı seçimlerde ankara'ya bakalım:
    anap 19.24 (rüştü yüce)
    bbp 1.64
    chp 3.06 (ali dinçer)
    dp 0.14
    dsp 8.95
    dyp 11.85 (saffet arıkan bedük)
    ip 0.25
    mhp 10.90
    mp 0.37
    rp 21.47 (melih gökçek)
    sbp 0.37
    shp 21.38 (korel göymen)
    ydp 0.28
    bagimsiz 0.10

merkez solun oy oranı yaklaşık %33-34
    merkez sağın oy oranı yaklaşık % 31-32
    milli görüş oy oranı yaklaşık %21-22

merkez sağda ve solda bölünme 6000 oy farkla melih gökçek'in başkan olmasını sağladı.

1994 seçimleri bir kırılma noktasıdır türk siyasi hayatında merkez sağ ve sol birbiriyle kavga ederken, çöplerden binlerce oy çıkarken bu olaylar milli görüş çizgisine yaradı ve onların devamını bugün iktidara taşıdı.
  • refah partisi ittifaktan (rp-mçp-ıdp) sonraki bu ilk seçiminde büyük başarı sağlayarak birçok büyükşehir ve il belediyesini almış ve bir yıl sonra yapılacak olan seçimlerden birinci parti çıkacağının sinyallerini vermiştir.
  • türkiye solunun içindeki chp ekolünün ankara'da rüştü yüce ve korel göymen gibi iki tane halkla, alt sınıfla alakasız adamla seçim kazanma dallamalığının farkına zor yoldan varmasını sağlamıştır. şimdilik 16 yıla mal oldu. geçmiş olsun.

edit: rüştü yüce anap'ın adayı idi. ama chp'den aday olsa kimse yadırgamazdı, sağ seçmene hiçbir şey ifade etmiyordu. yani karıştırmam normal; uyarılar üzerine* "sol"un diğer adayının ali dinçer olduğun özür dileyerek düzelteyim.

edit2: bu arada harika bir bakınız buldum;

(bkz: melih gökçek/#14628385)
  • recep tayyip erdoğan'ı ve ilerleyen yıllarda da akp' yi tanımamızı sağlayan seçimler..

"şaibe doluluk oranı" oldukça yüksek olan, kimin eli kimin cebinde belli olmayan, demokrasi denen illetin yerlerde gezindiği tarih, 27 mart..
    zülfü livaneli, düzenbazlıklarla dolu bir tarihin ardından istanbul'a başkan olamadı.
    onu recep tayyip bey oyları ile ezdi geçti, ulvi dini-ahlaki boyutlarıyla hayatın..

dünyayı kesinlikle güzellik kurtaracaktı ama olamadı.. zaten bu ülkeye "güzellik" her daim fazla gelmedi mi ki?! olması gerektiği gibi bir alem sürdü gitti işte..ahlaksızlık diz boyu şu an! her yan gayet sessiz...ve kurtlar sofrasında otururken biz, hayat hala aynı..

hani devrim gelecekti ya...
  • uzanların star tv si her akşam nurettin sözen'in eşiyle dans ettiği bir görüntüsünü "son tangoya xx gün kaldı" diye görüntüleri döndürüp duruyordu ki sanıyorum aydın doğan'ın oynadığı görüntülerden sonra en çok star tv de dönen kaset buydu. uzanların neden vakit gazetesi tarzı böyle işlere girdiğini , neden nurettin sözen'e bu kadar cephe aldıklarını hiç anlayamadım. su kesintileri sebebiyle olduğunu sanmıyorum. sonuçta o görüntülerin bir etkisi var mıdır bilmem ama shp seçimleri kaybetti. türkiye rte ile tanıştı. 10 yıl geçmeden uzan ailesinin bütün büyük şirketleri rte hükümeti döneminde devletin eline geçti. (buraya keser sap döner temalı bir bakınız gelecek ama şu an aklıma gelmedi)
  • geleceğe dönüş 2* filmini izleyenler bilirler. zamanda bir kırılma olur ve olaylar tamamen yön değiştirir. işte bu seçimler de türkiye'nin siyasi hayatında bir kırılma anıdır. ama türkiye'nin talihsizliği maalesef hala zaman makinasının icat edilememesidir.