• 27 mart 2020 gecesi erdoğan'ın muhtemel ulusa seslenişidir. fahrettin koca'nın ve bilim kurulunun tavsiyelerine doğrultusunda cumhurbaşkanı bazı radikal kararlarını bu gece halka aktarabilir, bunların içinde yurt genelinde ya da bazı illerde sokağa çıkma yasağı olabilir.
    https://www.hurriyet.com.tr/…klama-yapacak-41479930

cumhurbaşkanı erdoğan'ın açıklamaları şu şekilde olmustur;
    rehavete kapılmayacağız, panik yapmayacağız
    devlet olarak her türlü tedbiri alacağız
    en düşük emekli.maasi 1500 tl olacak ve nisan başı yatacak
    2milyon dar gelirli haneye 1000er tl ödeyeceğiz
    kışa çalışma ödeneği şartları kolaylaştı
    hiç kimse aç açıkta kalmayacak buna izin vermeyeceğiz
    yaşlılara karşı istismara izin vermeyeceğiz
    hastalik zinciri bir an önce kırılacak
    en kısa sürede bu meselenin üstesinden geliriz
    salgına hazırlıklı yakalandık
    son 10 yıl ekonomi ve alt yapı güçlü kendi kendimize yeterli haldeyiz
    tedbirlerimizi aldık
    ılaç ve tedbir de sıkıntı yok
    kit, maske ve eldiven kendimiz üretiyoruz olumsuz dedikodu lafa aldanmayın
    sanayicilere teşekkürler
    dünyanın nüfusuna göre en çok yoğun bakım uniteleri bizde solunum cihazı konusunda sıkıntı yok üretiyoruz
    hızlı tani kitleri sayısı arttı testler ücretizdir
    tedaviye yönelik ilaçların ilk kısmi elimizde
    güvenli hayatlarınız konusunda bakanliklarimiz seferber oldu
    kabine toplantımızı her hafta telekonferansla her hafta yapıyoruz
    bilim adamlarımız gelişmeleri an ve an paylaşıyor
    bilim kurulu tavsiyeleri ile ilave tedbirler alıyoruz
    kurallara sıkı uyarsak cendereden hızlı çıkarız
    kamu sağlık gıda geçerlilik ve sosyal mesafe
    bilim kurulu tavsiyesi ile tedbirleri hayata geçiriyoruz
    bunlar daha önemli;

şehirler arası seyahatlare valilik izni

kamu ve özel sektör minimum personel ve esnek çalışma saati

toplu taşımada seyrek oturma

piknik alani ormanlar ve ören yerleri haftasonu kapali hafta ici topluluk yok

askerlerimiz 14 gün karantina sonrasi terhis ve celp

yurt dışı uçuşlar tamamen sona erdi

tüm illerde valilelerle pandemi kurulu oluşturulacak gerektiğinde o sehir icin ilave tedbirler gelecek

asil onemli olan bu tedbirler ankara istanbul izmir kocaeli 30 büyük sehrin tamamında titizlikle uygulamaya gecmistir

ev ve iş yeri dahil her ortam sosyal mesafe koruyacak ve toplu taşıma kullanimina uyacak alis verişlerde minimum zaman harcanacak
    sizden sabır fedakarlık bekliyorum
    gönüllü karantinaya uyunuz
  • parça parça her şeyi yasakladık. şu anda sadece işe gitmek serbest. sokağa çıkma yasağının neden gelmediği de buradan anlaşılıyor..
  • maksimum 24 saat içinde yapılacak olan sesleniştir. bazı il veya ilçelerde sokağa çıkma yasağı uygulanacaktır büyük ihtimalle.
  • saat 22:00'da yapılan açıklamada bilim kurulunun önerileri ile alınan yeni kararlar:

- şehirlerarası seyahatler valilik iznine tabi olacak.
    - hem özel sektörde hem de kamuda minimum personel ile esnek çalışma esas alınacak.
    - toplu taşımada araçlarda seyrek oturma düzenine geçilecek.
    - piknik alanları vb. haftasonları kapalı olacak, haftaiçi ise bu alanlarda toplanmak yasak.
    - askerler 14 gün karantina kuralına uygun olarak celp ve terhis kuralına tabi tutulacak.
    - yurtdışı uçuşlar tamamen sonlandırılacak.
    - tüm illerde valilerin başkanlığında pandemi kurulu oluşturulacak, tedbirlerin takibi yapılacak ve gerektiğinde o şehre uygun ilave tedbirler alınacak.

bu tedbirler şimdilik 30 büyükşehirde uygulanacak. sokağa çıkma yasağı yok, gönüllü karantinaya devam.
  • seyahat kısıtlaması geleceği yönünde duyumlar var zaten birkaç gündür otobüsler seferlerini kaldırmaya başladı. muhtemelen şehirlerarası seyahat yasağı gelebilir.
  • sadece haftasonlarını kapsayan sokağa çıkma yasağı bekliyorum. ekonomik güçleri iş hayatını durdurmaya yetmez.
  • abi resmen bu insanların aralarında ülke yönetmekten anlayan yokmuş ya lan. ben arada diyordum ki heralde aralarında yetkin insanlar vardır. bunun önüne geçilemeyeceği karantina uygulanmazsa ekonomik yükünün karantinadan daha kötü olacağını 2 haftadır elimden geldiğince her yerde yazıyorum ,söylüyorum ki benim gibi bir çok insan var. recep bey artık çevrenizde tüm her şeyi , herkesi değiştirmelisiniz çünkü sizin realitenizle bizim içinde bulunduğumuz dünyanın alakası yok. daha ne olması gerekiyordu da daha ciddi önlemler alınması gerekiyordu anlamıyorum.

edit: arkadaşlar kimisi aslında sokağa çıkma yasağı demek bu diyor, kimisi yetersiz görüyor bu önlemleri. benim düşünceme geçmeden önce yurtdışı uçuşlarını durdurmak bugüne kadar yaşanan en büyük olay, önceden alınması gereken bir önlemdi. bu konuşma ile ilgili düşüncem ise her şey için çok geç kalındı muhtemelen bilim kurulu karantina uygulansın da ısrar ediyor ama ekonomimiz izin vermiyor. herkese geçmiş olsun arkadaşlar , lütfen yanılmış olayım.
  • arkadaş olmuş gibi başlık açmış fakat gerçekleşeceği kesindir.
  • çıkma diyoruz olm niye çıkıyonuz sokağa.
    (bkz: ulusa serzeniş)
  • çıkmayın dedik dinlemediniz, yapmayın dedik yaptınız, siz laf dinlemezsiniz.
    alın size bazı şehirlerde karantina. diğerlerine de sabırlar diliyorum.
hesabın var mı? giriş yap