şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
  • bu sözlük harbiden garip ha. bir yandan "hepimiz ölücezzz, sokağa çıkma yasağı nerdeee" diye ötüyorlar, aynı anda bir diğer başlıkta "yav ben yarın x yere gidecektim, napıcam şimdi" diyorlar.

bi karar verin amk.
  • sadece otobüs, uçak gibi araçlarla mı yasak? ben tek başıma kendi aracımla gidebiliyor muyum mesela anlamadım.
  • herkesin bir yerlere gittiğini veya gitmek üzere olduğunu gördüğümüz önlem.

vay aq bir de parkta oturan yaşlı insanlara saldırıp duruyor ekşi ahalisi kendi seyyahlarına bakmadan. gezin gezin daha fazla gezin.
  • istanbulda yaşayan ve sanayinin en yoğun olduğu bölgeler olan gebze, çayırova, şekerpınar, dilovası gibi yerlerde çalışan kişiler işe gidecek mi nasıl gidecek diye düşündüren karar.
  • sıkıldım bu tip üstü kapalı açıklamalardan.

“şehirler arası seyahat izne tabii” dedi.

eeeee?

-ne zamandan itibaren geçerli olacak?
    -yarın ise hafta sonu insanlar valiliğe ne diye gidecek?
    -hangi ulaşım türleri yasağa tabii?
    -küçük şehirden büyük şehire mi yoksa büyük şehirden küçük şehire mi izin alınacak? küçük şehir - küçük şehir ikilemindekiler ne yapacak?
    resmen paradoks.

örneğin; ben yarın sabah bursa’dan otobüsle istanbul’a, pazartesi uçakla ailemin yanına ankara’ya geçmem gerek. biletleri önceden ayarlanmış olan şahsım hangi yolu izleyecek?

vs,vs.

asil problem hep detayları eksik açıklamalar. hep bir soru işareti, hep bir soru işareti.

gece gece bize bu kafa karışıklığını yaratıp, ailedeki tüm fertlerimin “ben sana demiştim, dinlemedin” nutuklarını maruz bıraktınız ya beni; teşekkürler.
  • halkali’dan marmaray’a binen birini gebze marmaray duraginda polisler mi karsilayacak dedirten yasak.
  • otobüslerin ancak valilik izniyle şehir dışına çıkabileceği yasak olabilir kanımca. kamu personeliyim ve hergün işe gitmek için il değiştiriyorum. kamu çalışanına il dışına servis verilmediği için aynı kurumda çalışan yaklaşık 100 kişi (2 otobüs) hergün git-gel yapıyoruz. hizmet aldığımız servis firmasının valilikten izin alacağını düşünüyorum. hadi alamadı diyelim. bu durumda da 1 iş arkadaşımı da yanıma alıp şahsi aracımla gitmeyi düşünüyorum. şahsi araçlara da yasak gelirse ne olacak peki? gidip valilikten şahsen izin mi almam gerekecek? saçma bir durum.

ayrıca bu başlık altında bilip bilmeden tüm giriş çıkışlar hangi tip araçla olursa olsun yasaklansın şeklinde salak salak konuşanlara da bir çift lafım var. bak benim bahsettiğim sadece 100 kişi. binlerce insan hergün işe gitmek için ister kamuda olsun ister özelde şehir değiştiriyor. yani insanlar sadece keyfine göre şehir değiştirmiyor. ha yapacaksın sokağa çıkma yasağı toptan, elzem olanlar dışında tüm kamu ve özel kuruluşları kapatacaksın. kimse işe gitmeyecek salgın bitene kadar o zaman olur. mantıklı ve doğru olan da bu zaten.

peşinen edit: sen de çalıştığın şehirde ikamet etseydin şeklinde mesaj atan olursa fena üzerim. biz düşünemedik mi sanki onu, sadece sizler mi akıllısınız!

ayrıca gerçekten son zamanlarda ekşi mal sürüsü ergenlerle doldu. bilgi alayım diye açıyorsun, saçma sapan entry’ler arasında kaliteli entry bulmakta zorlanıyorsun. inci’ye döndürdünüz burayı gerizekalılar.

edit: mal sürüsü dolu, tescillendi. çalıştığın şehirde ikamet et demiş çaylağın birisi. açıklayım o zaman gerizekalılar için. evliyim, eşim de kamu personeli ve ikamet ettiğimiz şehirde çalışıyor, çalıştığım şehre tayin olamıyor. ben de çalıştığım şehirden ikamet şehre tayin olamıyorum. oldu mu süper zeka çaylak! anladın mı!

edit: sözlerimden henüz yazar olmamış arkadaşların hepsi alınmasın lütfen, sadece trollük yapan çaylakları kastettim.
  • arkadaşlar merhaba,

kardeşim şehir dışında üniversite öğrencisi. okullara ilk ara verildiğinde eve dönmedi. dönem devam eder arkasından sınavlar var onlara çalışırım diye düşündü. yurtta değil evde kaldığı içinde sıkıntı olacağını düşünmemişti. fakat şu an dönem sonuna kadar tamamen uzaktan eğitime geçtikleri için eve dönecekti.

işin özü bu kaos ortamında tam cumartesi istanbul’dan çıkıp düzce’den kardeşimi alıp eve gelecekken bu açıklamalar bizi tedirgin etti. hepiniz gibi kafamız karıştı, özel araç dahil mi değil mi tam olarak ne zaman başlayacak vs gibi. ve gece yarısından önce geçerli olmayacağını düşünerek eşimle istanbul’dan yola çıktık.

izmitteyiz sakarya’ya doğru ilerliyoruz.
    henüz hiç bir denetlemeyle karşılaşmadık.

bilgileri dönüş yolu içinde paylaşacağım. belki birilerinin işine yarar.

edit; istanbul’dan düzce’ye sorunsuz şekilde ulaştık.
    çoğunluğun merak ettiği istanbul’a dönüş için tekrar bilgi vereceğim.

edit 2; genelge açıklanmış yinede merak edenler için istanbul’a geldik. hiçbir sorun yaşamadık. şu an içim yollarda denetleme vs. bir durum yok.
  • harem-gebze minübüsünü kullananlar pasaportunu unutmasınlar.

ayrıca gebze vizesi için valiliklere dilekçe ve 2 adet vesikalık ile başvurabilirsiniz. *
  • türkiye'nin sağlık bakanlığının uygulamaları harici virüsle mücadelede attığı ilk somut adımdır.

21 mart'ta yapılması gerekeni ve yapılması muhtemel olanı yazmıştım: #103873395

"...elbette bu çok detaylı bir iş. eğer buna cesaret edilemiyorsa virüsün çıktığı iller karantina altına alınıp bu süreç işleyebilir. her şehir (81) kendi içinde karantinaya alınır. başka şehirlere geçişler engellenir. vaka bildirilmeyen şehirlerde bu zahmete girişmezsiniz ve zamanla şehir birleştirme işini gerçekleştirirsiniz. bildirilen şehirlerde de sokağa çıkma yasağı ilan edip tek tek vatandaşı teste sokarsınız..."

"...türkiye'nin bunu yapacak gücü var mı bilmiyorum, çok detaylı bir iş. belki düşünüldü ama hayata geçirilemiyor fakat bu yapılamıyorsa en azından 81 il kendi içinde karantina altına alınmalı. virüsün olduğu şehirlerde bu test işlemi uygulanmalı. şehirler bir bir temizlenir. bunun yanında olmayan şehirlere geçişleri de engellemiş oluruz..."

kimse farkında değil ama şu an türkiye'de her şehir karantina altına alındı. özellikle vaka bildirilen şehirlerden çıkışların çok çok zor olacağını düşünüyorum. bakmayın valilik izni dendiğine. halka "sizi karantina altına aldık" dememek için böyle kibar konuştular, amaç panik olmasın. vaka sayısının kontrol edilemez seviyeye geldiği şehirlerde önümüzdeki günlerde kısmi sokağa çıkma yasağı ilan edilecektir. sadece işe gidenler ve alışveriş yapanların sokağa çıkmasına izin verileceğini düşünüyorum ardından da ilçeler arasında karantina başlayacaktır.

önümüzdeki 14 günlük süreçte vaka bildirilmeyen şehirlerde hayat aynen akarken vaka bildirilen şehirlerde de testler başlayacak. seri teste geçilecek.

yurt dışından tüm uçuşlar durduruldu. tüm sınır kapıları kapalı. yani dışarıdan gelişleri durdurdular. içeriyi de karantina altına aldılar. bundan sonra yaptırımlar başlıyor. çok değil 3-4 gün sonra yeni tedbirler açıklanır.

başarılı olunursa iki ay içinde bu illetten kurtuluruz diye düşünüyorum.