şükela:  tümü | bugün
 • 27 mayis kansiz ve disiplinli bir harekettir, 27 mayis turkiye cumhuriyeti'nin ve ataturk ilkelerinin teminati olan turk silahli kuvvetleriyle halkin elele, omuz omuza gercekle$tirdigi bir devrimdir.
 • çetin altan ın şöyle bir yazı yazdığına şahit olunan gün (!)

  bütün türk vatanperverleri bu muazzam ve şanlı günün sevinci ve heyecanı içindedirler.

  çürümüş, sufli politik tertiplerinin şahsi ihtiraslarla türkiye'yi en tehlikeli badirelere, kardeş kavgalarına sürüklemek üzere olduğu bir sırada, türk silahlı kuvvetlerinin medeni bir şekilde devlet idaresine el koymaları ve memleketi karanlık bir akibetten kurtarmaları, tarihimizin büyüklüğüne yakışan mutlu bir hareket olarak, milletimize hür ve insan haklarına uygun yeni ufuklar açmaktadır.

  kara ve şüpheli günler selamete ermiş ve türk silahlı kuvvetlerinin şahsında mukedderatına hakim olmuştur.

  silahlı kuvvetlerimizi tam zamanında ve üstün bir anlayışla, milletin kaderini, gitmekte olduğu kötü yoldan bir anda aydınlığa çıkarmıştır.

  her türlü yalan, baskı ve küçük oyunlardan uzak olarak, kurucu meclis'in koyacağı demokratik prensipler çerçevesinde, yakında serbest seçimlere gidilecektir.

  vatandaşların vakur bir anlayışla aynı milletin çocukları olduklarını hatırlamaları, hukuk ve insan haklarının koyduğu esaslar içinde, hür bir memlekette yaşayabilmek için birbirlerine kardeşce davranmaları bugün her zamandan ziyade milli bir vazife olmuştur.

  artık hiçbir partinin rozeti kanun dışı bir imtiyazın sembolü olmayacaktır. güzel vatanımızda eşit ve hür olarak insanca yaşamanın saadetini paylaşacağımız dakikalar yakındır.

  kinsiz, baskısız ve zindansız kardeşce bir sevginin memleket üzerinde esas saadetini duyuyor ve bu büyük günü candan alkışlıyoruz.

  nefretlerin, kıskançlıkların ve ahlaksızlıkların uğursuz bulutları dağılmaktadır. bütün vatandaşların bu yeni devrin kapısından bir tek vücut halinde girmeleri ve her türlü şahsi duyguların üzerinde, memleket menfaatlerini düşünmeleri en kutsal vazife olmuştur.

  hakiki hürriyetin saati çalmıştır. atatürk'ün inkilaplarına bağlı olarak demokratik bir memlekette türklüğün şerefine yakışan bir nizamın temelleri atılmaktadır.

  yaşasın türk milleti yaşasın türk ordusu...

  büyük gün (çetin altan-27 mayıs 1960-milliyet )
 • bu günün siyasi yanını değil de sıradan insanlara yansımasını çok güzel aktaran, her yerde bulamayacağınız türde bir yazı. o dönemde henüz yirmili yaşlarına gelmemiş olan amcamın günlüğünden, noktasına virgülüne dokunmadan, işte türkiye cumhuriyeti tarihinin ilk askeri darbesi(mahalle olarak geçmekte olan yer kızılay meydanı'na yürüyerek iki dakika uzaklıktaki kolej semtidir).

  "bugün 27 mayıs cuma: perşembe günü epey geç yattım, malum bizim imtihanlar. sabah saat 5 civarında uyandım. yukarıdaki radyo dikkatimi çekti çünkü hep marş çalıyordu. yavaş yavaş uyku sersemliğinden kurtulurken dışardan çıtır pıtır patlarmış gibi patlama sesleri ve konuşmalar işittim. ilk önce aklıma bugünün bayram olup olmadığını anlamak geldi. dışarıya baktım, ali can ve bazı kimseler hep ayakta sokağın aşağısına doğru bakıyorlardı. mühimsemedim ama gene de kulak kabartmaktan kendimi alamadım. "saat 4de oldu" diye konuşuyordu aşağıdakiler. tam bu sırada yukarıdaki radyo konuşmağa başladı. türk ordusu idareyi eline almıştır diye 3 kere tekrar etti. ben de yavaş yavaş yataktan çıkmayı düşünürken bu iş üzerine fırladım, hemen aşağı indim. cengiz ve diğer çocuklar hep toplanmışlar askerlere bakıyorlardı. bunlar ellerinde dolu makineli tüfekler, tabancalar olan harb okulu talebeleriydi. herkes balkonlara, pencerelere dolmuştu. handan yengemlere girdim. handan teyzem de epey şaşırmıştı. radyoda gayet tok ve inandırıcı bir ses "milli birliğin" her tarafta hakimiyeti ele aldığını söylüyordu. dışarı çıktım. harb okulu talebeleri ellerinde süngülü tüfekler lüks arabalara binmişler, dolaşıyorlardı ve herkes onları alkışlıyordu. yavaş yavaş balkonlara bayraklar asıldı. bu sırada halk vaziyeti henüz tam olarak kavrayamamıştı. fırınla bakkalın açılmasıyla ekmek ve süt bitti. o kargaşalıkta ben de 4 tane ekmek kaptım. kadın erkek herkes sokakta dolaşıyordu. saat 10a doğru necdet'le pisiklete binip lozan meydanından* sıhhiyeden tekrar mahalleye vardık. her taraf elleri tüfekli harb okulu ve yedek subaylarla doluydu. kolejin* kızları* fırsatı ganimet bilip, hepsi pencereden birer birer atlayıp sokağa çıktılar. nejdet'in donjuanlığı tuttu, illaki peşlerinden gidelim dedi, gittik ordan tekrar mahalleye geldik. öğle yemeğini yedikten sonra sokağa çıkma yasağı kalkmış, ben evde ders çalışıyordum. selçuk* geldi, kızılay'da milletin toplandığını söyledi. daha fazla duramadım, giyinip çıktık. herkes yol ortasında birbirine sarılıp tabrik ediyor, öpüyor, el sıkışıyordu. kimisi kamyonları doldurmuş marşlar söylüyorlardı. mebusların kaçmasını önlemek için arabaların bagaj kapaklarının açılması mecbur tutulmuş. herkes arabaların bagajlarına doluyor. çılgınca bağırışıyordu. hayatımda insanların birbirine bu kadar candan bağlanabileceklerine asla inanamazdım. fakat bu bir hakikatti. herkes gülüyor, herkes eğleniyordu. akşam saat sekize doğru eve döndük. gece saat 9.30da mahallede toplandık. yurdaer* gitar çaldı, çok güzel eğlendik. saat 11.30da yatağa girdik."
 • “bugün demokrasinin içine düştüğü buhran ve müessif hadiseler dolayısıyla ve kardeş kavgasına meydan vermemek maksadıyla türk silahlı kuvvetleri memleketin idaresini ele almıştır. bu harekata silahlı kuvvetlerimiz, partileri içine düşükleri anlaşamaz durumdan kurtarmak ve partiler üstü tarafsız bir idarenin nezaret ve hakemliği altında en kısa zamanda adil ve serbest şeçimler yaptırarak idareyi hangi tarafa mensup olursa olsun, seçimi kazananlara devir ve teslim etmek üzere girişmiş bulunmaktadır.”

  27 mayıs sabahı radyodan okunan bu bildiriyle türkiye, yepyeni bir günle beraber, yepyeni bir döneme de uyandı. kendilerini milli birlik komitesi olarak adlandıran, silahlı kuvvetler hiyerarşisinin dışında kurulmuş bir askeri komitenin gerçekleştirdiği darbeyle dp iktidarına son verildi.
 • bir baska eşdegeri için
  (bkz: nisan devrimi)
  (bkz: salazar)
 • derin devletin sisteme zarifçe sızmasıdır. demokrasi kültürümüzün galaktika'dan daha güdük olduğunu ispat eder. asıl yüzünü 12 eylül'de gösterir. deşifre edemezsek ülkenin bin parça olmasıyla altın vuruşunu yapacak zihniyettir.
 • genç türkiye demokrasisinin birkaç cuntacının ve uğursuz, onursuz yalakalarının, işbirlikçilerinin indirdiği balyoz darbeleri ile yere serildiği karanlık gün.

  süngülerini türkiye büyük millet meclisi'ne doğrultan bu "cuntacılar" bastırılıp kışkırtıcıları ile birlikte "anayasal düzeni silah zoru ile değiştirmeye teşebbüs" suçundan ötürü layık oldukları en ağır cezalara çartırılmış olsalardı "gerçekten demokratik", "gerçekten laik", "gerçekten sosyal" bir "gerçek hukuk devleti" olma şansımız çok daha yüksek olacaktı.