• ışıklar askeri lisesi öğrencisiydim. iki ay önce bazı subayları okuldan uzaklaştırmışlardı. ihtilal oldu dediler. o uzaklaştırılan subaylar, geri dönüp okul komutanı kurmay albayı (fikret ilgen) tutukladılar. ne oldum değil ne olacağım demeli özdeyişini öğrenmiş oldum.
  • kimlerin "garaaaa gunn lahaneet guun" diye anırdığına bakmak bile yeterlidir nasıl bir gün olduğunu anlamak için.

elalemin karısını metresi yapıp, rumlar'ı yobazlarına yağmalatıp, oy vermedi diye kırşehir'i ilçe yapıp, chp ve gazeteleri dp'li vekillerin oluşturduğu komisyonlar ile yargılayıp demokratım diyenlerin def edildiği tarihtir.

ayrıca ülkenin en demokratik anayasasının, 68 kuşağının, özerk üniversitelerin, barajsız seçimlerin doğduğu gündür.

1 yıl daha kalsa franko'ya yoldaş olacak adamların demokrasi diye ağladığı tarihtir.
  • demokrasiyi anlamadan darbeye geçmemek gerekir . bu yuzden herkese ısık olması anlamında

"devletin gerçek vazifesi, sosyal kuvvetleri uzlaştırarak politikayı cemiyetin ilerleyişine çevirmektir. devrimler, birtakım basit sebeplerle meydana gelmiş gibi görünürse de, bunlar birikmiş birçok kötülüklerin sonucudur. en sonunda demokrasi gelir. demokrasinin esas prensibi, halkın egemenliğidir. ama milletin kendini yönetecekleri iyi seçebilmesi için, yetişkin ve iyi eğitim görmüş olması şarttır. eğer bu sağlanamazsa, demokrasi, otokrasiye geçebilir. "halk övülmeyi sever. onun için, güzel sözlü demagoglar, kötü de olsalar, başa geçebilirler. oy toplamasını bilen herkesin, devleti idare edebileceği zannedilir(...) "demokrasi, halk eğitimi meselesidir. halkın eğitimi zayıf olursa, demokrasi oligarşi'ye geçer. gene halkın eğitimi zayıf olursa, oligarşi demagog yaratır ve demagog, diktatör olur...(...)"

platon
  • amerikancı bir darbe falan değildir. seversiniz ya da nefret edersiniz, o ayrı mesele ama 27 mayıs'ı gerçekleştiren kadrolara amerikancı demek gerçekten cahillik. illa bir amerikancı görmek istiyorsanız:

(bkz: adnan menderes)
    (bkz: demokrat parti)
  • 27 mayıs olmasa akp ve türevi sağ partilerin bu ülkenin anasını ağlatmayacağını, türk-islam ideolojisinin faşizm uygulamak için bir mağduriyete ihtiyacı olduğunu sananların pek sevmediği gündür.

tek muhalefet partisinin liderinin meclis konuşmaları engelleniyor, mitinglerde yolu kesiliyor, gazetelerin yarısından çoğu sansürlü, akademisyenler, aydınlar hapiste, ülkede sıkıyönetim var, azıcık örgütlü eylemlerde bile öğrencilere kurşun sıkılmaya başlamış ve o örgütlü kitleler bile orduyu göreve çağırıyor, dp devlet radyosundan paramiliter güç oluşturma çağrıları yapıyor, dp'ye oy vermeyen iller ilçe yapılıyor, muhalefetin mal varlığına el koymayı sağlayacak komisyonlar kuruluyor; böyle bir ortamdan, bu ortamın müsebbiplerini "mağdur" etmeden çıkılabileceğini düşünen insanlar var

çok varsayımsal düşünmeye de gerek yok, içinde bulunduğun coğrafyanın geçmişine bak yeterli. nedense bu islamcıların mağdur edilmediği suudi arabistan'da, afganistan'da, iran'da on yıllardır insanlar cehennem hayatı yaşarken bu mucizevi halk hareketi hiç doğmamış. ortadoğu'ya iki gram huzur getirebilenler 27 mayıs gibi, nasırizm gibi, baas gibi askeri hareketler olmuş. ama yok işte, liberal teorik ezberler, içinde yaşadığın somut şartlardan daha önemli olacak ille.

her şeyi geçtim, mahir çayan gibi bu ülkenin gördüğü en sağlam devrimcilerin devrim olarak gördüğü 27 mayıs'ı bayram ilan ettiğimiz için, 2000'lerin ab-akp menşeeli havuz medyası uydurana kadar hiç kimsenin haberinin olmadığı "ulusalcı" etiketine layık görülüyoruz. ne çok şey biliyosunuz öyle ya.
  • baskıcı rejimin gücünü milletten meşruiyetini anayasadan alan şanlı türk ordusu tarafından yıkıldığı tarihtir. milli birlik komitesindeki 'şerefli' subaylarının ruhu şad olsun.
    bu milletin ordusunun şerefli subaylarının yönetimde gözü yoktur, türk milletini zincire vurmaya kalkanların önündeki kalkan olmuşlardır. 27 mayıs ihtilalinin subaylarını kenan evren'lerle, 14'lerle karıştırmasın kimse.
  • tam bir yeniçeri hareketidir.
    bırakın üst düzey komutanları, orta düzeydeki komutanlar dahi bu eylemin içerisinde değildir. az sayıda albay ve çok sayıda <albay seviyesi subay tarafından gerçekleştirilmiştir. "eminsu" kelimesinin ne manaya geldiğini araştırmak, bunu görmek için yeterlidir.
    en önemli yansımalarından bir tanesi, türkçe üzerinde görülmüştür. 1960 yılındaki gazetelerin dili ile hemen bir kaç sene sonrakilerin dili arasında ciddi farklar vardır.
    tam bir cunta hareketi olduğundan, darbeyi yapanlar kısa sürede bir birlerine düşmüş, talat aydemir gibi bu operasyona taraftar olup o an için yurt dışında olduğundan bir parsa kapamayanlar, iki sene sonra kendi inisiyatiflerini başlatmıştır.
  • 27 mayıs'a darbe demek için ülkede demokrasi olması gerek ve darbenin de demokrasiyi ortadan kaldırıp militarist bir yönetim kurması gerek! 27 mayıs'a giden sürece bakıyoruz ülkede demokrasinin d'si var mı? yok! sadece sandığı var! çoğunluk vasıtasıyla ülke yönetimine çöken sonradan görme bir faşist iktidar var! rahmetli menderes iktidar olur olmaz chp'ye küfretmeye başlıyor. yıllarca vekillik yaptığı partiye. insan toprak ağası olunca böyle oluyor demek ki! her geçen gün siyasi hayat muhalefete zindan ediliyor. vali ismet paşa'ya şehre gelme diyor. öbürü paşa şehre girmesin diye askeri barikat kurduruyor. dpli vekil kalkıp ismet paşayı ülkeden sürelim diyor. öbür vekil ismet paşa ölür leşi kalır ortada diyor. muhalefetin mallarına el koyma durumları. 6-7 eylül olayları. üniversite hocalarının coplanmasi, yerlerde sürüklenmesi. kara cuppeliler olarak sifatlandirilmalari. vatan cephesi adı altında kutuplaşma yaratmak. meclis kararı olmadan mehmetçiği kore'ye göndermek. itirazlara savaşın tarafı değiliz, o maddeye göre değil şu maddeye göre asker gönderdik demeler! amerika'ya silahsız tecavüz ihtimaline karşın ülkeye müdahale izni vermeler. siz isterseniz halifeliği bile getirirsiniz demeler. tahkikat komisyonu kurarak meclis üzerinde yetkili organ kurmak!
    ismet paşa'nin ihtilalden haberi yoktur. cemal gürsel ile olan konuşmasi ortadadır. cemal gürsel diyor ki "paşam affet söyleseydik karşı çıkardın"
    dua edelim de müdahaleyi mbk yaptı skb yapsaydı dp vekillerinin çoğu asilirdi. (siyasi idamlara karşıyım)

idam mevzusunda direnen skb'dir. mbk üzerinde baskı yaratmıştır. 2 defa müdahale girişiminde bulunmuştur. mbk da başka müdahaleleri önlemek maksadıyla onay vermiştir. bunlardan birini de ismet paşa engellemiştir.
    cemal madanoglu dp vekillerini serbest bırakırken çağrılan hocalar vekilleri tekrar tutuklatmistir. adamlar muhtemelen kara cuppeliler lafına çok icerlemisler.
    27 mayıscilar sandıkla gelen dp'den demokrattir. bakın daha demokrat demiyorum. demokrattir diyorum. demokrasi "ben sandıktan çıktım ister asar ister keserim" sistemi değildir. ihtilal yapar yapmaz zaten seçime gideceklerini söylemişlerdir.
    ismet paşanın askeri kiskirtrigi koca bir yalandır. ne diyor madanoglu "tahkikat komisyonu ile ihtilali yapan dp idi. biz sadece yönetimi devraldık"
    hualasa memleketin gördüğü en güzel anayasaya sebep olmuştur.
  • tahkikat komisyonunu hayatında duymamış sığırlar tarafından "demokrasiye yapılan darbe" olarak görülen darbedir.

sadece demokrat partisi milletvekilleri tarafından kurulan 15 kişilik tahkikat komisyonu, istediği gazete, dergi, basın-yayın organını yasaklayabilirdi ve hiçbir mahkemenin bu kararı sorgulama yetkisi yoktu.

al sana demokrasi okumayı dahi bilmeyen cahil sığır:

"önerge 27 nisan 1960 tarihinde meclis'te büyük bir çoğunlukla kabul edildi. 28 nisan 1960 tarihinde resmi gazete'de yayınlanarak yürürlüğe konuldu.[1] buna göre bir tahkikat komisyon'u oluşturulacak ve bu komisyon üç ay boyunca muhalefetin ve basının eylemlerini soruşturacaktı."

- chp'nin mal varlıklarına 2 kere el koymuş,

- sırf kıbrıs'ta söz sahibi olmak için 6-7 eylül olaylarını başlatmış,

- şanlı türk ordusu için "ben bu orduyu yedek subaylarla da idare ederim!" diyebilmiş,

- kendi milletvekillerine gururla "siz isterseniz hilafeti bile geri getirirsiniz" diyebilmiş bir adam olan adnan menderes'in bu ülkeyi demokratik yönettiğine ancak sizin gibi sığırlar inanır.

idamı doğru muydu? hayır.

peki idam edilen adam demokrasi şehidi miydi? hayır.

ötesine inanan varsa bir zahmet klavyesini bırakıp nüfus müdürlüğüne gitsin ve "ben bu ülkenin vatandaşı olamayacak kadar embesilim" diye başvurusunu yapsın.
  • cumhuriyet ve demokrasinin telaffuz edilmediği bir gündür.
    "efendiler; komutanlar, askerliğin görev ve gereklerini düşünür ve uygularken, beyinlerini siyasi görüşlerin etkisi altında bulundurmaktan kaçındırmalıdırılar. siyasetin gereklerini düşünen başka görevliler bulunduğunu unutmamalıdırlar"
    mustafa kemal atatürk
hesabın var mı? giriş yap