şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu gün en yalama sağcı hukukçunun bile tc nin gelmiş geçmiş en demokratik anaysası demek zorunda kaldığı anayasayı ortaya çıkarmış olan devrimdir. portekizdeki karanfil devrimi nin kardeşidir.

  nusrlu sait in cüppesine sarılan faşizmi halk yememiştir.
 • alparslan türkeş in bildiri okuması ile yapılan anayasa nın demokratikliğini karşılaştırmak için zeka özürlü olmak gerek. 27 mayıs turnusol kağıdı giibi devrimdir solcular için.
 • cumhuriyetin ilanından 1950'ye kadar iktidar olan chp'ye ket vurup iktidara gelen dp'nin baskıcı bir rejim uyguladığını sürenlerin türkiye cumhuriyeti tarihinde gerçekleştirmiş oldukları ilk askeri darbedir. adnan menderes'in bir meclis toplantısı sırasında "siz isterseniz hilafeti bile geri getirirsiniz" tarzı konuşmaları laik devleti savunanlar için bardağı taşıran son damla olmuştur. zaten 57 seçimlerinden sonraki "oylar çalındı, oylar yandı" gibi iddialarda ortamı gerdiğinde 60 yılında darbe patlak vermiştir. sonuç olarak adnan menderes ve beraberinde iki kişi daha idam edilmiş. 61 anayasası oluşturulmuştur.
 • seçim çalışması yapan milletvekilini tutuklatacak kadar kendini kaybetmiş bir ruh hastasını deviren devrimdir. bütün orospu çocuğu liberallere ve siyasal islamcılara rağmen, yaşasın devrim.

  (bkz: #27mayıshürriyetveanayasabayramı)
 • adnan menderes gibi bir adamın sscb ziyaretinden önce yapılmış nato ve cento ya bağlıyız denilmiş dahası idam kararlarıyla zalim bir lideri mazluma çevirmiş soru işaretleri ile dolu bir olaydir
 • barajsız seçim sistemi,

  özerk üniversite,

  anayasa mahkemesi,

  cumhuriyet senatosu,

  sendikalaşma ve grev yasası,

  partisiz cumhurbaşkanlığı,

  örnekleri dahi yeterlidir bu hareketi benim gözümde desteklenir kılmaya.
 • atatürk devrimlerine karşı yapılan karşı devrimi durdurmaya yönelik bir girişimdi. bir süre başarılı olduğu da kesin. ancak idamlar yanlıştı. onun dışında türkiyenin araplaşmasını bir süre durdurdu. komünizmmiş amerikancılıkmış falan bunların hepsi hikaye, bu ülkenin gerçeği atatürk devrimleri ve onun uygulamalarıdır. bugünkü arapperestlerin ve kürtçülerin 27 mayıs 1960 devrimine uzun uzun birşeyler söyleyerek ordan girip burdan çıkıp küfür etmesinin nedeni atatürkçülüğe karşı olan karşı devrimi bir süre durdurmuş olmasıdır. 27 mayıs 1960 anayasası o zmana dek olan en özgürlükçü, en çağdaş, en geniş kapsamlı anayasalardan biriydi, camileri ahır yapmışlardan başka birşey bilmeyenlerin ya da kürtçülük de kürtçülük diyenlerin asla kabul edemeyeceği bir gerçek bu.
 • bugün anlıyoruz ki bu devrimin tek yanlışı yılanın başını ezdiğini düşünmesidir. eğer yaptığı işi tam yapsaydı bugün bu köktenci faşistler başımıza bela olmayacaktı büyük ihtimalle.
 • vatan partisi genel başkan yardımcısı arslan kılıç'ın 27 mayıs özel sayısı olarak yayımlanan teori dergisinden "27 mayıs: kemalist devrim’in 20. yüzyıldaki son atılımı" başlıklı yazısıyla daha iyi kavranabilecek devrimdir.

  --- spoiler ---

  27 mayıs 1960 devrimine liberallerin, gericilerin, bölücülerin ve bölücülerin havarisi sahte solun saldırmasi boşuna değildir.
  çünkü karşı-devrim hattında bir araya gelen tüm gerici-sahtekar bileşenlerin suratlarına devrimci bir tokattır 27 mayıs.
  --- spoiler ---