şükela:  tümü | bugün
 • üst edit: olay 6'ncı jandarma komando eğitim alayı'nda gerçekleşmiş.

  az önce haberlere düşen vaka, malumunuz yine aynı şehirde birkaç gün evvel de benzeri bir olay yaşanmış bir askerimiz vefat etmişti.
  (bkz: 24 mayıs 2017 manisa asker zehirlenmeleri)

  bu olayın sorumluları kimse derhal tespit edilip gereği yapılmalıdır, askerimizin canı bu kadar değersiz değil. ayrıca bu olaylar anayasal bir suç olan halkı askerlikten soğutmaya vesile olmaktadır.

  edit: kaynaklar
  http://www.cnnturk.com/…-asker-hastaneye-kaldirildi
  http://m.haberturk.com/…anarak-hastaneye-kaldirildi
 • burası türkiye cumhuriyeti olduğu için yine bir şey yapılmayacaktır. 3. zehirlenme vakasıyla birlikte 50 asker şehit olduğunda ancak bir şeyler yapılır.
 • birincisi basit ve sıradan bir durumdur (gelişememiş bir ülke olduğumuz için basit ve sıradanlaşmıştır diyebiliriz), referansım çok sağlam açılın, gata mezunu enfeksiyon hastalıkları uzmanı bir tabibin oğluyum. sürekli yaşanır; ana kuzusu 19-20 yaşında erlere, tuvalet ve hastane yatağı yetmediği için altına sıçmasın diye hasta bezi bağlanır. sayısız kere bu zehirlenmeler yaşanmıştır, yaşanıyor, yaşanacaktır.

  neden?

  ikinci nedene gelelim. askerliğimi van/erciş'te yaptım ama bu her yerde standart uygulama değilse bileklerimi keserim; bulaşıkhaneye satın alınmış devasa endüstriyel bulaşık ve kurutma makinaları sadece denetimlerde kullanılır da ondan. zira askere demirden yarrak versen, büker getirir; suçlamak için söylemiyorum, bu böyledir. eğer bu vaka, bence güzel fikir olan taşeron firma yemeklerinden kaynaklanmadıysa aşağıdaki realite yüzünden oluşmuştur.

  bulaşıkları kim yıkar? kim olacak, yeni gelen torunlar, poşetler. kısaca iş kitlenir. küfrede küfrede her bulaşık için verilen yarım bardak (hani o askerde çay içtiğiniz metal bardak) prili kapmak için kavga edip üstüne 150 yıllık "abi nolur beni suya sokma" diye ağlayan scotch brite ile yüzlerce askerin bulaşığını, pişen yemeklerin kap kaçacağını sudan geçirirler. gerisinin matematiğini anlatmama gerek yok sanırım.

  hadi eski kabuslarınızı hatırlayın diye şunu da paylaşayım (bkz: torun geceler uzun ötmez borun)

  edit: yaaaani şimdi gelişmelere bakınca bu teori uygun olmuyor tabi. 1 olur 2 olur.. kaç kere oldu mk
 • usta birliklerinde askerler ya da aşçılar yapıyor diye biliyorum. eğitim birliklerinde özel ihalelerle asker besleniyor. yanlışım varsa düzeltin. şimdi gelelim meseleye. ihaleyi bu ülkede kimler verir ve kimler alır . sorunun yanıtını bildiğimize göre mesele kamunun yararına değil yandaş şirketlerin yararına olduğunu göreceksiniz.

  abi askeri neden özel şirketler doyurur? savaş çıksa gene bu özel şirketler mi doyuracak?

  yemek ihalesi alır asker zehirlenir, yol yapım ihalesi alır yol çöker. her sene kaldırımlar sökülür yenilenir. yeter ki bu ülkenin para ağaları doysun diye.

  marketlerden aldığımız gıda maddelerinin içlerinden neler çıktığını bilirsiniz, kasapların et diye neler sattığını vs vs. işin ucunda para varsa insanlık yok sayılır.
 • 24 mayıs 2017'de zehirlenmelerin devamı gelmiş, amk insan bir zehirlenme vakasında sonra aman yeni bir olmasın diye tetikte manisa nasıl bir yerse bunlarda o da yok. işin içinde aynı catering firması yada et sağlayıcısı olabilir. bulun şu işin sorumlusunu suçlularını. su kaynaklarına sabotaj yapılma ihtimali de değerlendirilmeli.
 • zehirlenmelerin yaşandığı yerde iki arkadaşım askerlik yapmıştı. biri 13-14 sene olmuştur, diğeri de 10 sene önce falan. o zamanlar söylediklerine göre yemekler özel şirkettendi. yani sonradan değişmediyse, yemekleri askerler yapmıyor. tabi olay gıda zehirlenmesi değilse bunların pek anlamı olmuyor. bilgi olarak yazdım.
 • ardı ardına zehirlenmeler oluyorsa terör saldırısı olma ihtimali sadece benim mi aklıma geliyor anlamadım. bu birliklerin gıda güvenliğinden kim sorumlu, yok mu bu birliklerin güvenliğinden sorumlu birileri?
 • yemekleri asker yapıyorsa;

  -hijyen
  -sağlıksız koşullarda saklanan yiyecek malzemeleri
  -terörist saldırı olasılığı

  taşaron firma yapıyorsa;

  -hijyen
  -sağlıksız koşullarda saklanan yiyecek malzemesi
  -farklı birlikler için çok miktarda yapılan yiyeceklerin uzun bir süre sağlıksız koşullarda bekletilmesi.
  -terörist saldırı olasılığı

  çok da fazla bir olasılık yok bence. çok eski zamanlarda olsa, kalaylanmamış bakır kaplar derdim ama şu an halen var mı bilemiyorum.

  askerlerimize çok geçmiş olsun ve sorumlular bu sefer ortaya çıkarılsın
 • manisa piyade eğitim tugayındaki yemekler 2011 yılında dışardan hizmet satın alınması yoluyla yapılıyordu. ben batı kışlada askerlik yaparken o şekilde idi.

  mehmetçik kendi yemeğini büyük kışlalarda pişirmiyor benim bildiğim kadarıyla.

  sorumluların ivedilikle cezalandırılması gereken ve mehmetçiklere hak ettikleri leziz yemeklerın verilmesinin sağlanmasının gerekli olduğu vahim olaydır.
 • ayni yerde tam 75 gun askerlik yaptim. allah'in gucune gitmesin ama igrenc bir mutfak ve kotu yemekleri vardi. et diye verdiklerinin de devekusu oldugunu net soyleyebilirim.

  ayrica askerin yemegi pistikten sonra bir tepsi ile alay komutanina goturulur. once o, askerin karavanasini tadar ve onay verir! zehirlenenler arasinda herhangi bir komutanin olmamasi, mehmetciklere ne kadar kotu yemek verildigini gosteriyor sanirim.