• birincisi basit ve sıradan bir durumdur (gelişememiş bir ülke olduğumuz için basit ve sıradanlaşmıştır diyebiliriz), referansım çok sağlam açılın, gata mezunu enfeksiyon hastalıkları uzmanı bir tabibin oğluyum. sürekli yaşanır; ana kuzusu 19-20 yaşında erlere, tuvalet ve hastane yatağı yetmediği için altına sıçmasın diye hasta bezi bağlanır. sayısız kere bu zehirlenmeler yaşanmıştır, yaşanıyor, yaşanacaktır.

neden?

ikinci nedene gelelim. askerliğimi van/erciş'te yaptım ama bu her yerde standart uygulama değilse bileklerimi keserim; bulaşıkhaneye satın alınmış devasa endüstriyel bulaşık ve kurutma makinaları sadece denetimlerde kullanılır da ondan. zira askere demirden yarrak versen, büker getirir; suçlamak için söylemiyorum, bu böyledir. eğer bu vaka, bence güzel fikir olan taşeron firma yemeklerinden kaynaklanmadıysa aşağıdaki realite yüzünden oluşmuştur.

bulaşıkları kim yıkar? kim olacak, yeni gelen torunlar, poşetler. kısaca iş kitlenir. küfrede küfrede her bulaşık için verilen yarım bardak (hani o askerde çay içtiğiniz metal bardak) prili kapmak için kavga edip üstüne 150 yıllık "abi nolur beni suya sokma" diye ağlayan scotch brite ile yüzlerce askerin bulaşığını, pişen yemeklerin kap kaçacağını sudan geçirirler. gerisinin matematiğini anlatmama gerek yok sanırım.

hadi eski kabuslarınızı hatırlayın diye şunu da paylaşayım (bkz: torun geceler uzun ötmez borun)

edit: yaaaani şimdi gelişmelere bakınca bu teori uygun olmuyor tabi. 1 olur 2 olur.. kaç kere oldu mk
  • ayni yerde tam 75 gun askerlik yaptim. allah'in gucune gitmesin ama igrenc bir mutfak ve kotu yemekleri vardi. et diye verdiklerinin de devekusu oldugunu net soyleyebilirim.

ayrica askerin yemegi pistikten sonra bir tepsi ile alay komutanina goturulur. once o, askerin karavanasini tadar ve onay verir! zehirlenenler arasinda herhangi bir komutanin olmamasi, mehmetciklere ne kadar kotu yemek verildigini gosteriyor sanirim.
  • burası türkiye cumhuriyeti olduğu için yine bir şey yapılmayacaktır. 3. zehirlenme vakasıyla birlikte 50 asker şehit olduğunda ancak bir şeyler yapılır.
  • askerin değerinin bu kadar az olduğunu bilseydim askere gelirken ne yapar eder o davulu calmalarina, sevdiklerimin omuzlarinda en buyuk asker bizim asker demelerine engel olurdum. disardan bakinca askerin bir degeri var saniyosunuz ya en uzucusu de bu.
    sehit olanimizin degeri aksam haber bülteninde 30 saniye.
    yazıklar olsun... kimseye hakkımı helal etmeyecegim...
  • yemekleri asker yapıyorsa;

-hijyen
    -sağlıksız koşullarda saklanan yiyecek malzemeleri
    -terörist saldırı olasılığı

taşaron firma yapıyorsa;

-hijyen
    -sağlıksız koşullarda saklanan yiyecek malzemesi
    -farklı birlikler için çok miktarda yapılan yiyeceklerin uzun bir süre sağlıksız koşullarda bekletilmesi.
    -terörist saldırı olasılığı

çok da fazla bir olasılık yok bence. çok eski zamanlarda olsa, kalaylanmamış bakır kaplar derdim ama şu an halen var mı bilemiyorum.

askerlerimize çok geçmiş olsun ve sorumlular bu sefer ortaya çıkarılsın
  • üst edit: olay 6'ncı jandarma komando eğitim alayı'nda gerçekleşmiş.

az önce haberlere düşen vaka, malumunuz yine aynı şehirde birkaç gün evvel de benzeri bir olay yaşanmış bir askerimiz vefat etmişti.
    (bkz: 24 mayıs 2017 manisa asker zehirlenmeleri)

bu olayın sorumluları kimse derhal tespit edilip gereği yapılmalıdır, askerimizin canı bu kadar değersiz değil. ayrıca bu olaylar anayasal bir suç olan halkı askerlikten soğutmaya vesile olmaktadır.

edit: kaynaklar
    http://www.cnnturk.com/…-asker-hastaneye-kaldirildi
    http://m.haberturk.com/…anarak-hastaneye-kaldirildi
  • 24 mayıs 2017'de zehirlenmelerin devamı gelmiş, amk insan bir zehirlenme vakasında sonra aman yeni bir olmasın diye tetikte manisa nasıl bir yerse bunlarda o da yok. işin içinde aynı catering firması yada et sağlayıcısı olabilir. bulun şu işin sorumlusunu suçlularını. su kaynaklarına sabotaj yapılma ihtimali de değerlendirilmeli.
  • askerlerin değerinin az olmasından bahsedilmiş. ülkede insanın değeri ne ki? çok ciddiyim ya. asker olsun ya da olmasın ülkede insanın bi değeri yok zaten. bedelli olmayan surette askere giden herkes son 1 haftada yaşanan olayları gayet olası görüyordur. trajik olmasının yanında kimse de yadırgamıyordur. ben bir de 15 yıl askeriyede büyüdüm. asker insan değildir türkiye'de. geçiniz. babam subaydı ve ben askere gittiğimde bile insan muamelesi görmedim. sıfır torpil. ağzıma sıçtılar. 5 ayda 10 yıl gitti ömrümden türlü türlü orospu çocuğu insan yüzünden.

yemekmiş, hijyenmiş, bunlar kimsenin sikinde bile değil. o bulaşıkların falan nasıl yıkandığını görseniz var ya, yemek yemek istemezsiniz ömrünüz boyunca bir daha. yemek yapım koşullarını falan hayal edemiyorum. bilerek ilgilenmedim oralarla. askeriyede kimse kimseye hesap vermek zorunda da olmuyor. bu olayların sorumlusu da çıkmayacaktır. yine ölen birileri olsa; eğitim zaiyatı bile diyebilirler yani. sonra şaşırmayın.
  • 20 ya da üzerinde şehit sayısı kesinlikle doğru olmayan iddialardır .

batı kışladan sonra kırkağaç da zehirlenme olayı yaşanmıştır. ılginç bir tesadüf
  • ardı ardına zehirlenmeler oluyorsa terör saldırısı olma ihtimali sadece benim mi aklıma geliyor anlamadım. bu birliklerin gıda güvenliğinden kim sorumlu, yok mu bu birliklerin güvenliğinden sorumlu birileri?
hesabın var mı? giriş yap