şükela:  tümü | bugün
 • twitter kaynak

  resmi gazete :)

  asgari ücretliler dahil hepimizi etkileyen yükselme.
  arkadaşlar, şükredin. allah şükredenin yanındadır. gelir vergisi yükseldi mi? diyanet bütçeyi bitirdi mi? olsun siz şükretmeyi bilin.
  asgari ücretli kardeşim, sen de şükret. evine 3 ekmek yerine 2 ekmek alacaksın belki, çocuğun bir çikolata istediğinde cebini yoklayacaksın belki ama şükret.
  yüzüne tükürseler de şükret.

  bir yazar daha sade bir dille anlatmış.
  ekleme: #107900423

  ekonomi uzmanları hesaplayacaktır ama ince ayarlar çekmişler ve ortalama aylık yaklaşık 4 bin tl ücret alan bir çalışanın maaşından yıllık 500 lira daha fazla vergi ödemesi gerçekleşecek, 10 bin kazanandan ise yıllık 1000 lira daha fazla vergi alınacak. gerçekten diyecek söz bulamıyorum.

  biz indirim beklerken, sağolsun hükümet bindirmeye devam ediyor herşey ateş pahası zaten.

  2019'da 40.000 tl kazanan bir işçi/çalışan bu gelirin 18.000 tl'si için 2.700 tl öderken,
  yeni tarifeyle yıllık bu gelirin 22.000 tl'si için 3.300 tl, fazlası için de %20 vergi ödeyecek.

  edit 2: gib sitesindeki tablo güncellenmedigi icin kafa karisikligi mevcut. o site ile kiyaslamayin. ortada bir kazanc kaybinin mevcut oldugunu göreceksiniz.
  malumun trolleri hemen organize olup, değişen bir şey yok naraları atmaya başlamış:)

  edit 3: hala anlamayan yazarlara istinaden hilale anlatır gibi anlatıyorum:

  2020 için belirlenen ve maliye tarafından ilan edilen gelir vergisi tarifeleri bu sabah itibariyle iptal edildi.
  2020 yılı için 2019 yılındaki üst limitler ve oranlar uygulanacak. yani sen 2019 yılında aldigin maas ile hangi oranda vergi veriyorsan, 2020 icin zam aldigin maasinla da 2019'a göre vergi vereceksin. yani kesintin artiyor aloooooo! uyanin artik daha nasil anlatayım?
  kabaca 2020 için %15'lik gelir vergisi dilimi 22.000tl iken
  bu sabahtan itibaren 18.000tl
  18.000tl-40.000tl : %20
  40.000tl-98.000tl (ücretliler 148.000tl) : %27
  98.000tl-500.000tl(ücretliler 148.000tl) :%35
  500.000tl üstü:%40

  özetle aylik geliri ortalama 3500 tl olan biri ciddi etkilenecek.
 • hani vergi dairelerinde 72 punto ile yazılmış tabelaları asılıdır ya... vergilendirilmiş kazanç kutsaldır diye.

  laiklik ilkesinin olduğu bir ülkede, vergiye "kutsallık" addetmek aptallıktır. bugün yüzde 60’a yakın vergi veriyoruz. bunun islamla ne alakası var amk? ama daha da acı olanı ne kadar vergi verirseniz verin "bir türlü paranızı temizleyemiyorsunuz" bu ülkede.

  örneğin ben bir iş kuruyorum, devlet neredeyse yüzde 50 ortak. para kazanırsam ha, zarar edersem asla ortak değil, beni tanımıyor. zararda yok, karda ortak.

  adil olmayan şekilde benden pay istiyor. hadi tamam anladık, ee ulan kendi payıma düşeni kazanmaya çalışıyorum, harcamalar yapıyorum, buradan bile vergi almaya çalışıyorsun. verginin vergisinin vergisi...

  ya kaç kez devlete ödeme yapıp paramızı "temiz" kılacağız. bunu bilen var mı?

  yoksa birileri itibardan tasarruf etmesin diye halkı soymaya devam mı edecek?
 • o zaman bence hiç gerek yok maho ağa yönetim sistemine geçelim biz öküz gibi tırpanı çekelim marabalık yapalım maho ağa da karnımızı doyursun. böyle doymuyor çünkü.

  zaten ne kazanıyoruz ki tam olarak vergisini yükseltiyorlar. vatandaşın günde 10-12 saat çalışarak kazandığı 3 kuruşa vergi üstüne vergi, satın almaya kalktığı şeylere de ötv, kdv ve diğer vergilerden, ama kalkıp laf edersen ooooo vatan haini fetöcü napirsen lo sen yoksa vatanı mı bölirsen?

  napıyorlar bu kadar parayı inanın merak ediyorum. halkı fakirleştirip kimi zengin ediyorlar?
 • devlete daha ne kadar cebimizden vergi ödeyeceğiz
 • iyi tarafından bakmak lazım, obezite ve sağlıksız beslenme ile savaşacağız :)
 • gelirimiz var ki verebiliyoruz çok şükür.

  (bkz: paramız var ki ithalat yapıyoruz)
 • halk ağır vergiler altında eziliyordu. kral çarlsın damadı salağın tekiydi. kral, damadın salak olduğunu herşey bittikten sonra anlayacaktı. damat aslında kötü bir adam değildi. sadece cenab-ı allah ona yeteri zekayı vermemişti. o da bu sebepten yeni yeni vergiler türetmenin peşindeydi. çarls ,"para gelsin de nereden gelirse gelsin" düşüncesindeydi. geçilmeyen köprülerden para alınıp, icilmeyen suların vergisi isteniyordu.
  kral sarayında gününü gün ederken, damadın bu uygulamaları halkı fazlasıyla bunalttı. damat en son çaya vergi getirince halk isyan etti. isyanı bastıramayan çarls, ingiltere ve fransyaya kaçmak istese de basarılı olamadı. isyancılar natingım düzlüklerinde çarls ve damadını yakalayıp, azına sctılar .
 • verenin daha çok tepesine binip , vermeyene ilişmemek şeklinde ki türk vergi uygulamasına bir ilave yük daha olan artış.
  en son kötü para , iyi parayı tamamen batıracak (kovacak) , vergi alacak düzgün yerde kalmayacak bu işin varacağı nokta o.
 • nasıl bir vergi dilimiyse benim maaşımı tüm yetkililer tattı.
  bi biz ağız tadıyla yiyemedik aq.