şükela:  tümü | bugün
5 entry daha
  • üst edit: hava koşulları nedeni ile iptal kararı geldi. tarih başka bir gün yazılacak.
    hava koşulları uygun olursa neredeyse 9 yıl sonra amerikan astronotların amerikan toprağından uzaya(leo) çıkmasını sağlayacak görev. nasa kontrolünde özel bir şirket tarafından gerçekleştirilecek olması tarih açısından bir ilk. insanların tekrardan aya daha sonra da ilk kez marsa götürecek yolda büyük bir kilometre taşı. tarih kitaplarına uzay yolculuğunun özelleştirildiği gün olarak geçecek küçük adım.
    (bkz: spacex)
    (bkz: falcon 9)
    (bkz: crew dragon)
    (bkz: starship)
    edit:yıl
  • türkiye saati ile 23:33'de başlayacak olan görevdir.

2011 yılından beri amerika topraklarından ilk kez astronot gönderilecek. 9 yıldır rusya'nın soyuz kapsülüyle kazakistan'dan gönderiliyordu.

nasa'nın her görev için para harcaması bir yana bir de görevlerde kullanılacak roketler için de ayriyetten bütçe ayırması gerekiyordu. şimdi ise ilk kez ticari bir araç kullanacaklar. umarım hiçbir sorun çıkmaz.

hava şartları sorun çıkarabilirmiş...

edit:
    orjinal yayın
    türkçe yayın

edit2: beklendiği gibi hava şartları elverişli değildi ve görev 3 gün sonraya(30 mayıs 2020) ertelendi.
  • merakla gözümüzü diktik bekliyoruz.
  • heyecanla beklenendir.

büdüt: 900.000 kişinin henüz başlamasına 1 saat kala ekrana kitlendiği görevdir.
    nasa canlı yayını

büdüt 2: iptal edilecek gibi duruyor...

büdüt 3: iptal edilmiştir...*
  • türkiye saatiyle bu gece 23:32’de hava durumu müsade ederse gerçekleşecektir.

canlı yayın linki:
    https://youtu.be/21x5lgldofg

eğer gerçekleşirse spacex uzaya değil ama uluslararası uzay istasyonuna (iss) astronot gönderen ilk özel şirket olacak.

edit: hava durumundan dolayı haftasonuna ertelendi. zaten hava durumu %40 şans veriyor demişlerdi. neyse geç olsun güç olmasın. link tazedir hala.
  • bak söylüyorum size. bu adam dünyayı çok karıştırıcak. marsta koloni kurup onlardan bir ordu yaratıp dünyaya savaş açmazsa bende bir şey bilmiyorum.
  • hani seyehat yasağı vardı olm?
  • türkiye saati ile 23:00'de gerçekleşmesi planlanan fırlatmadır.

hava koşulları olumsuz olursa 30 mayıs 2020 tarihine ertelenecek
  • on edit: spacex güzel bir simülasyon hazırlamış. oynayabilirsiniz. (bkz: space x uzay istasyonu kilitleme simulasyonu)

tanım: gorevin basariyla tamamlanmasi halinde elon musk mars'a insanli ucus hayaline bir adim daha yaklasmis olacak. ayrica roketi tekrar yeryuzune basariyla indirmesi bu ucuslarin masraflarini bir hayli dusurecek.

eger gorev ertelenirse pek sorun olmaz. ama aklimdan bile gecirmeyi istemedigim ihtimal bir kazanin yasanmasi. bu yasanir ve kayiplar olursa nasa ve spacex iliskisi kopma noktasina gelebilir.

abd'nin insanli ucuslar yapmasi tum insanlik icin onemli. sadece abd degil bunu basarabilen her ulke insanlik adina, gercegi kesfetmemiz adina muthis bir adim atmis olacak.

astronotlarin profil sayfalari:
    robert l. behnken
    douglas g. hurley
  • vay arkadaş herkes de isaac asimov olmuş amk senaryoya bak marsta ordu mordu. sarar ama he
295 entry daha