• merhabalar herkese,
    öncelikle şunu belirteyim, bu "çorbamdan tüy çıktı" veya "bakkalın çırağı bana sesini yükseltti" türünden bir rezalet başlığı değil. kurumsal bir firmanın cebinizden siz farkına bile varmadan para tırtıklamasının, hırsızlığının ifşası.

okumaya üşenenler için özet, garenta'nın araç kiralamamdan aylar sonra habersizce kartımdan ücret kesmesi.

19 ocak 2018 günü, marka imajına güvenerek ve "mahalle arası rent a car'cıları" gibi çakallık yapmayacaklarını düşünerek, garenta firmasından bir araç kiraladık. aracı iki sürücü olarak kullanacaktık, bununla ilgili işlemler yapıldı. maalesef "mini hasar kaskosu" yaptırmadık araca.

21 ocak günü araç benim kontrolümdeyken dikkatsizlik sebebiyle kaldırıma sürttüm. arka marşpiyelinde ufak bir çizik oldu. aracı ikinci sürücü olan babam 22 ocak'ta teslim etti.
    araç teslim formunda da bu çizik belirtildi ek1 ve ücreti olan 210 tl kredi kartımdan çekildi.ek2 çizik herhangi bir oto sanayi sitesinde çok daha ucuza giderilebilecek bir hasar olmasına rağmen herhangi bir itirazda bulunmadım.

üzerinden 3 aydan fazla bir süre geçtikten sonra bugün kesilen ekstremle şoka uğradım. garenta'nın kartımdan 238,4 tl daha çektiğini görünce çağrı merkezlerini arayarak şikayette bulundum, öğleden sonra müşteri ilişkilerinden caner bey aradı. aracın başka bir hasar veya kontrol için servise gittiğini, bu sırada araçtaki hasarın benim ödediğim miktardan daha fazla olduğunu tespit ettiklerini, bunun için de kartımdan kalan tutarı çektiklerini söyledi.

koskoca firma, ufak bir çizik için 448 tl fatura çıkardı bana. ( bu arada egea'nın marşpiyel takımını sıfırdan takacak olsalar 200 tl'ye satılıyor ) aracın üç ay boyunca başından neler geçtiği, kim tarafından ne hasar verildiği belli bile değil.
    üstelik bu tutarı bana haber verme zahmetinde bile bulunmadan, kart bilgileri ellerinde olduğu için rahatça çektiler. nazarımda bunun bir insanın cüzdanından parasını almakla herhangi bir farkı yok. kendilerine kart bilginizi verdiyseniz ömürleri boyunca diledikleri kadar parayı canları istedikçe türlü bahaneyle çekmelerinin önünde hiçbir engel yok yani.
    bu işin peşini bırakacak değilim, tüketici hakem heyetine hatta gerekirse mahkemeye de başvuracağım, ancak bu gibi şark kurnazı şirketleri ne kadar ifşa edersek, o kadar az kişi mağdur olur. siz siz olun garenta'dan araç filan kiralamayın.
  • garenta’nın suç işlediğini düşündüğüm rezalet. sözleşmedeki maddelerin genişliği ne olursa olsun, bir firmanın haber vermeden hesabınızdan para çekmesi hırsızlıkla eşdeğerdir benim için. yüzlerce aplikasyon veya e-ticaret sitesiyle yaptığımız sözleşmelerin bu kadar geniş kapsamlı cümlelerle hesabımızdan para çekmesi mümkünse soyup soğana çevirsinler o zaman herkesi.

herkes tuttuğunu öpüyor memlekette. birisi bana garentanın bu yöntemi huy edinmediğini kanıtlayabilir mi? tabii ki hayır. bütün büyük sermayeli hizmet kuruluşları halkı böyle böyle emerek sermayelerine sermaye katıyorlar.

benim başıma gelseydi savcılığa suç duyurusunda da bulunurdum. sonucun ne çıktığından bağımsız,garenta haksız değilse bile-ki ticari kurnazlıktır en basit tabiriyle- en azından böyle bir şeyi suistimal etmeyi düşünmezler başka insanlara. umarım yazar arkadaş hakkını geri alabilir.
  • bireysel olarak 15-20 defa araç kiraladığım firma.

öncelikle belirtmeliyim ki sanal kartla ödeme yapsanız bile aracı almaya gittiğinizde pos cihazıyla provizyon bedeli alıyorlar. hatta eski uygulamada kredi kartınızın fotokopisini bile çekiyorlar. kartınızı adamların kullanımına açmış oluyorsunuz yani.

bu olayın bir benzerini ben de yaşadım. verdikleri araç egea idi ve aracın ilk müşterisiydim. 12 km'deydi. ben de maalesef mini hasar almamıştım. 2 gün sonra aracı teslim etmeye gittiğimde görevli ön tampon sol alt köşede çizik olduğunu söyledi. gerçekten boyut olarak 2-3 cm'lik tırnağınızın gireceği kadar derinlikte bir çizik vardı. bana söylemeden önce de görür görmez fotosunu çekip hasarın sisteme girişini yapmış. sistem 210 tl'lik bir fatura kesti. itiraz ettim tabi bunun masrafı 50 tl en fazla diye. 210 tl'nin sistemin belirlediği fatura olduğunu söylediler ve diğer bir seçenek olarak de aracın hemen servise çekilip onarımından sonra servisin kestiği faturayı size rücu edebiliriz dediler .yemedi tabi servise güvenmek. eğer sistemin kestiği faturayı öderseniz sizden başka bir talebimiz olmayacak dediler. olmadı da. ödedik paşa paşa.

yalnız 1 ay kadar sonra şasi numarasını not aldığım aracın hasarının yapılıp yapılmadığı konusunda bir mail attım garenta'ya. hasarın aracın işleyişi ve güvenliği açısından bir engel teşkil etmediğini bu yüzden yapılmadığını söylediler. yani o araba bugün duvara vursa kaskodan yapılacak ben 210 tl'yi garenta'ya hediye etmiş olacağım.

sonuç olarak mini hasar yapın, yaptırın. mahalle arası rent a carcılar arabayı üstünüze dahi yapsa güvenmeyin. en kötü kurumsal firma garenta ise oradan kiralama yapın. ama mini hasar hatta mümkünse maksimum güvence pakedi alın kafanız rahat olsun. ne demişler: "önlemek, ödemekten ucuzdur."
  • mini hasar sigortasıyla ilgili yazan arkadaşlar haklı, benim basiretsizliğim oldu. benim en çok takıldığım nokta, tutardan ziyade, tutarın haberim olmadan kartımdan direkt çekilmesi. eğer doğru düzgün bir hasar tespiti yapılsaydı (eğer böyle bir hasar varsa) ben aracı kendim servisine götürüp yaptırırdım zaten. sonuç olarak bütün kart bilgilerim adamların elinde, öyle bir sözleşme yapmışlar ki, imza attıktan sonra kiralamanın üstünden ne kadar geçerse geçsin, ufak bir hasarı diledikleri şekle sokarak, size haber vermeden geriye dönük olarak tahsil edebilmeleri.
  • öncelikle milleti düdüklemek için çok ince detaylar arayıp buldukları bariz. o detaylara da ederinden çok daha fazla fatura çıkarmışlar. bu bir kenara ancak asıl sinir bozucu olan kurumsal diye güvenip kart bilgilerimizi bıraktığımız firmaların sanki otomatik ödeme talimati vermişiz gibi rahatça, herhangi bir bilgilendirme yapmadan paralarımızı çalmaları. kılıfına uydurarak yapılan her dolandırıcılığa eyvallah diyeceksek vay halimize.
  • aracı teslim alıp hasar için bedel belirledikten sonra sebebi ne olursa olsun bunu yapmaları kabul edilemez.

bu ihtimaller yüzünden en baba firmadan dahi araba kiralasam mail order özelliği kapalı olan bir kart veriyorum. bu arada bu özelliği çoğu bankanın internet ya da mobil şubesinden değiştirmek mümkün.
  • (bkz: mini hasar sigortası) bu gibi durumlar için var zaten. her araç kiralamamda (bkz: mini hasar sigortası)nı mutlaka yaptırırdım. bir kere ne gerek var diye (bkz: sixt)'ten kiraladığım mercedes a 180 amg'yi ibne valeler arka tamponunu bir yerlere sürttükleri için ekstra 680 tl ödedim.bu olaydan sonraki tüm kiralamalarımı (bkz: garenta) ile yaptım ve mutlaka (bkz: mini hasar sigortası)nı yaptırdım. ufak tefek kazalarım oldu ve hiç birinde 5 kuruş para ödemedim. mutlaka (bkz: mini hasar sigortası) yaptırmanız gerekirdi. garenta'nın yaptığını tasvip etmememle birlikte (bkz: mini hasar sigortası) hatta (bkz: full kasko) kiralamalarda çok önemli.bugüne kadar (bkz: garenta) ile herhangi bir sorun yaşamadım ayrıca.
  • sorun garenta firmasında gibi görülsede kendine aşırı güvenen sürücünün de bu konuda tedbirsizliğide gözden kaçmamalıdır.

ortalama 130-150 tl günlük bedelle kiralanan fiat egea otomobilin, ki kendimde geçen ay garentadan hatta banka kampanyasıyla o fiyata zar zor kiralayabildim, cimrilik edip alkollü kullanım harici tüm hasarlara karşı güvence veren ve 30 tl bedeli olan maksimum güvence paketi ile alınmaması hatadır.

kiralık araçlar genelde günlük kullanım alışkanlıklarımıza göre boyutlarını neredeyse gözümüz kapalı bildiğimiz kendi araçlarımızdan farklı olduklarında, tampon kenarı, marşpiyel, park ederken sensöre rağmen küçük tıklamalar olacağını öngörmek ve küçük bir bedelle bunları bertaraf etmek en kolay ve rahat çözümdür.

bu olayda garenta gibi kurumsal firmalar. müşteriyi mağdur etmez, helr bir de olay sosyal medyaya düşerse elbet bir çözüm bulunur ama bazen ufak bir ödeme size ileride huzur satın alır.

yine de 7/10 bir rezalettir.
  • malesef dolandiricilik deildir. yetkili serviste bir cizik için bin lira bile isteyebilirler. bir dolandırıcılık varsa o da servisin dolandırıcılığı. ama siz arabayi alirken zaten kasko yaptırmammissiniz. yani hata sizde. o 500 lirayi odemek istemiyosaniz. arac ufak hasarlandiysa araci en az 10 bin liralik bilerej hasarlmak. o zaman ana kasko devreye girer.
  • hakikaten (bkz: oha)
hesabın var mı? giriş yap