• 100.000 memur ile gerçekleştirilecek eylem. memurların hükümete ilk uyarısı.

  gerekçeleri:

  neden iş birakiyorlar?

  -kamuda iş yoğunluğu ve personel yetersizliği gibi gerekçelerle fazla mesai çalışması yapıldığı halde fazla mesai ücretlerinin ödenmemesi.

  -memurun iş güvencesinin kaldırılmak istenmesi,

  -ücret adaletsizliğinin giderilmesi,

  -ek ödeme ve her türlü ücretin emekliliğe dahil edilmesi,

  -özelleştirme ve taşeronlaşmaya son verilmesi,

  -4/b - 4-c uygulamasına son verilmesi,

  -uluslararası normlarda toplu sözleşme ve grev hakkı verilmesi

  -vergide adalet sağlanması,

  -hükümet ve bürokrasi tarafından yapılan sendikal ayrımcılığa dur denilmesi,

  -kamudaki kadrolaşmaya son verilmesi.

  http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/22691039.asp
 • isteklerinde sonuna kadar haklılar. fazla mesai yaptırıp onun parasını ödememek kadar saçma bir şey yok.

  ama türkiye'de grevle hiç bir yere ulaşamazsınız maalesef. çünkü bu ülkede grevler devleti değil halkı cezalandırmak olarak görülebilir. çünkü kpss'ye milyonlarca insan giriyor. siz grev yaparken "beğenmiyorsan siktir git." diyecek milyonlarca insan var çünkü.

  başka çareler bulunmalı. yunanistan da bile grev önleyici yasalar gündemde.
 • ister türkiye'de ister başka bir ülkede olsun, kazanılmış hakların tümü grevlerle elde edilmiştir. grevle bir yere varamamak ne demek?

  yunanistan'da bile grev önleyici yasalar tabi ki gündemde olacak. türkiye'de bugün pekçok işkolunun greve gitmesi anayasayla engellenmiş durumda. çünkü grev, halkın devlete karşı en büyük silahıdır. devlet bu yüzden grev engelleyecek yasalar çıkarmaya çalışır.

  haa, bu grev nasıl karşılanacak bizim memlekette, hemen söyleyelim: "amk adamlar sabah sekiz akşam beş çalışıp cumartesi pazar yatıyo, salla başı al maaşı yapıyo, hala grev diyolar" ile "benim işim aksadıktan sora skerim böyle hak aramayı" arasında gidip gelecek olay. kimler söyleyecek bunu? daha önce memurların "amk adamlar bizim aldığımız paranın üç katını alıyo" dediği greve gitmiş işçiler; daha önce memurların "amk adamlar dünyanın parasını alıyo" dediği greve gitmiş thy çalışanları; daha memurların "amk ben işe geç kaldıktan sonra skerim böyle hak aramayı" dediği greve gitmiş tcdd çalışanları...

  işçiye, çiftçiye, öğrenciye, özel sektöre vs grev yaptığı için tepki gösteren memurların, aynı kesimlerden destek beklediği grev olacak bu da. tıpkı diğerlerinde olduğu gibi. tabi diğerleri derken, en başta öğrencileri hariç tutuyorum; zira onlar eylemin her türlüsüne destek veren en aklı başında kesim. sınıf dayanışması bilincindeki kesk ve disk üyeleri de bu grev kırıcı tavrın dışında elbette.

  gazanız mübarek ola...
 • türk büro sen'in açıklaması

  türk büro-sen genel merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, adliyeler, çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı, vergi daireleri, nüfus ve vatandaşlık işleri, kaymakamlıklar, valilikler dahil olmak üzere hizmet kolumuza bağlı 43 kamu kurumunda 27 şubat tarihinde (yarın) hizmet verilmeyecektir. vatandaşlarımız mağdur olmamak için devlet kurumlarındaki işlerini bugün yada perşembe günü gerçekleştirsinler.

  vatandaş mağdur olmasın

  666 sayılı khk ile 2013 yılından itibaren kaldırılan fazla mesai ücretlerinin geri ödenmesi, kesilen yol ödeneklerinin tekrar başlatılması, ücret adaletsizliğinin giderilmesi, statü farkının kaldırılması, tüm ek ödemelerin emekli aylığına dahil edilmesi ve memurun iş güvencesine göz diken hükümete dur demek için alanlarda olacağız.

  türk büro-sen olarak; 27 şubat tarihinde yapacağımız iş bırakma eyleminde amacımızın vatandaşın mağdur edilmesi değil, hükümetin yanlış politikalarına dur demektir. bu konuda vatandaşlarımızdan anlayış bekliyoruz. hükümet çalışanların elinden kazanım şartlarını almaktadır. bu konuda diyalog çabalarımızda sonuç vermemiştir. bize iş bırakma eylemi dışında bir çıkış yolu bırakmamışlardır. bu manada vatandaşlarımızdan anlayışın ötesinde destek de bekliyoruz.

  ankara'da ki eylemimiz, 27 şubat 2013 sabahı saat 10:30 da kızılay güven park'ta (ykm önü) toplanılarak başlayacak. saat 11:00 itibariyle kortej oluşturularak maliye bakanlığı'na yürüyüşe geçilecek.

  büro-sen yok

  aslan, memur-sen'a bağlı büro-sen'i de bizzet sendika merkezine giderek eyleme davet ettiklerini belirterek, "bize hem bağlı oldukları konfederasyonla hem de kendi aralarında bir değerlendirme yaparak, yanıt vereceklerini söylediler. 13 şubat'taki bu ziyaretimizden sonra ne bize ne de bes'e herhangi bir yanıt vermediler, dönüş yapmadılar" dedi.

  bes'in açıklaması

  genel başkan ahmet kesik yaptığı açıklamada; büro emekçileri sendikası olarak 2012 kasım ayında 2013 yılı bütçe görüşmelerine paralel olarak başlattığımız eylem programımızı 27 şubat 2013 çarşamba günü yapacağımız grevle devam ettireceğimizi, ülkemizde uygulanan vergi politikalarının yaratmış olduğu adaletsizliğe karşı vergide adalet talebimizi, kamuda ücret adaletsizliğini derinleştiren 666 sayılı khk'ya karşı eşit işe eşit ücret, ek ödemelerin emekli aylığına dahil edilmesi, performans ve rotasyon uygulamalarına son verilmesi, güvenceli iş güvenli gelecek taleplerimizi 27 şubat'ta bir kez daha haykıracağımızı dile getirdi.