şükela:  tümü | bugün
 • yeni habermiş. türkiye'de hapis hayatı yaşıyoruz diyen, denizde ölmek türkiye'de yaşamaktan daha iyi diyen adamlar fatih'te miting yapacaklarmış gönderilmemek için. artık sözde muhacir kardeşlerimizin gün gün ülkeyi tehdit edişlerini de izlemeye başladık.

  gerçi niye miting yapıyorlar, anlamıyorum. süleyman soylu sizi göndermiyor oğlum, duymuyor musunuz? adam her konuşmasında göndermeyiz, gönderemeyiz diyor. boşuna miting falan yapıp yorulmayın zaten sizi gönderecekleri yok. maksat türk'ün gazını almak.

  --- spoiler ---

  soylu "yaptırmayız" demişti; suriyeliler sokağa çıkıyor istanbul'da yaşayan suriyeliler fatih'ten başlayarak geniş çaplı bir protesto eylemi yapmayı planlıyorlar

  içişleri bakanı süleyman soylu'nun "yaptırmayız" açıklamasına rağmen istanbul'daki suriyeliler, istanbul valiliğinin kararını protesto etmek amacıyla 27 temmuz'da fatih'te eylem yapma kararı aldı.

  istanbul'da yaşayan suriyeliler, istanbul valiliğinin 20 ağustos'a kadar süre tanımasının ardından "suriyeli muhacirlere yönelik sürgün politikalarını protesto ediyoruz" başlığıyla eylem yapma kararı aldı. suriyeliler, 27 temmuz'da fatih'te protesto eylemi gerçekleştirecek.

  istanbul valiliği, düzensiz göçle mücadele için eylem planı açıkladı. 22 temmuz günü valilik tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  "düzensiz göçle mücadele çalışmaları kapsamında ülkemize yasa dışı yollardan giren düzensiz göçmenlerin yakalanarak sınır dışı edilmelerine devam edilmektedir. geçici koruma kapsamında olmayan (kayıtsız ve/veya kimliği bulunmayan) suriye uyruklu yabancılar, içişleri bakanlığımızın talimatı ile belirlenen illere sevk edilmektedir. istanbul, geçici koruma kaydına kapalıdır. geçici koruma kapsamında olmakla birlikte, istanbul'da kaydı olmayan (diğer illere kayıtlı) suriye uyruklu yabancıların, kayıtlı bulundukları illere geri dönmeleri için 20 ağustos 2019 tarihine kadar süre verilmiştir. belirtilen süre sonunda geri dönmediği tespit edilenler, içişleri bakanlığımızın talimatı doğrultusunda kayıtlı oldukları illere sevk edileceklerdir"

  suriye dernekler platformu başkanı, kararı eleştirdi
  suriye dernekler platformu başkanı mehdi davut, valiliğin kararıyla ilgili şunları söyledi:

  "suriyeliler uzun zamandır türkiye'de yaşıyor. 2016'da istanbul'da kayıt durduruldu. bazı istisnalar hariç. istanbul'un ve devletin güvenliği hepimiz için önemli. ama 1 ay içinde bir insan nasıl düzenini bırakıp başka bir ile gidebilir. bu vatandaş başka ile gitmeli mi? tabiki gitmeli. süreç 6 ay veya daha fazla olsaydı daha rahat olurdu. şuan ciddi mağduriyetler yaşanıyor. şuan insanlar gönderiliyor. dün 30 kişi deport edildi. suriye meselesi politik bir mesele. polis veya memur ak parti'ye karşıysa elinden geleni yapıyor. insanların yerine bile imza atılıyor ve suriye'ye gönderiliyor. kimliksiz olanlara ulaşamıyoruz. ciddi bir uygulama sıkıntısı var. aile dağılımına sebep olunuyor. eminim ki kimse böyle bir mağduriyeti kabul etmez."

  eylem 27 temmuz'da saraçhane'de olacak
  istanbul'da yaşayan suriyeliler fatih'ten başlayarak geniş çaplı bir protesto eylemi yapmayı planlıyorlar. 27 temmuz saat 17.00'de yapılacak eylem için sosyal medyadan geniş çaplı çalışma yürütülüyor. özgürder, mülteci hakları derneği ve hukukçular derneği liderliğinde gerçekleştirilecek eylem hakkında dün içişleri bakanı süleyman soylu'da konuşmuştu.

  soylu: kimseye bir şey yaptırmayız
  ntv'ye konuşan içişleri bakanı soylu, dün göçmen politikası ile ilgili bilgiler vermişti. istanbul'da kayıtlı olmayan suriyelilerin kayıtlı oldukları şehirlere gönderileceğini söyleyen soylu, olası eyleme ilişkin "kimseye bir şey yaptırmayız" demişti.

  --- spoiler ---

  https://t24.com.tr/…riyeliler-sokaga-cikiyor,832164

  not: valla dostlar, türk ulusunun kurtuluşu arap asimilasyonundan kurtulmaktan geçiyor. bunun için derhal, ivedilikle bazı dogmalardan arınmak gerek. bunun için de artık her dostuma şu iki bağlantıyı öneriyorum, buyurun:

  (bkz: kuran'ın insan yapısı olduğunun delilleri)

  https://twitter.com/aklingozu
 • devlet bize bakmıyor, anadilimizi konuşamıyoruz, dur bari dağlara çıkalım demeseler iyi dediğim durum.

  edit: olur da gerçekleşirse tahriklere karşı sağduyulu olunmalı. millet olarak elimizden geleni yaptık. hala söyleniyorlarsa nankörlükleriyle başbaşa bırakılmalı, itidalli olunmalı

  alinowski adlı yazarın isteği üzerine
  (bkz: suriyelilerle ilgili istatistikler)
 • ülkemize kaç tane suriyelinin girdiğini göreceğimiz bir miting olacaktır. bunun yanı sıra besle kargayı oysun gözünü diyorum. ak parti düşünsün...
 • öncelikle belirtmeliyim ki suriyelilerin yurtlarına dönmeleri taraftarıyım.

  eğer bir protesto yapılacaksa en doğrusu miting yapmaktır. yakıp yıkarak birşeyler yapmaları yerine demokratik bir şekilde miting yapmaları daha doğru olur.

  miting yapmaları sorun değil. asıl sorun bu kadar organize olabilecek kadar sayılarının çoğalmış olması ve yetkili diye bilinen kişilerin buna göz yummasıdır. bu saatten sonra yaptırmam ettirmem derseniz bu kez de bu insanları başka yollara sürüklersiniz. sag duyulu olup süreci yönetmek gerek.
 • suriyeli derneği midir nedir onun başkanı mehdi davut’un şu sözü dikkatimi çekti;

  “bu vatandaş başka ile gitmeli mi?”

  vatandaş?!?

  hassiktir ordan amına kodumun suriyelisi seni.
 • ne kadar gerçek olduğundan emin olamadığım potansiyel miting

  27 temmuz 2019'da olmazsa 2020'de olacak. sonuçta bu insanlar herhangi bir anlaşma, plan olmadan bu ülkeye geldiler. haklı haksız bir beklentileri var.

  geçmişi sorgulamak istemiyorum. olan olmuş. bence hatalarla dolu bir dış politika sonucu bir sürü yabancı ülkemizde. kendi vatandaşımızın temel eğitim, sağlık ve hayatını sürdürme haklarını veremiyorken bu insanlara bu hakları nasıl vereceğiz soru işareti. çoğu vatandaş ona sorulmadan getirilen bu insanlarla ekmeğini paylaşmak istemiyor. ülke koşulları düşünüldüğünde haksız değiller. türkiye vatandaşının da durumu parlak değil. herhangi bir tarafa yapılan en ufak haksızlıkta ciddi bir sosyal parçalanma ve şiddet olaylarıyla karşılaşabiliriz.

  en kısa zamanda suriye ile ilişkileri düzeltip, bu insanların bir kısmının döneceği, bir kısmının ab ülkelerine gideceği, bir kısmının da kalacağı bir plan yapmak lazım. bunu mümkün olduğu kadar insani ve türkiye'nin kazanacağı vasıflı veya eğitilmeye müsait insanların bizde kalacağı şekilde ayarlasak şukela olur. mevcut hükümet bu kalibiyette mi? maalesef hayır.
 • bir suriyeliler miting yapmıyordu çok şükür onlarda başladı. ne kadar mükemmel yönetildiğimizin kanıtı olan bir başka durum. bunları başımıza musallat edenler hala görevde işin komik yanı musallat edenlerin başında geleni de yeni parti kurma goy goyu yapıyor ve bizde bunu seyrediyoruz. tımarhaneden farkı yok ülkenin.
 • bizim ülkemizde biz bir şeyi protesto için miting yapamiyorken suriyelilerin yapabilmesi durumudur.
 • 10 sene sonra hatay'da plebisit isteyecekler, siz daha durun.
 • pek çok ülke istihbaratının, özellikle ingilizlerin ülkedeki suriyeli sığınmacılardan adam ve istihbarat topladığı, suudi arabistan ve birleşik arap emirlikleri şer ittifakının, bu sığınmacıları kışkırtmak için çalıştığı iddia ediliyor.

  ayrıca ab ile geri kabul anlaşması iptal edildiğinden dolayı; ab'nin eurolarıyla fonladığı, bir takım yerli işbirlikçilerin de bu konularda yayınlar yapıp, suriyelileri kışkırttığı söyleniyor.

  ciddi bir şekilde araştırılması ve önlemler alınması gereken konular.