şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bugün iş arayan bir arkadaşımla bağdat caddesindeki kahve dünyasına gittik. kahve içip, çalışan arayıp aramadıklarını sorduk. aradıklarını söyleyince, bir çalışan, arkadaşımı oranın mağaza müdürü a. b.'ye yönlendirdi. arkadaşım trans. olaylar burada başlıyor. kendisi gayet kibar bir şekilde şahısın yanına gitti. şahıs başvuru formunu verip arkadaşımın askerlik durumunu sordu. o da muaf olduğunu söyledi. neden, diye sorduğunda arkadaşım "cinsiyet değiştiriyorum, kimliğim pembe ve bu sene içinde mavi kimliğimi alacağım. davam sürüyor" dedi. ve ekledi. "bu sıkıntı olur mu?" şahıs "sıkıntı olur, boşuna formu doldurma. vakit kaybetme." yanıtını verdi. görüşme, arkadaşımın kibarca "tamam" demesiyle sonlandı.
  lütfen yardımcı olabilecek hukukçu biri yeşillendirsin. trans kişilerin çalışmasında yasal bir engel var mı? bu olay faşizme dair bir şey değil de nedir? arkadaşım daha önce birçok kurumsal yerde çalıştı. ne "sıkıntı" yaratıyor olabilir?

  entrynin arada kaybolmaması için up lütfen
  edit 2: kayboldu
  edit 3: hukuki anlamda bunun suç olduğunu söyleyen mesajlar aldım. yani durum illegal. mesajlar için teşekkürler.
 • kahve dünyası'ndan ziyade türkiye genelinin zihniyetinin rezaletidir.
  memleket insanı kadına sikilecek gözle bakar ama yol yordam yapar, kur yapar, emek harcar. trans kişilere ise bakış farklıdır, bodoslama sikilecek gözüyle bakarlar. emeğe, uğraşa gerek yok, domalt ve sik mantığı var. yürüyen delik ne de olsa.
 • kanunda değişiklik yapılması suretiyle çözüme kavuşturulması gereken sorundur.

  başvuru aşamasında fotoğraf, yaş, memleket, cinsiyet gibi soruların sorulmasına ağır cezalar getirilmelidir.
 • "trans bireylerin yaşama hakkı yoktur, sıkıntı olur. boşuna vakit kaybetme ve öl, git" mesajını veren, çomar memleketin çomar usülü rezaleti.
 • nasıl bir sıkıntı olabileceğini benim de anlamadığım rezalet. homofobi ve transfobi bitmiyor ne yazık ki... bir işe yaramayacak olsa da bir daha kahve dünyasına gitmeyeceğim.
 • kısaca bir tüzel kişilik transeksüel birisi ile çalışmak istemiyor. bu kadar basit. zorla mı işe girceksin.?
 • en kurumsal şirketlerde bile bu böyle, o formu doldursan bile almazlar. adam açık sözlülükle boşa zaman kaybetme demiş.

  piyasada milyonlarca insan iş aradığından hele ki "mavi yaka" olarak adlandırdığımız iş gücüne dahil bir meslekte farklı kimlikle alınmanız, tutunmanız imkansız. binlerce başvuru varken "farklı" birini kimse almak istemez, mülakatta eler, kaşını beğenmedim der eler.

  zorla mı işe aldıracaksın kendini?

  ha eşitlik namına bunu "beğenmedik" diyip kestirip atabilirdi, başvurusunu yapar görüşme sonunda alamıyoruz der geçersin. sorun bunu yapmaması.
 • trans bireylerin işe alınıp alınmamasıyla ilgili yasal düzenleme nedir bilmiyorum fakat ben hayatımda cahide dışında herhangi bir yerde çalışanını görmedim. bir tane bile. yalnızca bir tanıdığımın erkek olan müdürü işe makyaj yaparak gelmeye başlamış diye bir şey duymuştum, firma da uluslararası bir mühendislik firmasıydı.
 • homofobiklerin gizli gay olduğunu düşündüğüm için ilgili müdüre uygun bir arkadaş ile gidilerek çözülebilecek bir olaydır. ülkece reziliz.

  edit: harbiden ayıp olmuş tekrar düşününce.
 • iğrenç. ayrımcılık.