şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ciddi bir problem. bundan sonra asla oturmam böyle bir mekâna. 21. yy'da insan ayrımcılığı ne demek!
  • bugün iş arayan bir arkadaşımla bağdat caddesindeki kahve dünyasına gittik. kahve içip, çalışan arayıp aramadıklarını sorduk. aradıklarını söyleyince, bir çalışan, arkadaşımı oranın mağaza müdürü a. b.'ye yönlendirdi. arkadaşım trans. olaylar burada başlıyor. kendisi gayet kibar bir şekilde şahısın yanına gitti. şahıs başvuru formunu verip arkadaşımın askerlik durumunu sordu. o da muaf olduğunu söyledi. neden, diye sorduğunda arkadaşım "cinsiyet değiştiriyorum, kimliğim pembe ve bu sene içinde mavi kimliğimi alacağım. davam sürüyor" dedi. ve ekledi. "bu sıkıntı olur mu?" şahıs "sıkıntı olur, boşuna formu doldurma. vakit kaybetme." yanıtını verdi. görüşme, arkadaşımın kibarca "tamam" demesiyle sonlandı.
    lütfen yardımcı olabilecek hukukçu biri yeşillendirsin. trans kişilerin çalışmasında yasal bir engel var mı? bu olay faşizme dair bir şey değil de nedir? arkadaşım daha önce birçok kurumsal yerde çalıştı. ne "sıkıntı" yaratıyor olabilir?

entrynin arada kaybolmaması için up lütfen
    edit 2: kayboldu
    edit 3: hukuki anlamda bunun suç olduğunu söyleyen mesajlar aldım. yani durum illegal. mesajlar için teşekkürler.
  • kanunda değişiklik yapılması suretiyle çözüme kavuşturulması gereken sorundur.

başvuru aşamasında fotoğraf, yaş, memleket, cinsiyet gibi soruların sorulmasına ağır cezalar getirilmelidir.
  • kısaca bir tüzel kişilik transeksüel birisi ile çalışmak istemiyor. bu kadar basit. zorla mı işe girceksin.?
  • iğrenç. ayrımcılık.
  • cinsiyet ayrımı olmaksızın tüm insanların eşit olduğu bir toplum olabilecek miyiz
  • en kurumsal şirketlerde bile bu böyle, o formu doldursan bile almazlar. adam açık sözlülükle boşa zaman kaybetme demiş.

piyasada milyonlarca insan iş aradığından hele ki "mavi yaka" olarak adlandırdığımız iş gücüne dahil bir meslekte farklı kimlikle alınmanız, tutunmanız imkansız. binlerce başvuru varken "farklı" birini kimse almak istemez, mülakatta eler, kaşını beğenmedim der eler.

zorla mı işe aldıracaksın kendini?

ha eşitlik namına bunu "beğenmedik" diyip kestirip atabilirdi, başvurusunu yapar görüşme sonunda alamıyoruz der geçersin. sorun bunu yapmaması.
  • "trans bireylerin yaşama hakkı yoktur, sıkıntı olur. boşuna vakit kaybetme ve öl, git" mesajını veren, çomar memleketin çomar usülü rezaleti.
  • ne bekliyordunuz ki, kabul görmesini mi, burada kınayanları da anlamak mümkün değil...

farz sayalım ki işe başladı 2-3 gün içinde sorunlar artacak, hem müşteri hemde personel ile...

dediğiniz çalışma şartlarını görmemiz için epeyce uzun seneler var..
  • nasıl bir sıkıntı olabileceğini benim de anlamadığım rezalet. homofobi ve transfobi bitmiyor ne yazık ki... bir işe yaramayacak olsa da bir daha kahve dünyasına gitmeyeceğim.