şükela:  tümü | bugün
  • olan beyaz yakalıya olmuştur ve açıkça denmiştir ki ülkede okumuş, kendini geliştirmiş, sosyokültürel seviyesi orta-yüksek insanlara 'siktirin gidin' bu ülkeden. bizim sizin gibi vasıflı insanlara ihtiyacımız yok. vasıfsız sürüsüyle yolumuza devam edeceğiz.

alt entrydeki gibi bazı vasıfsız insanlar da gelmiş burada sigarasını tüttürüyor. ancak eğitimsiz olduklarından mütevellit anlamıyorlarki asgari ücrete %21 zam yapılması birçok ürüne beraberinde en az aynı oranda zam gelmesi demek. peki aynı oranda zam alacak kaç beyaz yakalı vardır bu ülkede? sor bunu kendine. anlamıyorlarki bizim evini geçindirmeye çalışan asgari ücretli çalışan aldığı maaşla ilgili hiçbir derdimiz yok. isterse %100 zam alsın. amma velakin diğer meslek gruplarına da aynı zam oranını vermek koşuluyla. %21 asgari ücretliye zam, %3 memura. ne güzel memleket, bir de komunizme savaş açtık derler. komunizm ülkemizde bayrak açmış haberimiz yok.

edit2: bütün vasıfsız sürünün temsilcileri saldırmaya başlamış. bu bile ülkenin istikametini açıkça gösteriyor. sizin gibi vasıfsızlar çoğaldıkça ülke daha da yaşanmaz hale gelecek.

zorunlu edit: mesaj yoluyla benim vasıfsız olduğumu iddia eden vasıfsız arkadaşlara ufak bir tahsil hayatımı anlatayım istedim. akademik hayatım boyunca hep başarılı oldum. bu süreçte bedensel, ruhsal ve zihinsel sağlığımda olumlu olumsuz değişiklikler oldu. bedenen gözlerim ileri derecede astigmata dönüştü, omurga sağlığımı kaybedip kifotik bir görünüşe evrildim. geceler boyu ders çalıştım, okudum, öğrenmeye çalıştım. hani mavi yakalı bedenen çalışıyormuş ya. ben hem bedenen hem zihinsel olarak kendimi heba ettim. şimdi görüyorumki bütün emeklerim vasıfsızlar sürüsüyle bir tutuluyor. tahsil hayatımın zekatını versem de birazcık akıl, izan, anlayış, kavrayış yetileriniz gelişse. zihinsel olarak kendimi ne kadar geliştirsem de ruhen bu ülke bana istediğimi veremedi maalesef. mavi yakalı diye kimseyi aşağıladığım yok ancak bu gidişle bizi çok aşağılayacaklar.

zorunlu edit2: öyle mesajlar geliyor ki özelden. 'mediocrite partout' denen bir söz öbeği vardır. vasatlık her yerde demek. vasatlığın, vasıfsızlığın bu kadar övüldüğü bir döneme gelmek için ne günahlar işledik soruyorum kendime. adamlar öyle çukurdaki, öyle batağa batmış ki bulunduğu yerden kendini kurtarmak yerine yukarıdan el uzatanlara çamur fırlatıyor, başkalarını değersizlestirmeye çalışıyor. sırf doktorlukla hava atıyor demesinler diye ısrarla hangi işle iştigal ettiğimi söylememeye çalıştım ama adamın yazdığı gevşek gevşek 'senin vasfın ne amk xd'. benim vasfım senin gibi aşağılık şerefsizleri her ne olursa olsun tedavi etmek ve en önemlisi becerebilirsem sizi bu düştüğünüz boktan kurtarabilmek veya derin uykunuzdan uyandırabilmek. çok zor biliyorum. sizin gibi statüyü sadece maddiyata indirgeyenler için bulunmaz bir cennet olmaya başladı bizim ülke. gün geçtikçe okumuşlarla vasatlar arasındaki fark kapanıyor maddi olarak. ama bundan da gocunmuyorum. çünkü dünyanın her yerinde yapabileceğim bir mesleğim var. siz burada çırpınırken ben kendimi kurtarıp gidebilirim diye seviniyorum. tek avuntum bu.
  • 2825 tl maas nitelikli oldugunu iddaa eden kitleyi rahatsiz etmis. 380$ ediyor, insan oturup dusunur ben nasil bir essegim, nasil bir kafasizim ki bu maasi cok buluyorum. sizin ogrenilmis caresizliginize sokayim.

ha buraya yazanlar patronlarsa onlara hayirli isler diliyorum ki buyuk ihtimalle is veren feryadi baska kimse 2825 liraya buyuk rakam muamelesi cekmez
  • doğru bir tespittir. yeni başlayan bir mühendis 2750 lira maaşla başlıyordu. aynı şantiyede, ilkokul mezunu vasıfsız bekçinin maaşı 2825 lira oldu.

mühendisin okuduğu onca okulu falan boşver, attığı imza ile aldığı sorumluluk bile yeter. şimdi, ilkokul mezunu vasıfsız bir işçinin, bu mühendisle aynı ücreti alması haktan reva mı?
  • derdimiz asgari ücret zammında değil. derdimiz özel sektöre aynı oranda zam yapılmamasında. bu yıldan itibaren 10 yıl boyunca özel sektöre asgari ücrete yapılana oranla daha az zam yapıldığını düşünün. bu durumda ne olur? herkesin maaşı eşitlenir. insan ne kadar okursa okusun vasıfsız bir şekilde yapacağı işle aynı zammı alacaksa kendisini geliştirme isteği kalır mı? hayatta hayallerini gerçekleştirmek için herhangi bir enerjisi kalır mı? boşuna mı okudu o zaman bu adam? sığ sığ düşünüp okları kendinize çekmeyin. bizim derdimiz asgari ücret zammıyla değil, özel sektörün değersizleştirilmesiyle.
  • adam öbürü niye bu oranda zam yapmıyor ben az alıyorum diye sormuyor, bunun niye arttı da eşitlendi diyor. öbürünü aşağı çekme zihniyeti hayret-i mucip bu ülkede.

patrona sorsak daha mantıklı sanki?

edit: adam dediğim her bir entry sahibi değil üstte bazı yazanlardı ama bir kısmı gitmiş. neyse bazı mesajlar da geldi asgari ücretin artışı doğrudan enflasyon anlamına gelmiyor yazmış olayım. bu bakışla ücret artışı enflasyona ana sebep olarak yol açıyorsa ücretler düşerse enflasyon da biter herhalde...neredeyse keynes’i bile savunacağım az kaldı....

edit 2: mobilde okuyup üstteki editi göstermediği ve tıklayıp okumadığı için halen o öyle dememiş diye mesaj atmaya devam eden aklı evveller var. ooof of.

sağolsun büyük bir kesim en alta gömmüş eksileyerek ama iktisat dili ile anlattım dileyen baksın; (bkz: enflasyon/@passion rules the game)
    para mevzusu ne olay bu ülkede ya.
  • ülkede asgarî ücret ile çalışan oranına baktığımızda zaten büyük bir kısmının tek tip maaşla çalıştığını görüyoruz.
  • neye zırlandığını anlayamadığım başlık. 2825 tl zaten yıllık enflasyonun altında kalmaktadır, ali bin yarrak üniversitesi mezunu bir mal değilseniz zaten bu miktarın en az 2 katı üzerinde başlarsınız ilk işinize. nüfusun yarısı zaten açlıktan kırılıyor, bu adamlar sizin egolarınız yüzünden açlıktan ölsün mü istiyorsunuz yarrak kafaları? alın o sikik diplomanızı götünüze sokun.

üniversite mezunu değilim, 1. sınıfta terk ettim. 2017'de ilk full time işime girdim 4.5k maaş ile, şuanda da amsterdam'da çalışıyorum. her şeyin sizin sikko diplomalarınızla alakası yok yani.
  • anadolunun uyduruk, ne idüğü belli olmayan üniversitelerinin saçma sapan bölümlerinden mezun olan tiplerin ilk fırsatta asgari ücretle zar zor geçinen insanları ezdiği başlık. asgari ücrete zam gelmesi alım gücü artmadığı için hiçbir işe yaramayacak, doğru ama asgari ücret hiç değişmese bile siz sanıyor musunuz ki yılbaşı sonrası hiçbir şeye zam gelmeyecek? bu kadar saf olmayın, ülkenin asgari ücretli çalışanları insan değil mi? zaten aşırı düşük olan maaşa bir miktar zam geldi diye böyle tepkileri görmek üzücü.
  • asgari ücretle çalışan vasıfsız ve akpnin oy deposu olan kesimi sevindiren gelişme.
  • memurlar ve asgari ücret aynı oranda artmalı gerisi saçmalık. bize 4+4 enflasyon 14 asgari 21. neden biz çekiyoruz enflasyonun negatifliklerini

hesabın var mı? giriş yap