şükela:  tümü | bugün
  • son edit: bu entry'i görüp arandım, iade işlemlerinin başlatılacağını, tüm paranın iadesinin yapılacağını söylediler, görüşme iki taraf tarafından da kaydedildi. iade tarafıma gelince bu entry'i tekrar düzenleyeceğim. destek olan herkese çok teşekkür ederim, iyi ki varsınız.

edit: türkçem kötüyse özür dilerim, elimden geldiği kadar yazdım düzeltme yapacağım tekrardan gün bitiminde.
    chargeback yapmak istiyorum fakat yeni bir bilet alıp paramı alamazsam 1000 tl daha içeriye gireceğim (eğer bu uçuşları kullanmazsam)
    ve bana hiç bir fatura vs. atmadılar ilk başta o yüzden bu paranın 1000 olup 2000 olmadığına dair elimde henüz bir kayıt yok. skyscannera email atmayı deneyeceğim. belki onların elinde bu bilgi mevcuttur (affiliate bazlı çalıştıkları için)

28 ekim 2019'da başıma gelen rezalet.

öncelikle bilmeniz gereken detay şudur ki bu benim ilk uçuş biletim değil, sık seyahat eden biriyim. fakat enuygun.com'u ilk kez kullandım.

herşey skyscanner'dan bilet bakmam ile başlıyor. yaklaşık 1000 liraya gidiş dönüş bir bilet buluyorum (round-trip). herşeyini inceledikten sonra enuygun.com'a yönlendiriyor. zaten skyscanner'ın bu sayfasında belirttiği gibi bazen skyscanner'ın size söylediği rakamdan daha fazla, daha az, bagaj poliçesi vs vs. değişebiliyor bunların da hepsini inceliyorum. fiyat aynı. 1000 tl civarı. kartımla ödüyorum.

aynı akşam bir yemek yedikten sonra kartım bakiyeniz yetersiz uyarısı veriyor, ve ekstremi farkederken 1000 lira civarı bir rakam yerine kartımdan neredeyse 2000 tl'lik bir işlem yapıldığını görüyorum enuygun.com tarafından.

enuygun.com'u aradığımda benimle konuşan ilk kişi bazen anlık fiyat oynamaları olabildiğini, her zaman gördüğünüz fiyatı ödeyemeyeceğinizi söylüyor. yani sitede gördüğünüz rakam kartınıza yansıtılanla farklı olabilir diyor. tekrar okuyun. yani sitede 1 yazsa 2 çeker bu normal diyor. sonra beni astına bağlayacağını söyleyip başka bir müşteri temsilcisine bağlıyor (astı değil, durumdan bihaber). aynı konuşmayı 2. müşteri temsilcisiyle yaptığımda bunun teknik takibe alınacağını ve bugün aranacağımı söylüyor. aranmıyorum.

ekşisözlük'e enuygun.com başlığı altında yazdığım ufak bir entry'den sonra yarın tekrar aranıyorum, geri aradığımda bir sorun bulamadıklarını, iade yapamayacaklarını ve eğer harcama iptali yaparsam kayıtları paylaşacaklarını söyleyip beni adeta tehdit ediyorlar. (ben de biraz sinirliydim)

bir kaç saat sonra tekrar arıyorum, bu sefer hiç bir sıkıntı olmamış gibi sadece bu biletin iadesini soruyorum, mağdur edilmemiş gibi. bana biletin sadece 200 tlsinin iadesini yapabileceklerini söylüyorlar.

henüz bankamdan chargeback/harcama iptaline başvurmadım, tavsiyelerinizi bekliyorum.

tekrardan hatırlatmak için: skyscannerda round-trip baktım, yani gidiş dönüş şeklinde. zaten gidiş-dönüş bakmasam bu bilet kombinasyonunu almak için bana ekran çıkmazdı.

şuan bir biletim 300-400 lira civarıyken diğeri 12 saatlik bir rötara rağmen 1500 tl. bana gösterilen toplam fiyat 1100~ civarıydı. (hem skyscannerda hem enuygun.comda).

edit2: şuan baktım mis gibi aktarmasız gidiş dönüş uçuşun maliyeti 1100-1200 tl. benim gidiş uçuşumda 12 saat aktarma var ve sadece gidiş uçuşu 1500 tl. dönüş ile 2000 tl. yani ortada gerçekten büyük bir saçmalık var.

edit: imla vb.
  • allahını seven üstüme soslu fıstık atsın. rezalete gelince müthis bi sistem kurmuş adamlar tebrik ediyorum kendilerini, uzun zamandır böyle tokatlama olayına şahit olmamıştım.

edit: chargeback yap bence hemen.
  • (bkz: #95810394)

kesinlikle koşarak uzaklaşılması gereken bir yer.
    yazar arkadaşa geçmiş olsun, peşini bırakmayın.
  • yarın arayarak zamanda yolculukta yapabilen dolandırıcı site rezaleti.
  • buraya yazdığınızı harcama itirazı formuna yazın, ilgili ispat edici belgeleri de ekleyip bankaya gönderin. paranız aynen geri döner merak etmeyin.

konu uçak bileti gibi soyut sayılabilecek ve bir zaman sonra yok ve hükümsüz olacak bir şey olduğundan, enuygun firmasına ispat edilebileceğiniz şekilde yazılı olarak durumu izah edin ve bileti iptal edip paranızı tamamen iade etmelerini isteyin bir yandan da. zira onlar havayolundan bileti aldılar ve uçuş günü saati geçtikten sonra yanan yanacak ve gerçekten birileri için zarar oluşacak.
  • ben otobüs bileti alırken buralardan inceler, varsa kendi sitesinden, yoksa sadece firmanın yönlendirdiği siteden alırım. ne bileyim biletall, enuygun, uygun kredi gibi siteler ne kadar sağlam olursa olsun dolandırıcılık yapacakmış gibi bir his bırakıyor bende ve o sitelerden uzak duruyorum.
  • 9/10'luk rezalettir. bir puan da daha beterlerine ayıp olmaması için kırıldı.
    bankadan ödemenizi geri istedikten sonra yeni biletiniz ile arada oluşan farkı talep etmeniz gereken oluşum. bu tarz rezaletler kimlerden uzak durulması gerektiği konusunda iyi oluyor, mesela pejo'ya bakmıyorum, koru hastanesi denildiğinde küfrü basıyorum, opel görünce aklıma gürses bayii geliyor.
  • yazışmaları paylaşsınlar bankayla niye çekiniyorsun ki. her türlü haklısın, anlattığında göre dolandırılmış oluyorsun, ekranda 1 gösterip, karttan 2 çekme dünyanın neresinde kabul görmüş. bırak onlar uğraşsın.
  • bak sen şu çakallara. adam eşkiya gibi orda fiyat yazması önemli değil, ben götümden istediğim gibi senden haracımı alırım diyor ve tehdit ediyor.

10/11 rezalet puanımdır. ülke olarak ne kadar kurumsal olsak da, kanımızda hep bir çakallık ve çözümsüzlük var. tavsiyem direk mahkemeye verip ciddi oranda tazminat alabilirsiniz.
  • net rezalettir.

ben de bu firmadan uçak bileti alıyorum. hatta yarına 3 kişilik bilet aldım. umarım sorun yaşamam.