• sevgili arkadaşlar,

maalesef güvenerek ve severek alışveriş yaptığım amazon tarafından mağdur edilmem sonucu başıma gelen rezalet. detayları benzer durum yaşayan arkadaşlar için referans olması umuduyla paylaşmak istiyorum.

30 mart 2020 tarihinde kampanya ile acer marka 23 inç 75 hz ips led monitörü 549 türk lirası gibi harika bir fiyat ile satın aldım. sipariş detayı görseline aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

görsel

yaklaşık 2 aylık bir kullanım sonrası monitörde ortaya çıkan donanımsal bir arıza sonrası ürünü yetkili servise gönderdim. inceleme sonucu ürünün donanımsal bir arızası olduğu ve değişim yapılması gerektiği onaylandı. acer turkiye yetkili servisi degisimin amazon tarafindan yapilmasi gerektigini bana bildirdi.

görsel

bu aşamadan sonra amazon türkiye müşteri hizmetleri ile iletişime geçtiğimde monitörün artık stokta olmadığı, bana para iadesi yapılabileceği ve aynı ürünü stoka girdiğinde (eski seri bir monitör olduğundan ürünün stoka gireceğinin ve hangi tarihte gireceğinin garantisi verilmiyor) sipariş verirsem aradaki farkın bana iade edileceği bilgisini aldım. ancak uzaktan çalıştığım için aktif olarak monitör kullanma ihtiyacım olduğundan ve donanımsal olarak hatalı ürün satın alan bir müşteri olduğumdan bu durumun beni mağdur edeceği bilgisini paylaştım. benim için sıkıntılı noktalar şunlar:

1) ürünün tekrar stoka girip girmeyeceği ve ne zaman stoğa gireceği belli değil. ben kampanyayı takip ederek güzel bir fiyattan bu monitörü satın aldım ve ekstra bir maliyete girmeden bunu kullanma hakkına sahip olmak istiyorum. bana stoka gireceğine garanti verilmeyen bir ürün için mağdur olan taraf olarak bu riske girmek istemiyorum.

2) ürün stoka girmezse sadece ücret iadesi almış ve yaklaşık en az 2 katı fiyata muadil monitör almak zorunda bırakılmış oluyorum. türkiye gibi döviz kurunun bu kadar değişken olduğu bir ülkede böyle bir çözüm sunabilmek müşteri hizmetleri standartlarına uygun olmamalı. aynı veya başka marka muadil monitör talebim, mümkün değilse de aynı marka üst model monitör ile değişim talebim amazon türkiye tarafından reddedildi.

özetle aylar önce uygun fiyata aldığım monitörü, donanımsal olarak hatalı ürün satılmasına ve yasal olarak değişim kararı çıkmasına rağmen, amazon stok yok bahanesi ile değiştirmiyor ve beni değişen döviz kuru sebebi ile en az 2 katı fiyata monitör almaya mecbur bırakıyor. şirketlerin bu ülke insanına verdiği değere ve yapılan muameleye artık katlanamıyorum. tüketici hakem heyetine gidecek olmama rağmen, sözlükte harika müşteri hizmetleri ile övülen bu şirketin bana olan tavrını da sizlerle paylaşmak istedim.

edit: beni "kurnaz" veya "beleşçi" olarak nitelendiren arkadaşlar, donanımsal hatalı bir ürün almak benim suçum mudur acaba? ben sadece aynı monitörün problemsizini talep ediyorum. bazı arkadaşların söylediği gibi amazon'un bana değişim hakkı sunmuyor, elimde değişim onay belgesi olmasına rağmen. bunu amazon bana sağlayamıyorsa, müşteri hizmetlerinin işlevi nedir? siz gerçekten şirketlerin yaptığı bu muameleyi hak ediyorsunuz, başka bir şey söylemeye gerek yok.

edit2: kullandığım düzgün üsluba ve kimseye hakaret etmememe rağmen bana hakaret etme haddini kendinde gören arkadaşlar, acer yetkili servisi değişimin amazon sorumluluğunda olduğunu söylüyor ve amazon da bunu kabul ediyor, sadece stok olmadığı için değişim yapmıyor. benim değişim hakkım varken amazon bunu sağlayamıyor özetle, neden konunun farklı yerlere çekildiğini anlamıyorum. o zaman tüketici yasaları sizin dediğiniz şekilde düzenlensin, ben de ona göre yapayım alışverişimi. isviçre’de yaşayan biri olarak sürekli imkanlarını ve insana verilen değeri övdüğümüz ülkelerde yapılan uygulamanın burada da yapılmasını istiyorum sadece, ve yasal hakkımı talep ediyorum. bunu eleştirenler bu ülkelerdeki insanların yaşamını da övüyorlardır eminim.

edit3: arkadaslar ust modeli talep etmiyorum, ayni urunu veya muadilini talep ediyorum. ayni urun veya farkli marka muadilini veremiyorlarsa, illa ayni marka olmaliysa, ayni marka ust modeli de verebileceklerini soyledim. ayni marka muadil bir urun yok cunku. ek olarak kur farki talep ettigimi iddia edenler olmus, sadece calisan bir monitor istiyorum, mumkunse aldigim ile ayni model. yani yasal hakkimi talep ediyorum, konu bu kadar basit.
  • rezalettir.
    ürün stokta yoksa yerine hatalı ürünün güncel fiyatına yakın muadil bir ürün verilmelidir.
    10/10 çünküiadeyi ürün olarak talep etmek yasal hakkınız.
    edit: takım tutar gibi marka tutanlar tüketicinin yasal hakkını bile hice sayıyor. ürün alındıktan 1,5 yıl sonra da arıza verebilir ve model üretimden kaldırılmış da olabilirdi.
    hatta garanti süresi örneğin 10 yıl olup bu sürenin tamamlanmasına diyelim 4 yıl kala da arıza yapabilirdi. bu durumda firma 6 yıl önceki fiyatı ödeyip işin içinden sıyrılacak sizin mantıkla.
    kapitalistin yasa ve hesap bilecek kadar okur yazar olamayan ahmağı da hiç çekilmiyor.
  • ne yapsın amazon? döviz kuru dalgalanmasından kendini mi sorumlu tutsun? ücret iadesi yapıyor, uğraştırmadan hatalı ürünün bedelini size iade ediyor. tüketici hakem heyetinden aynı karar çıkar zaten. ürün varsa değişim, yoksa para iadesi. amazon zaten uğraştırmadan bu çözümü sunmuş size. hala diyorsunuz ki bana aynı fiyata daha iyi ürün versin. oldu, terliklerinizi de getirsin mi?

olmayan rezalettir. amazon rezaleti değil tüketici kurnazlığı içeren bir başlık olmuş. adettendir rezalet puanım 10 üzerinden 1 bile değil.

edit: konuya cevap verilen ilk entrylerden biri olması sebebiyle bir sürü mesaj aldım. bu mesajlara son vermek adına buradan yazayım. öncelikle amazon fanı değilim. beni amazon fanı olmakla suçlayanlar, aptal bir tüketici olduğumu söyleyenler, hakkım olan kanunları bilmediğim için koyun gibi güdüleceğimi söyleyenlere cevap olması için yazıyorum.

o çok bildiğiniz kanun öyle işlemiyor. misli ile değişim denilen tanım yanlış anlaşılmış anladığım kadarıyla. misli ile değişim birebir değerde değişimdir, acer marka ürününüz bozulduysa size sony ürün vermezler. haa amazon size kıyak geçer böyle bir şey yaparsa o firmanın insiyatifidir. sizin kanunen kazandığınız bir hak değildir. misli denildiğinde daha iyisi, iki katı değerde bir ürün demek değildir. çoğunluk bunu anlamış. yok öyle bir şey.

mağduriyet yaşayan arkadaş tüketici hakem heyetine gitti diyelim, lehine karar çıktı. dava sonucu çıkan kararda size seçimlik haklar sunulur. siz birini seçersiniz. mağdur misli ile değişim seçti. firmada ürün yok. ne olacak şimdi? ya da amazon size gel kardeşim ben değişimi yapıyorum dedi. acer marka ürünün muadili youngstar diye no name bir markayı verdi. kabul eder misiniz? etmezsiniz. dosya aylar boyunca yuvarlanır durur. haliyle bu mahkeme para iadesi ile sonuca bağlanır. bana mesaj atıp kanunu çok iyi bildiğini söyleyen arkadaşlar iyi kötü bir tüketici olarak bizde emsal davalara şahit olduk. hiçbirinin sonucu sizin anlattığınız gibi olmadı. amazon ürün yok kardeşim dediği an kitlenir kalırsınız. ben bu nedenle baştan para iadesini teklif eden amazon’u takdir ediyorum. gönül ister tabi hepimiz 300 liraya monitör alalım bozulunca amazon samsung, sony versin bize. sonraki sayfalarda bir hukukçu arkadaş benimle benzer şeyler yazmış. bu işlerde tecrübeli olduğunu, işin sonunda para iadesi olacağını, boşuna uğraşılmaması gerektiğinden bahsetmiş. ben de aynısını yazıyorum ama tüketici olduğum için bilinçsiz olduğum sanılıyor demek. diyecek bir şey yok. umarım mağdur arkadaşı zorlamadan tatlıya bağlanır olay.
  • rezalet olan amazon'un uygulaması değil, acer monitöre güvenip alan ve donanım arızası çıkınca karşısındakine boku atan yazarın mantığıdır.
  • olmayan rezalettir. amazon gereğini yapıp ürünün hatalı olduğunu söylemiş ve para iadesi yapacağını belirtmiş.
    hatta stoka girerse aynı fiyattan vereceğini de söylemiş.
    daha fazla ne yapması gerek, ben onu anlamadım.

edit:, stoğa değil stoka şeklinde yazılması gerekiyormuş.

teşekkürler intrigante
  • bu rezaletin aynısı media markt'da var.bu bildiğin dolandırıcılık.
  • olmayan rezalettir.

türk tüketicisine hak ettiği gibi (yasalarda da belirtildiği üzere) git ithalatçı ya da servis ile işini gör dese pek sevilirdi. oysa adamlar paranızı iade edeyimi ekran gelirse tekrar satıp farkı da geri vereyim demiş.

daha ne desin? işte bunlar hep adam sikmedikleri için böyle. sikselerdi memnun kalırdınız...
  • benim bildiğim amazon değil acer rezaletidir, cihazın garanti kapsamında yapımı veya müşterinin mağdur olmaması acer'ın sorumluluğundadır, bu yüzden acer değişim yapılacak diyorsa değişimi kendisi yapmalı, elinde aynısı yoksa muadili kabul edilecek cihazı vermelidir. burada amazon müşteri memnuniyetini kendinden sağlamak için teklifini yapmakta ama aslında yürütülmesi gereken garanti süreci değildir. tüketici olarak garanti belgesi yönetmeliğini okumanızı tavsiye ederim, benim de hatam varsa düzeltebilirsiniz tabiki.

edit: yazar arkadaşlar müşterinin bunu satıcıdan da talep etme hakkının olduğunu iletti, ben de incelediğimde böyle bir şey olduğunu gördüm fakat yine de siz müşteri olarak bu hakkınızı üreticiden veya distribütörden talep ederseniz işlerin daha kolay olabileceğini belirtmek isterim.
  • arkadaş dua etsin iade almislar. hepsiburada olsaydi daha iade adiminda kalirdi
  • olmayan rezalettir. zaten para iadesi ve değişim seçeneği sunulmuş (bu zaten tüketici hakları gereği zorunlu).

rezalet değil hatta aşağıdaki cümleden anlaşılacağı üzere tüketici kurnazlığıdır.

"mümkün değilse de aynı marka üst model monitör ile değişim talebim amazon türkiye tarafından reddedildi."
169 entry daha
hesabın var mı? giriş yap