şükela:  tümü | bugün
 • bedava oldugundan besyuz bin kisinin yerinde izledigi, ucsuz bucaksiz insan seline karsi calan metallica'nin da kendinden gectigi konser.

  ilgili konserden enter sandman asagidaki linkten izlenebilir:

  http://www.youtube.com/watch?v=1qp-siw6iky

  security olarak kullanilan migferli rus piyadesi, seyircilerin ustunden alcak ucus yapan helikopter, headbang yapan uniformali asker goruntuleriyle acaip bir ortamdir. komunist rejimin cokusuyle birlikte degerlendirildiginde kapitalizmin rusya'daki zafer kutlamasi olarak da degerlendirilebilir. orasi size kalmis.
 • enter sandman videosunu izlerken ilk başta bir an bir isyanın görüntülerinin üstüne şarkı montajlanmış sanılabilmektedir.` :ben sandım`ben videoyu izlerken kendimden geçtiysem orda olan kişileri düşünemiyorum.

  harvester of sorrow için: http://www.youtube.com/watch?v=551_hc414uy
 • 1.548.765 kisinin izledigi* konserdir. efsane kategorisinden ilk uce girebilecek kadar iyidir. seyircilerin kopyalanmis olabilecegini dusunmuyor degil insan ancak o zamanlar bilgisayar efektleri de bu kadar guclu degildi ki... daha matrix bile cekilmemisti.. hatta ustun alman teknolojisi sabri daha dogmamis galatasaray uefa kupasini almamisti... ceren yuvada ilk kez o gun opusmustu mesela...* o kadar eski sen dusun.

  bu da bazilari sahane back vokal iceren videolari...

  creeping death
  harvester of sorrow
  master of puppets
  enter sandman
  fade to black
 • headbang yapan üniformalı askerlere ev sahipliği yapan muhteşem konser.
  adamlar yakarım askerliğimi de metallica bi daha mı gelecek lan diye çoşmuş çoşturmuş..
 • metallica'nın black crowes'dan sonra, majesteleri ac/dc'den ise hemen önce çıkıp unutulmaz performanslarından birini sergilediği konserdir. ancak denildiği gibi metallica'nın grup olarak en iyi canlı performansını 1989'da seattle'da sergilediği gibi yaygın bir görüş de mevcuttur.
 • 29 ağustos 1989 metallica seattle konseri kadar iyi değildir elbette ama, bu konserde sanki sovyetler birliği'nin dağılmasına yol açmış gibi farklı bir hava var. konser 28 eylül'de, sovyetler 26 aralık'ta resmen bitiyor. bence burda bişeyler dönmüş. ruslar konserin şokunu kaldıramadılar belki de.*
 • aslında incelendiğinde son derece aşmış bir performans sergilenmiş konserdir. 1991 yılı olduğu var sayılırsa james'in sesinin yavaş yavaş farklılaştığı ve o hırıltıyı kaybetmeye başladığı yıllar olan 1992-1993'ten 1-2 yıl öncesinin konseri. o açıdan elde var olan muazzam derecede iyi bir gaz, enstrüman hakimiyeti ve vokal hayvanlığı taşıyan bir konserdir 90'lı yıllar adına.

  hatta şurada, ilk olarak lars'ın hayvansı davul tonlu kısmı, ardından da james'in kendini parçaladığı "hate, i'm your hate" kısmı ile beni desteklemiştir canlarım benim.

  http://www.youtube.com/…re=player_detailpage#t=275s

  ayrıca grubun binge&purge paketindeki seattle ve san diego konserleri ile karşılaştırınca, moskova konserindeki gaz 1-2 adım daha ileridedir. sanırım kimi kaynaklarca 1 milyon seyircinin olduğu söylenen bir ortamda gaza gelmemek imkansız. hey gidi. şu osaka konserinin bitirip tekrar moskova'ya döneyim, uykum gelmezse.

  açıkçası metallica tarihinin en gaz konseri ilan edebilirim bu konseri. 1 saat daha uzun kalsalardı açık ara bu derdim.
 • tarihin gelmiş geçmiş en iyi ön grup performanslarından biridir. ac/dc'ye "böyle ön grubum olsun, 10 milyon $ borcum olsun" dedirtmiştir.

  yine efsanevi ön grup performanslarından bir diğeri de 1991 yılındaki skid row wembley stadyumu konseridir.
 • rock/metal konseri tanımının sözlük karşılığı. eğer bir gün çocuğum bana "rock konseri nasıl oluyor?" diye sorarsa açıp bu konseri izleteceğim. metallica sahnede öyle bir enerjiyle çalıyor ki ortaya çıkan bu enerji alıp saklanabilse ve bir uzay mekiğine konsa mars'a 4-5 kere git-gel yapılabilir diye tahmin ediyorum. metallica'nın tesla jeneratörü gibi enerji patlaması yaşadığı diğer bir konser ise 29 ağustos 1989 metallica seattle konseri