şükela:  tümü | bugün soru sor
  • edit: firma, arkadaşı arayıp özür dilemiş ve de parayı yatıracağını bildirmiş. arkadaşımız, yardımcı olan herkese teşekkür etti ben de buradan size ileteyim.

edit: firma arayıp iade yaptıklarını bildirmişler, ancak bu iade önümüzdeki ayın ekstresine yansıyacakmış. genel olarak olumlu bir tutum göstererek mağduriyeti gidermişler ama arkadaş, ücreti peşin ödemiş oldu tabi bu durumda. yine de olumlu. iade yapılmış.

hakanahak adlı çaylak kardeşimizin ricası üzerine, dokunmadan aktarıyorum. söylemek istediklerinizi ona ulaşıp söyleyebilirsiniz. (bkz: @hakanahak)

"rezaletin adı moov

öncelikle herkese merhaba. bir ay önce web'de reklamını görüp tıkladığım araç kiralama şirketi olan garenta moov ile ilgili yaşadığım rezaleti sizlerle paylaşmak istiyorum.

bilmeyenler için moov'u kısaca anlatayım çelik motor'a ait garenta firmasının bir uygulaması. uygulama saatlik araç kiralama hizmeti sunuyor

aslında bu öyle bir uygulama ki neresinden tutarsanız elinizde kalıyor. daha evvel bir kaç küçük çaplı problem yaşamama rağmen muadili olmadığı için ara ara kullanmaya devam etmek durumunda kaldım. neydi bu problemler? örneğin aracı getiren vale, aracı çıkarılması imkansız bir yere bırakıp, üstelik anahtarı da cebinde götürüp, sizi araç başında ağaç edebiliyor. aracın kapılarını açması gereken uygulama, ne yazık ki kapıları açamıyor. her araçta bulunan şarj cihazı, size gelen araçta bulunmayabiliyor ve aracı getiren vale ile birlikte valenin arkadaşının çalıştığı pizzacıya şarj cihazı almaya gitmek durumunda kalabiliyorsunuz. "altı üstü şarj cihazı." diyebilirsiniz fakat araçla ilgili tüm hareketlerinizi cep telefonunuz üzerinden yapıyorsunuz. bu yüzden şarjınız biterse kapıları kilitleyememek gibi ciddi problemler yaşayabilirsiniz. hoş şarjınız olsa da uygulama sürekli hata verdiği için kilitleyemiyorsunuz o ayrı mesele...

gelelim bende bardağı taşıran son damlaya... dün akşam saat 10 civarı bu firmadan araç kiraladım. yaklaşık 1.5 saat süren yolculuğumun ardından aracı park ettim ve kapıları kilitlemeye çalıştım fakat uygulama kapı açık hatası verdi. (1. resim) kaput ve ayna dahil aracın açılıp kapanan tüm aksamlarını tekrar tekrar kontrol etmeme rağmen kapıları bir türlü kapatamadım. bunun üzerine çağrı merkezini aradım. telefonun diğer ucundaki arkadaşla birlikte tekrar tekrar denememize rağmen kapıları uygulama üzerinden kapatıp kiralama işlemini sonlandıramadık. bunun üzerine, telefondaki arkadaş, "anahtar bu gece sizde kalsın. yarın vale arkadaşlarımızı yönlendirip anahtarı aldırırız." dedi. "ücret olarak, sadece kullandığınız süre ve kilometre için geçerli olan 33,60 tl kartınızdan tahsil edilir." dedi. bunun üzerine, kendisine "yarın tekrar aracı aldığım yere gideceğim. aracı da oraya bırakayım, siz 1 saat ücreti daha alırsınız benden, problem değil." dedim. bu da 22,40 tl yapıyor. yani toplamda kendisiyle, hesabımdan 56tl çekileceği konusunda teyitleşip görüşmeyi sonlandırdık. ertesi gün araçla birlikte işyerime geldim ve bu sefer ne hikmetse uygulama kapıları kilitledi. fakat kilometre kısmında 3.018 kilometre yaptığım görünüyordu. (2. resim) uygulamanın stabil çalışmadığını ve firmanın da bu problemi bildiğini düşündüğüm için bu kısmı pek önemsemedim. nasıl olsa dün defalarca kez çağrı merkeziyle görüşüp kartımdan 56tl çekileceği konusunda teyitleşmiştik. asıl şoku cep telefonumdan banka uygulamasına girdiğimde yaşadım. kartımdan 1211 + 145 + 33 tl olmak üzere toplamda 1390 türk lirası çekilmiş olduğunu gördüm. (3.resim). hemen çağrı merkezini aradım ve durumu bildirdim. kendileri uygulamada bir hata olduğunu ve fazla çekilen meblanın 7 iş günü içerisinde iade olacağını beyan ettiler. fakat dün görüştüğüm arkadaş böyle bir durumdan söz etmedi. "neden kendi hatanız yüzünden müşterinizi mağdur ediyorsunuz?" dediğimde bant tekrarı gibi "şikayet kaydınızı oluşturduk. yapabileceğimiz başka bir şey yok." dediler. yani parama, almadığım ürün ve hizmet yüzünden el koyup "sistemimiz ne zaman izin verirse o zaman iade yaparız." demeye getirdiler. kendilerine "bu paraya çok ihtiyacım var. lütfen gün içinde iademi yapın" dediğim halde iadem gerçekleşmedi. yaşadığım bu durum yüzünden tüm gün stresten kendimi yiyip bitirdim. malum ay sonu ve hesabımda bir lira nakitim yok. hafta sonu şehir dışına, asker olan yeğenimi ziyarete gidecektim. moov sağolsun, kartımdaki üç kuruşu da çektikleri için gidemeyeceğim.

size soruyorum arkadaşlar bu gasp değil de nedir?"
  • acilen düzeltilmesi gereken bir hata ses kayıtlarından olay açığa çıkacaktır.
  • desteklenmesi gerekli. 9/10
  • kullanıcısını mağdur etmekte seviye atlamış bir firmanın çakallığıdır. bilerek düzeltmiyorlarsa kurumsal bir gaspçıdan farkları yok.
  • rezalet bu değilse nedir?
  • rezalet puanım, 9/10. bir puanı neden sanal kart kullanmıyorsun diye kırdım.
    bu zamanda bir firmaya sanal olmayan kredi kartı verilir mi? çok kez hayatımı kurtardı sanal kart.
  • giderilmesi gereken mağduriyet.

bıktık artık çakallarla dans etmekten.
  • 8'75/10 luk rezillik. resmen gasp.
    umarım bu kardeşimiz hukuki yollardan parasını geri alır.
    memleket memleket değil, vurgun yeri amk!
  • rezalet puanı 9/10. bir puanı kullanıcının karşı tarafa fazlaca güvenmesinden kırdım.

“... konusunda teyitleşip görüşmeyi sonlandırdık.”

“firmanın da bu problemi bildiğini düşündüğüm için bu kısmı pek önemsemedim. “

“nasıl olsa dün defalarca kez çağrı merkeziyle görüşüp ... konusunda teyitleşmiştik.”

duruma üzüldüm ama konu mağdurunun bu şekildeki yaklaşımını değiştirmesi gerekir ki ilerde daha fazla kazık yemesin.

diyeceğim şudur ki her zaman sorup soruşturmak ve kötü ihtimale hazırlıklı olmak lazım.
  • firmayı aklımıza yazalım. böyle bir şey yaşamamak için...

düzeltilmesi gerekiyor.