şükela:  tümü | bugün
 • öncelikle devrinizi s.keyim!
  ilk haftalara göre konuşacak olursak hücumda zengin,pres yapan bir fener var ancak defans çok sıkıntılı stoperler arasına atılan toplar büyük tehlike yaratıyor. galatasaray’ın oyunu oturmadı ortasahanın tamamen değişmesi feghouli’nin beklenen seviyeye gelmemesi babel’in topa basıp oyunu yavaşlatması sebepler. stoper ikilisine sövsek de ligin en iyi stoperleri bence babel’in kesilir andone oynarsa hem pres hem de stoperlerin arasının açılması iyi olur. belhanda ve emre maçın kilit adamları oynadıkları zaman iki takımın da oyunu farklılaşıyor. nzonzinin emre’yi kilitlemesi lazım. hakemin ikide bir oyunu durdurmadığı, konuşulmadığı kavga gürültünün olmadığı bir maç olur umarım.
 • galatasaray : 3 - fenerbahçe : 0
  rahat olun gençler, fenerin içinden geçeriz...
 • tff cin ali ye destek olmak için tam kadro stadta olacakmış.gelin hepiniz gelin topunuz gelin.hepinizi üst üste koyup yenicez...sarıııı....
 • emre gustavo nereye kadar topu ileri taşıyabilir bilmiyorum ama bu maç için en büyük sıkıntı kanat organizasyonunu yapamamak olacak moses ile başlarsa bi nebze topu ileri taşıyabiliriz yoksa çok kısır bi maç olacağa benziyor deniz ve tolga çok küfür ettirmez bizlere umarım orta sahadaki top kayıpları hep hızlı hücuma yönlendirecek gsyı vedat ve kruse ilerde çok yalnız kalacağa benziyor umarım dediklerimin tersi olur çünkü bu maçta fbnin beraberliğe oynaması şart yoksa bu defansla çok açık verir
 • konsantrasyonla birlikte galatasarayımız şikeci kuşa yeniden sokacağı maç olacak.

  (bkz: welcome to hell yalı kid)

  haddini kendini rütbeni yeniden bileceksin...
 • ya bol pozisyonlu ya da epey sıkıcı geçeceğini düşündüğüm, ortasının olacağını sanmadığım maç.

  --- galatasaray'da belhanda iyiyse ve onunla başlamak isteniyorsa sürprizsiz, derbi motivasyonu hariç yeni bir şey vaadetmeyen klasik 4-3-3 çıkılacaktır. fatih terim'in sezon başından beri hedeflediği bu düzenin en büyük yansıması rakip sahada sürekli yoğunlaşan, ancak aynı baskınlığı ceza sahasına taşıyamayan bir oyun oldu. kısacası takım paslaşarak oyunu elinde tutabiliyor, ancak rakibi avlayamıyor. zaten feghouli göbekteki pas trafiğine katılmak için ceza sahasından uzak oynadığından forvetle arada kopukluk oluyor, bu yüzden de falcao, babel gibi bitirici işler yapması gereken oyuncular geri gelip bu pas oyununa ortak oluyor. bu yüzden rakip kaleye genelde uzak kalındı. bu düzendeki en büyük eksiklik, rakip sahaya yerleşildiğinde beklerden veya göbekten kimsenin rakip savunma çizgisini tehdit edecek koşular yapmaması.

  bu sorunu çözmek adına, forvet arkasında florin andone'nin oynayacağı 4-2-3-1 ile başlamak mantıklı olabilir. andone'nin merkezde durmak yerine sürekli ceza sahası kenarlarına deplase olup geriden gelenlere alan açmaya meyilli bir tarzı var (geçen hafta malatya deplasmanında zaman zaman bunu yaptı ama sadece iki kez sonuç verdi, biri gol oldu diğerinde yüzde yüzlük gol kaçtı). o yüzden eğer olur da bu şekilde başlanırsa, feghouli gibi babel'in de falcao ile birlikte orta sahaya gelip (brugge maçındaki gibi) pas oyununa katılması, andone'yi geriden asistin asisti olacak derin paslarla besleyip, hızlıca ceza sahasına yığılınması lazım. bu düzen, geride eksik yakalandığında hala bocalayan fenerbahçe karşısında daha etkili olabilir.

  emre mor veya mario lemina da merkezden delebilecek diğer alternatifler, ancak bu ikisi daha çok topla gitmek isteyen oyuncular, andone gibi topsuz koşularla denge bozmuyorlar.

  bir ihtimal de; (yine 4-3-3'e dönüyorum) sezon başından beri sol iç'e alıştırılan ömer bayram'ın, enerjisi düşük nagatomo'nun içerlek oynayarak boşalttığı sol kanada deplase olduğu düzen. zaten babel de kanatta durmayı sevmeyen biri olduğu için iki oyuncuyla (nagatomo-babel) göbeği dolduracak olan takımda ömer bu şekilde bir denge bozma işi yapabilir.

  şöyle bir şey var ki; fb bu sezon gs'nin karşılaştığı hiçbir takıma benzemiyor; yani orta sahasını geriye çekip gs'nin top yapmasını izlemek istemeyecek, bu yüzden savunma planını hızlı şekilde alan daraltma üzerine kurgulayacak; özellikle dirar ve ozan'ın içerlek oyunuyla gs'nin top çevirme işi zorlaşacaktır. işte bu noktada andone veya ömer gibi gs'nin sisteminin tam tersini yapacak bir oyuncu (iyi beslenirse) dengeleri bozabilir. tabii bu şekilde başlanırsa da orta göbekte boşluklar verdirip, bu yüzden n'zonzi'yi temkinli oyuna zorlayıp jean michael seri'yi fb'nin kalabalık orta saha göbeğinde tek başına bırakabilir, bu da zaman zaman çok hızlı geçişlerle rakip sahaya geçen fb'nin ekmeğine yağ sürebilir, kısacası riskli.

  maçın gidişatına göre elbette tüm oyun düzenleri zaman zaman denenebilir, sonuçta galatasaray'ın çok daha geniş kadrosu var; savunma hamlelerinde ryan donk joker bir seçenekken hücum hamlelerinde ömer, lemina, jimmy, emre mor, adem büyük, andone derken epey bol seçenek var, hangi yabancının tribünde oturacağı konusu çok dert değil o yüzden. fenerbahçe'ye karşı en önemli artılardan biri de bu geniş kadro.

  mağlubiyetin pek göze alınamayacağı bir ortamda oldukları için bence fatih terim birinci klasik düzenle başlayacaktır.

  --- fenerbahçe'nin geçen hafta ankaragücü maçının ikinci yarısında başladığı 4-3-3 bence derbi provasıydı; özellikle garry'nin olmayacağı düşünülürse kanatlardan hızlı şekilde hücum etme şansı pek kalmadı (yeni iyileşmeye başlayan isla - hasan ali risklerine ilk etapta girilmez bence). ersun yanal'ın bu sezon onca sakatlığa/eksiğe rağmen en büyük şansı; sahada iki görev birden yapabilen luiz gustavo, ciğerci, ozan, türüç gibi joker oyuncuların çokluğu. bu oyuncular maç içinde yaptıkları hareketlenmelerle birden bire dizilişi değiştirip üstünlük kurabiliyorlar (bunu delici topsuz koşularla değil pas trafiğine katılmak için yaptıkları koşularla yapıyorlar).

  takımın ısrarla pas yaparak oyun kurma isteğinin sonuçları, rakibin ön alandaki savunma anlayışına göre değişiyor. trabzon mesela; kendi sahasında topu alan fbli'ye direkt pres yapmaya yönelik takım şeklini bozan pres anlayışıyla orta sahası paramparça olmuşken, alanya pas yollarını tıkamaya ve takım şeklini bozmadan topu hep beraber takip etmeye yönelik anlayışıyla fenerbahçe'nin oyununu bozmuştu.

  geçen hafta ankaragücü de alanya gibi oynamayı denedi ancak fenerbahçe'nin alanya maçından aldığı ders şuydu; beklerin ileri çıktığı vakit kanatların (garry-türüç) içeriye girememesi yüzünden kenarlarda tıkanan oyun, ankaragücü maçında merkezde yoğunlaşılarak çözülmüştü, joker oyuncular da sahneye çıkınca fb maçı domine etti; istediği zaman gustavo-emre-türüç ile rakip sahaya yerleşti, istediği zaman gustavo-emre-(sonradan oyuna giren tolgay) ile topu geride oyalayıp kruse-ciğerci ile savunma arkasına sarktı.

  tabii şu da var; galatasaray savunması çok önde kuruluyor belki, ama savunma arkasına atılan her topta tehlikeli olamıyorsunuz, n'zonzi sayesinde kenarlara açılan marcao ve luyindama (şu aralar formsuz olsalar da) kenarlarda bire bir kaldılar mı öyle kolayca yenilmiyorlar.

  o yüzden fb'nin geçen haftaki düzeni bu akşam da devam ederse galatasaray'ın savunma arkasına öyle kolay sarkılamayacak (sarkılsa da kruse - türüç - ozan - dirar vs zaten süratli dribling yapamıyorlar), iş daha çok topu dolaştırıp rakip kaleye yaklaşmaya kalıyor. bu anlar yakalandığında (rakip ceza sahası çevresinde yoğunlaşıldığında) en büyük iş vedat muriqi'ye düşüyor; oyun akışı boyunca ayağına gelen her top çok değerli, ayağında gevelemeden pratik oynaması lazım. zira alanya'nın fizikli stoper ikilisi karşısında toplu oyunda etkisiz kalmış, ancak o stoperlerin odağını sürekli üstünde tutmuş, takımın göbekte kalabalıklaşabildiği tek pozisyonda da kendisine gelen topu pratik oynayıp oyun akışını devam ettirmiş ve ciğerci'nin golü gelmişti.

  bir diğer ihtimal de tolga ciğerci'nin solda, kruse'nin forvet arkasında oynayacağı 4-2-3-1. bu düzen hem kanatlardaki etkinliği arttırmak hem de gs'yi enine geniş bir alanda karşılamak adına mantıklı gözükse de, gs'nin delici olmayan bekleri sebebiyle buna pek gerek yok (zaten gs'nin göbekten gelme ihtimali yüksekken tolga ciğerci'yi oradan koparmak mantıksız). ayrıca türüç ve ciğerci rakibi kanatlardan delebilecek oyuncular değiller, içerlek oynayıp bekleri fırlatalım deseler ozan - dirar buna uygun değil, ön merkezdeki oyuncuları kenarlara kaçıralım deseler kruse - vedat ikilisi buna uygun değil. aynı şeyler eğer hasan ali ve isla'nın 11'de, luiz gustavo'nun stoper, ozan'ın göbekte oynayacağı bir 4-2-3-1 ile başlanırsa da geçerli.

  yani fb eğer göbekte gustavo-ciğerci ikilisi ile fiziken, emre-gustavo ikilisi (+ türüç) ile de teknik olarak kalabalık olmayı başarırsa (ki gs'nin beklerinin temposuzluğu bunu müsait kılabilir) oyunu lehine çevirebilir. burada kilidi çözecek şey emre - kruse ikilisinin gününde olması. çünkü bu ikilinin birlikte oynayacağı, yani toplu oyunda temponun düşük kalacağı anlarda yapacakları kritik top kayıpları takımın tüm ritmini bozar. emre'nin bölgesinde onu fazla bozacak bir gs'li yok (zaten pres anlayışları o yönde değil), ancak kruse kendi bölgesinde (sol-sol iç) luyindama ile karşı karşıya geleceği için rolü çok daha kritik.

  hem son birkaç haftadır oturmuş düzenin bozulmamasını, hem de hızlı hücum yapacak eleman azlığında göbeği sağlam tutmak isteyeceğini düşündüğüm ersun yanal'dan ilk 11 için sürpriz tercihler beklemiyorum.

  --- genelde bu tip iki takım karşı karşıya geldi mi birbirini inceden bozmaya çalışan, ortada sıkışıp kalan maçlar olur. sezon başından beri kaptırdığı toplara karşı refleksleri güçlü olan fenerbahçe bu konuda galatasaray'a üstünlük kurabilir.

  tüm bunları bir potada eritip senaryo yazarsak:

  1) fb oyun kurarken gs önde konumlanıp pas yolu tıkayarak oyun bozabilir, kaybettiği toplara hemen müdahale edebilen fb'nin ise bu topları kazanmasıyla (ki gs'nin hızlı hücum edemeyişi bunu kolaylaştırabilir) oyun tıkanabilir (bonus: zırt pırt faul çalan bir cüneyt çakır). gs oyun kurarken ise fb pres yaparak oyun bozabilir, top kaybedince hemen geriye pozisyon almaya çalışan gs'ye karşı fb'nin hızlı hücum adına yapabileceği tek şey uzun toplar olur, çoğunu stoperler + n'zonzi karşılar, ve döngü başa sarar.

  maçın epey sıkıcı geçme ihtimalinin sebebi bu. zaten muhtemelen beraberliğe razı olan iki takım da konsantrasyonunu koruyacağı için fazla hata yapılmaz, fazla aksiyon da olmaz.

  2) ancak iki takımda da hata yapmaya meyilli oyuncular var, fb'de bu daha fazla. gs'de marcao ve luyindama akan oyunda basit çalım yeme/hava topunu kaçırma gibi anlık hatalar, belhanda gibi kritik top kayıpları yapabilen; fb'de ise zanka ve jailson gibi direkt pres yediğinde topu kaptırabilen, ozan ve deniz gibi pas yolu tıkandığında yanlış karar verebilen, altay gibi sürpriz çiğlikler yapabilen oyuncular mevcut (zaten oyun iki takımdan birine doğru çözülecekse bunlardan biriyle çözülür gibi).

  maçın bol pozisyonlu geçme ihtimalinin sebebi ise bu; yapılacak bir hata sonrası doğabilecek olumsuzlukla iyice çözülecek maçın devamı hata yapan takımın aleyhine gider.

  ---

  özetleyecek olursak;

  gs'nin artıları:
  + derbi atmosferini bilen muslera, mariano, babel, feghouli gibilerinin çokluğu
  + bireysel becerisi yüksek hücum hattı
  + andone, ömer gibi rakibin dengesini bozabilecek kozlar olması
  + geniş kadro - hamle bolluğu

  eksileri:
  - camiayı henüz memnun edememiş olmanın baskısı
  - beklerin temposuzluğu
  - marcao - luyindama ikilisinin formu

  fb'nin artıları:
  + gustavo, ciğerci, ozan, türüç gibi joker oyuncu çokluğu
  + dinamik oyun
  + kondisyon
  + tempoyu arttırma-düşürme kabiliyeti

  eksileri:
  - derbi atmosferini bilen oyuncuların azlığı/bilse de etkisi sınırlı oyuncular
  - bireysel hataya meyilli oyuncu çokluğu

  galatasaray'ın oyun ihtimalleri:
  1) göbekte belhanda'lı 4-3-3
  - veya ömer bayram
  - veya lemina
  2) forvet arkasında andone'li 4-2-3-1
  - veya lemina
  - veya emre mor

  fenerbahçe'nin oyun ihtimalleri:
  1) solda kruse'li 4-3-3
  2) solda tolga ciğerci'li 4-2-3-1
  3) isla + hasan ali + stoper gustavo + göbekte ozan'lı 4-2-3-1

  ---

  elbette derbiler tahmin edilemez olaylara gebe, ancak teknik-taktik olarak son yılların en belirgin maçlarından biri olacak gibi, çünkü yıllar sonra ilk kez iki takımın birden oyun sistemi/ne yapmaya çalıştığı bu kadar net. o yüzden futbol kalitesi olmasa da taktik savaşı açısından avrupai bir maç bekliyorum. inşallah hakem kararları öne çıkmaz.
 • (bkz: bugün günlerden galatasaray)

  mekanın sahibi galatasarayımızın kendi mekanında oynanacak maç.

  şampiyonlar ligi takımı olarak vur kır parçala bu maçı kazan.

  psg maçından önce antreman yap galatasarayımız.
 • kainatın en iyi hocası olan fatih terim'in gidişini başlatacak olan maçtır. bu maçtan sonra psg hezimeti ile birlikte suni gerginlikler yaratıp birkaç maç sonra da gidecektir diye umut ediyorum.

  not: has galatasaraylı
 • fenerbahçe’yi eze eze yeneceğimiz maç.

  bekliyoruz!