şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • annem an itibariyle bursa'da haftada ortalama 5 kişinin korona pozitif çıktığı bir tekstil fabrikasında ihtiyacımız var diye korka korka çalışıyor. bugün döviz artışı sebebiyle günlük yevmiyesinden çok zarar ettiğinden haberi olmadan çalışıyor garibim.

babam evde emekli. maaşı günlük 9 dolar gibi bir rakama tekabül ediyor ki kendisi şanslı sayılabilir. o da bugün maaşından tl bazında iki gün kaybettiğinden habersiz.

ben evden çalışıyorum işe gireli 8 ay oldu. işe girdiğimde 1000 dolardan fazla maaş alıyordum. döviz artışı sebebiyle bir kaç aydır alamıyorum. ayda 400 dolar kaybım var ortalama. 8 ayda toplam 3200 dolar kaybetmişim. yani güncel kurla sadece 8 ayda 25.000 tl'yi hükümetin propaganda bültenine vermişim.

ağustos ayında nişanlandım önümüzde düğün var ve sadece 8 ay gibi kısa bir zamanda cebimden 25.000 tl yi hükümetin politikaları almış. anamın babamın ve benim emeklerimize yazık olmuş. bu adamlara oy verenlere ve hala savunanlara hakkımı helal etmiyorum.

işte öyle bir kurdur.
  • faiz artışını çoktan yiyip bitirmiş kurdur. iktidara, açıkladıkları verilere (ki şuan dahi faiz çarpıtılmış enflasyon verilerinden düşük) ve türk lirasına güvensizliği gözler önüne seren kurdur.

ya faizi en az 1000-1500 puan arttıracak ve sonuçlarına katlanacaksınız ya da bugünlerin sorumlusu siyasi iktidarı postalayacaksınız ki dolar belki 5 tl civarına düşebilsin. aksi durumda bu şekilde şahlanmaya devam.

daha salgının bitişi, bol keseden dağıtılan dolarların toplanması, borç ödemeleri, abd seçimleri vs. aşamaları var.

ülkeyi şirket gibi yönetenlerin şirketi iflas ettirdiğine şahit oluyoruz hep birlikte. konkordato falan sökmez. kaçınılmaz yol iflas.

eseri ile gurur duysun...

edit: bize yeni web siteleri lazım.
    recepgururduydumu.com
    dolarrekorkirmadimi.com
  • patrona halil isyanlarının etkileridir. bu kadar artış sadece 2001 kriziyle açıklanamaz.
  • faiz artırımına rağmen yükselmesiyle hem ayranımız dökülmüş hem de götümüz sikilmiştir.
  • iett emeklisine ülke, minder güreşçisine banka, amerikada apartmandan bozma üniversiteden mezun adama hazine, jet fadıl gibi dolandırıcılara milletvekilliği, yedikleri rüşvetler ayyuka çıkmış 4 hırsıza bakanlık ve büyükelçilik, emir kuluna merkez bankası, iktisat mezununa anayasa mahkemesini teslim et; özetle ülkenin en kritik kararlarını verecek her koltuktan oluk oluk liyakatsizlik aksın ve sende kalkıp bu hatalı kararların sonucu dolar beyden şevkat bekle...

çok beklersin.
  • "2023'te siz bu kardeşinize tekrar yetki verin. ha ondan sonra şu dolarla, dövizle, şunla bunla nasıl uğraşılır göreceksiniz"

bu millet yeniden bunu yer mi? bence kesinlikle yer...
  • ağa ile maraba köyden çıkarken inek pisliği görürler, ağa marabaya şu boku yersen at ve araba senin olur der, maraba yer, ağa atı ve arabayı kaybetmiş ve çok mutsuzdur, maraba mutlu gibi gözükse de atın ve arabanın bakım masraflarını düşünmekte ve endişelidir. dönüşte aynı yerden geçerken maraba ağaya ;ağam şu boku yersen at ve arabayı geri veririm der, ağa pek keyifle boku yer. şimdi her ikisi de mutludur. maraba ağaya der ki ağam köyden çıkarken at ve araba senindi, şimdi de senin, o zaman bu boku biz niye yedik? faizden önce dolar 7.69 faizden sonra 7.73, ağam bu faizi niye artırdık?
  • "güne düşüşle başlamıştır" yazan arkadaşın berat albayrak olmasından şüpheleniyorum. hemen ardından doların tarihi zirve yapmasının en mantıklı açıklaması o çünkü.
  • buraya gelip espri yapanlar gerzekmiş.

valla bu durumun ancak şakası, mizahı yapılır.

ben durumdan memnunum. bende batıyorum belki işsiz kalacağım.

ama akp'li "ekonomi çok iyi yeğen" "alınları secdeye geliyor" "çalıyor ama yapıyor" "yol yabdılar" "gotunun kılıyık" diyen tiplerin tanzim sıralarında sürünmesini, bizlerden daha çok dibe batmasını, ellerindeki avuçlarındakini yitirmesini, iş yerlerini kapatmalarını, ev taksitlerini ödeyemedikleri için bankanın evi geri almasını, aç kalmalarını ve bütün bunlardan sonra en azılı muhaliften daha fazla muhalif hale gelmelerini, "biz hiç akp'ye oy vermedik" diyecek seviyeye gelmelerini zevkle izleyeceğim.

dolar yükselmiyor bu arada tl düşüyor. neden düşüyor. bu halkın ortadoğu zihniyeti yüzünden.
  • diriliş, kuruluş derken en son sikilişi çekip olayı kapatacaklar herhalde