şükela:  tümü | bugün
 • haftasonu piyasaların sakin geçmesi dolayısıyla bir iniş beklediğim kur. kahve falında gördüm.
 • su falı baktım, 3.49 olarak gördüm. tüm karanlık lobiler türkiyeye saldırıyordu. inş yanılırım.

  not ; ytd
 • 3.44'e inecektir. görürsünüz.

  edit: 3.42 olmuş. olaysız ve açıklamasız iki günün sonunda çarşamba günü 3.38 dolaylarına geriler. işte oralarda yatırım tavsiyesi değildir bakınızı vermek lazım.

  edit: hemen sağlık bakanı'ndan müdahale geldi: doğum kontrolü çağ dışı...
 • doların kur yapacağı kurdur.
 • "...ohal henüz 3. ayında. belki 3 ay belki üstüne 3 ay daha uzatacağız. size ne ya..." rte

  şimdi değerlendirin.
 • henüz hiçbir şeyi test etmemiş, dehşete kapıldım.

  birazdan ekonomi uzmanları gelip sağdan soldan duydukları salak bilgilerle "x'i test edecektir", "tarım verilerinin gelmesiyle birlikte y seviyesinde seyredip, x sonrası pik yapmasını bekliyorum" gibi garip cümleler kurarlar.

  hayır, adamın nickine bakıyorum "at sikine konan kelebek" kıvamında bir şey, bırak yapma abi sen ekonomi ile ilgili yorum. buraya böyle entry girmenin manası nedir diye düşünüyorum 1 haftadır, hatun düşürmek herhalde diye karar verdim. yoksa ben normal bir insanın gündelik hayatında "test etmek" gibi bir deyimi kullanacağını sanmıyorum. düşünsene bi, adam normalde de şöyle konuşsa:

  - kanka su bitmiş, bi damacana söylesene.
  + hayır kardeşim, dolar şu an 3.5989832 seviyesini test ediyor. lütfen biraz saygılı ol.

  - ne yesek ya, lahmacun nasıl?
  + dolar şu an 3.4538'lerde seyrediyor, 3.60 test edilirse soslu pekin ördeği söyleyebiliriz.

  ulan ben dolar kazanıyorum ama bu kadar sikimde değil. adamın elinde 35 dolar var, sabah akşam kur takip ediyor. boş verin oğlum böyle şeyleri, gidin sokakta dolaşın orada da güzel kızlar var. mesela geçen gün sabiha gökçen'e giderken bir kız gördüm, çok güzeldi. aynı taksiye bindik hatta. caner erkin'in "hasiktir ya ne yapıyorum ben burada" bakışı vardı, çok ilgimi çekti. kendisine buradan selam söylemek istiyorum, malum sözlükteki herkes ekonomi uzmanı olduğu için yatırım yapmadan önce buralara bakar muhtemelen. evlenmek isterse ben hazırım.
 • yükselişine devam edeceğine inandığım kur.

  gelelim "test etmek" kullanımına... bazı alanlarda bazı kalıplar vardır ki, düşünmeden neredeyse herkes tarafından kullanılır. mesela hava durumlarında geçen "yer yer sağanak yağışlı" söylemi... kaç kişi normal hayatında böyle bir kalıp kullanır ki? "abi bazı yerlerde yağmur olacakmış ara ara" falan deriz herhalde di mi? ama hava durumunu saniyeler önce izlemiş bir arkadaşına sor bakalım nasılmış hava diye, tıpkı spikerin dediği gibi "yer yer yağışlıymış" abi diye cevap verecektir sana.

  ayrıca bişey buldum diye hemen koşmadım bak, nickim profit olduğu için herhalde kurlar üzerinde yorum yapmam konusunda yüksek müsaadelerinizi alabilirim diye düşünmek istiyorum yazar kardeşim.
 • tahminimce piyasa açılışıyla 3.47 üzerini denemeye başlayacak kur. en ufak bir ''eeey at yarrağı ab'' tarzı bir rte çıkışında da 3,50 yi görür zaten. 3.50'de sağlamlaşınca da bir faiz artışı daha bekliyorum. ancak faiz artışının artık bir işe yaramayacağı çok belli.

  durum aynen şöyle aslında; koltukta oturuyorsunuz, mutfakta yangın çıkıyor. söndürebilirim bir sürahi su var yanımda ''sülalem rahat, bakın ne kadar iyi durumdayız'' diyorsunuz. sonra yangın tüm daire'yi sarıyor, oturduğunuz odaya gelince de bir sürahi boşaltıyorsunuz. e yani çok geç oldu artık bu basit müdahaleler için canlarım. ya yıllar önceden vatandaşa ''harcama devri bitti kemer sıkacağız, akıllı ekonomi politikaları uygulayacağız şimdiden kusura bakmayın'' diyecektiniz ya da demirel taktiği uygulayarak ortamı kısa süre muhalefete bırakacaktınız yani muhaliflerinize seçimde koalisyon kurdurtup şu dönemi onların yaşayarak sıçmalarını sağlayıp 2-3 yıl sonra tekrar iktidar olacaktınız. bunlar olmadı tabii ki. koltuk nasıl bir koltuksa insanın yapışası geliyor, bir an bile bırakmayası geliyor anlaşılan.

  edit: 2017'ye girdiğimizde kesin olarak 3,50 üzerinde olacak zaten. aksini düşünen yok. üstteki tahmin 28 kasım p.tesi günü için yapılmıştır.
 • binali'nin ohal konusundaki fikri grup toplantısı öncesi yeniden kamuoyuna yansır mı pek emin olmadığım için dün yaşanan fikir ayrılığının pazartesi çok şiddetli fiyatlanacağını pek zannetmiyorum. he diplomasız yine kuru ateşleyip bankadaki dolarlarının değerini artırmak için ohal'in 2071'e kadar falan devam etmesi gerektiğini söylerse 3.50'yi gün sonuna dek muhakkak görür. mantıken bunun söylenmemesi gerekiyor ama birilerinin saçma sapan atıp tutmalarının kuru ateşlediği bi ülkede kesin olmaz da diyemiyorsun, emin olamıyorsun. halbuki fed'le ab konseyi'nin kararına kadar bulunduğu yerden çok oynamaması beklentisi daha ön planda ama ülkedeki gündem sürekli değiştiği için kurun yukarı yönlü oynaması zor olmuyor.

  fikir vermesi açısından asya piyasalarını kontrol edin derim. dolar kuru eğer oradaki para birimlerine karşı değer kazanacak olursa bizde de yeniden 3.48'leri görebilir.