şükela:  tümü | bugün
  • haftasonu piyasaların sakin geçmesi dolayısıyla bir iniş beklediğim kur. kahve falında gördüm.
  • su falı baktım, 3.49 olarak gördüm. tüm karanlık lobiler türkiyeye saldırıyordu. inş yanılırım.

not ; ytd
  • 3.44'e inecektir. görürsünüz.

edit: 3.42 olmuş. olaysız ve açıklamasız iki günün sonunda çarşamba günü 3.38 dolaylarına geriler. işte oralarda yatırım tavsiyesi değildir bakınızı vermek lazım.

edit: hemen sağlık bakanı'ndan müdahale geldi: doğum kontrolü çağ dışı...
  • doların kur yapacağı kurdur.
  • "...ohal henüz 3. ayında. belki 3 ay belki üstüne 3 ay daha uzatacağız. size ne ya..." rte

şimdi değerlendirin.
  • yükselişine devam edeceğine inandığım kur.

gelelim "test etmek" kullanımına... bazı alanlarda bazı kalıplar vardır ki, düşünmeden neredeyse herkes tarafından kullanılır. mesela hava durumlarında geçen "yer yer sağanak yağışlı" söylemi... kaç kişi normal hayatında böyle bir kalıp kullanır ki? "abi bazı yerlerde yağmur olacakmış ara ara" falan deriz herhalde di mi? ama hava durumunu saniyeler önce izlemiş bir arkadaşına sor bakalım nasılmış hava diye, tıpkı spikerin dediği gibi "yer yer yağışlıymış" abi diye cevap verecektir sana.

ayrıca bişey buldum diye hemen koşmadım bak, nickim profit olduğu için herhalde kurlar üzerinde yorum yapmam konusunda yüksek müsaadelerinizi alabilirim diye düşünmek istiyorum yazar kardeşim.
  • hükümetin rte'nin sert politikalarından memnuniyetsizliğini ima yollu belli ettiği şu atmosferde beklentinin üzerinde bir yükseliş gösterecektir.
    davutoğlu döneminde de rte'nin sert çıkışları nedeniyle benzer dalgalanmalar olmuş hükümet zor duruma düşmüştü. şu an durumun hassasiyeti daha endişe uyandırıcı.
    rekor kelimesi artık kabak tadı verdi, ama 3.50 üzerini görerek rekor tazeleyeceğini sanıyor, bir faiz artırımı daha gelmesini bekliyorum.

not: pek tabii yatırım tavsiyesi değildir.
  • haberlere bakın , devlet büyüklerimiz dolarla ilgili bir şey diyorsa dolar fiyatı düşecektir. eğer devlet büyüklerimiz dolarla ilgili bir şey söylemiyorsa dolar tekrar yükselecektir. bugünü iyi analiz etmek lazım. bana artar gibi geliyor.
  • tahminimce piyasa açılışıyla 3.47 üzerini denemeye başlayacak kur. en ufak bir ''eeey at yarrağı ab'' tarzı bir rte çıkışında da 3,50 yi görür zaten. 3.50'de sağlamlaşınca da bir faiz artışı daha bekliyorum. ancak faiz artışının artık bir işe yaramayacağı çok belli.

durum aynen şöyle aslında; koltukta oturuyorsunuz, mutfakta yangın çıkıyor. söndürebilirim bir sürahi su var yanımda ''sülalem rahat, bakın ne kadar iyi durumdayız'' diyorsunuz. sonra yangın tüm daire'yi sarıyor, oturduğunuz odaya gelince de bir sürahi boşaltıyorsunuz. e yani çok geç oldu artık bu basit müdahaleler için canlarım. ya yıllar önceden vatandaşa ''harcama devri bitti kemer sıkacağız, akıllı ekonomi politikaları uygulayacağız şimdiden kusura bakmayın'' diyecektiniz ya da demirel taktiği uygulayarak ortamı kısa süre muhalefete bırakacaktınız yani muhaliflerinize seçimde koalisyon kurdurtup şu dönemi onların yaşayarak sıçmalarını sağlayıp 2-3 yıl sonra tekrar iktidar olacaktınız. bunlar olmadı tabii ki. koltuk nasıl bir koltuksa insanın yapışası geliyor, bir an bile bırakmayası geliyor anlaşılan.

edit: 2017'ye girdiğimizde kesin olarak 3,50 üzerinde olacak zaten. aksini düşünen yok. üstteki tahmin 28 kasım p.tesi günü için yapılmıştır.