şükela:  tümü | bugün
  • 7 senelik sözlük hayatımın ilk rezalet başlığı ile sizlerle birlikteyim arkadaşlar.

yapı kredi bankasında vadesiz tl ve dolar hesabı olan aynı zamanda nuvo kart ve adios kart sahibiyim. adios'tan internet üzerinden alışveriş yapıyorum sık sık fakat nuvo kart ile hiç online alışveriş yapmamıştım. son birkaç aydır nuvo puan kampanyaları yapıp puan kazanmak için internet üzerinden alışveriş yapmayı teşvik ettiği için hepsiburada ve avansas.com üzerinden 2 alışveriş yaptım.

29 eylül günü vadesiz hesabıma girdiğimde 200 liralık bir eksilme olduğunu farkettim. hesap hareketlerine baktığım zaman 28 eylül'de internet üzerinden 3 adet harcama yapıldığını ve toplam 208 liralık tutarın benim adıma başkaları tarafından harcandığını gördüm. üstelik 3d onayı olmadan cep telefonuma herhangi bir şirfe ya da uyarı gelmeden yapılmıştı. o gün rastgele girip hesabıma bakmasam farketmeyecektim harcama yapıldığını.

hemen müşteri hizmetlerini arayıp durumu bildirdim kartımı iptal edip yenilediler ve harcama itirazı için dilekçe yazıp faxlamamı istediler. hemen ertesi gün verdikleri telefon numarasına fax çektim. 2 gün sonra aradım ve faxın ellerine ulaşmadığını söylediler. gittim dışardan para ile bir kez daha fax çektim. 2 gün sonra tekrar aradım ve yine fax gelmediğini garanti olsun diye gidip bir yapı kredi şubesinden fax çekmemi tavsiye ettiler. ben de gittim yapı kredi şubesinden fax çektim ve tekrar 2 gün sonra aradım fax'ın ellerine ulaştığını söylediler.

bu olayın üzerinden 2 ay geçmiş durumda. defalarca arayıp paramın akibetini sordum ve sürekli hala araştırılıyor cevabı alıyorum. tamamlanması 120 gün sürebilirmiş. yani benim bankaya güvenip hesabıma koyduğum param hırsızlar tarafından bankanın 3d şifre onayı olmadan bir açık bulunarak çaılınıyor ve ben 60 gündür paramdan yoksunum ve belki bir 2 ay daha paramı göremeyeceğim. bu çalınan para 208 lira değil 2000 lira da olabilirdi.

sizin kart numaranızı ele geçirenler internet üzerinden hesabınızı boşaltabilir ve siz de aylarca parasız bir şekilde fax çekmelerle 120 günlük süreçlerle paranızın iade edilip edilmeyeceğni beklersiniz. bu süreçte o para ile yapacağınız tüm ödemeleriniz yüzünden de mağdur olursunuz.

sizlere tavsiyem kesinlikle paranızı yapı kredi bankasına yatırmayın. hiç bir şekilde hatalarını kabul etmeyen, müşterinin hayatını kolaylaştırmayıp aksine zorlaştıran rezil bir banka. yönetimi koç holding'de bile olsa sonuçta bir türk bankası.

abd'de 5 banka ile çalışıyorum ve buna benzer bir olayı 2016 başında yaşadım. üyeliğimi iptal ettiğim halde kredi kartımdan aylık aidat çeken spor salonu yüzünden 70 dolarlık harcama itirazı yapmam gerekti. bunu kolayca internet bankacılığı menüsünden yaptım. fax çekin yok fax gelmedi bir daha çekin gibi bir ilkellik ile karşılaşmadım ve internet üzerinden bu harcama itirazını yaptığım an hesabıma o 70$ iade edildi. ardından da bunu araştıracaklarını ve eğer benim haksız yere harcama itirazı yaptığım ortaya çıkarsa bu parayı benden geri alacaklarını söylediler.yani bu araştırma sürecinde müşterisini mağdur etmedi wells fargo isimli banka.

işte müşteriyi mağdur etmemek budur, insana verilen değer budur. keşke yurt dışında eğitim almış olan ali koç kendi bankasında da yurtdışındaki rakiplerini örnek alsa.

tekrar ediyorum siz siz olun asla mevduatınızı yapı kredi bankasında tutmayın.
  • faks çekmeden itibaren okumayı bıraktım. sene olmuş 2016. ne faksı. ne ilkel bankaymış. harcamaya itiraz olmasın diye posta ile dilekçe isteyecekler neredeyse. benim bildiğim yani çalıştığım bankalarda müşteri hizmetlerinden arayarak bildirebiliyorsunuz.
  • bazı bankaların müşteri hizmetleri böyle durumlarda imza olsun diye faks isterler, sene 2016 olsa da bu durum devam etmektedir.

direk çözüme ulaşmak isteyen kişilerin bddk'nın web sitesine girip kayıt açmalarını tavsiye ederim.