• bilet satışının gişelerde internetten birkaç dakika evvel açılması sebebiyle cereyan eden durum. birkez gişede ben de sabahtan sıradaydım bilet almak için. görevli sırayı saydı ve satış açılınca kombo bilet bastırdı. 24 kişilik bilet çıktıysa 24 kişiden ödeme aldı. diğerleri bilet bittiği için hüsranla eve döndüler. *
  • tam hali "28 kasım 2017 ankara devlet opera ve balesi bilet vermeme rezaleti" olabilecek başlık.*

---ön not---
    ülkenin rezaletleri saymakla bitmez ve her gün, her saat akıl almaz olaylarla karşılaşıyoruz, kabul. diğer olaylarla kıyaslayınca rezalet puanı oldukça düşük olacaktır; onun da farkındayım. ama bu işte de bir iş var.
    ---ön not---

ankara'da 28 aralık 2017'de opera'da sahnelenecek olan çaykovski'nin fındıkkıran adlı balesinin bilet satışları 28 kasım 2017, saat 10.00'da başladı. alma iddiasında bulunan ben, kaçırmamak için siteye girdiğimde zaten çok az biletin satışa çıktığını şaşkınlıkla gördüm. biletler önceden birileri için ayrılıyor mu? salonun en fazla %25'ini sıradan insanlara açıp geri kalanı doğrudan davetiye olarak mı gönderiyorsunuz?

satışın başladığı saat 10.00'da alt kat
    satışın başladığı saat 10.00'da balkon
    4 dakika içinde doğal olarak yer kalmaması hali

bir bale gösterisine, tiyatroya, operaya bilet alabilmek için zombi gibi saldırma zorunluluğumuz var. bir de bu en ön kaygısıyla olan bir şey değil. rağbet edilmesi elbette çok güzel ama yukarıdaki fotoğraflar, bilet satışının açıldığı anda salonun neredeyse %75'inin dolu olmasının nedeni gibi düşündürmüyor.

bu konuda bilgili arkadaşlar varsa bu olayın mantıklı açıklamasını eklemelerini rica ediyorum.
  • ilerleyen tarihlerdeki temsillerde de süren durum.
    gidenlere cennetten arsa mı veriyorlar, çıkışta pavyona mı götürüyorlar anlayayım da ona göre uğraşmayayım diye birkaç google araması yaptım. başlığı da bu şekil buldum zaten.
    şunu da buldum mesela.
    tavşan gibi üreyen milletimiz ve hiçbir şeyden geri kalmak istemeyen milyonlarımız muazzam sürüler halinde harekt ediyor. birey olarak bir şeylerden faydalanabilmek oldukça güç artık.
    tiyatro temsillerinde de oluyor bu. sırf etkinlik olsun diye, evine yakın olan tiyatrodaki aynı oyunu 3-4 defa grupla izleyen akrabam var.
    işte bu gruplar bilet alıyor, böylece yer kapma derdi de olmuyor. zira daha sistem açılmadan gruplara veriliyor (bunun amacı grupların birlikte oturabilmesidir. makul olan da gruplara salonun belli köşelerinde rastgele yer verilmesidir. ama öyle olmuyor o iş. first come first served istedikleri yeri alırlar. ama 2 ila 4 bilet alan udg için böyle bir imkan yoktur. zira toplu istekler için ( 50 kişiden az olmamak üzere ) müdürlüğümüze başvurunuz.
    sinema harici etkinliklerin gruplardan arındırılması lazım. gelen 50 kişinin 30unun konuyla alakası isteği de olmuyor. tiyatro ileme adabı olmayan izleyiciden de bu yüzden bıktım. 10larca salonda 10larca film oynuyor her gün. ama haftada toplam 5-6 temsil oluyor* ve gruplar olmasa da bunlar kapalı gişeye yakın oynuyor.
    işimizin gücümüzün ortasında saat 10:00'u 10:10'u bekleyip heyecanla sayfa yenilerken yarısı gitmek bile istemeyen grupların gebeş gebeş oturması canımı sıkıyor.
    dipnot: bunda dopgm de biletlerin fiyat farkının da etkisi var tabi. dt de gruplar doluşsa da düzgün yer bulunabiliyor.
    dopgm de 50-30-20 fiyatlar. ve sadece 20 olana indirim uygulanabiliyor. gruplar da indirimli almak için balkonu bitiriyor. öyle işte...
hesabın var mı? giriş yap