şükela:  tümü | bugün
 • kanada başbakanı justin trudeau nun geçmişte hükümet eliyle yapılmış ayrımcılıklar adına lgbtilere resmi özür konuşmasıdır. konuşma parlamentoda sık sık ayakta alkışlanmıştır. başbakan ve dinleyenlerin bir çok kez göz yaşlarını sildiği tarihi bir yüzleşmedir.lgbtq özür bildirisi

  aşağıdakide google translate destekli tarzanca intermediate ingilizcemle yapılmış amatör çevirisidir. bahsi geçen bildiri sadece ana hatlarıyla çevrilmiştir. dört başı mamur olmadığı farkında olunmalıdır. yapmış olduğum hatalardan dolayı şimdiden beni affedin. düzeltmeler için gönül rahatlığıyla dürtükleyebilirsiniz. bilgilerinize arz ederim:

  bir kişinin hayatında yapabileceği en yüce seçimlerden biri, vatandaşlarına hizmet etme seçeneğidir. bu kamu görevlisi, ordu ya da polis olarak olabilir. hizmet verilen her alanda kanadayı (aslında dünyada da) daha iyi bir yer haline getirmek için adanmış yüksek bir ideal var.
  düşünün ki, tabi eğer isterseniz, savunmak için hayatınızıı verdiğiniz ülkeniz sizi istemediğini söylüyor. seni kabul etmiyor. seni kusurlu görüyor. seni ülke güvenliği için tehdit görüyor. işinizi yapmadığınızdan değil, vatansever ya da cesaretsiz olmadığınız için de değil. istemiyor çünkü kim olduğunuz ve cinsel birlikteliğiniz yüzünden.
  şimdi, sayın başkan, yasa ve politikaların sizi "daha niteliksiz" farklı olarak etiketlediği işe alma konularına maruz kaldığınızı düşünün. temel yaşam haklarınız ve sahip olduğunuz eşiniz için tekrar tekrar savaştığınızı düşünün. ve kim olduğunuz (benliğiniz) için suçlandığınızı hayal edin.
  bu durum bugün mecliste bulunanlar ve bizi dinleyen kanadalılar için gerçektir. bu durum hükümet tarafından suçlu olarak görülen insanların param parça hikayesidir. geçim kaynaklarını ve bazı durumlarda hayatlarını kaybetmiş insanların hikayesidir. bunlar, geçmiş hükümetlerin uzun zamandır unutulmuş uygulamalarıdır. bu, sistematik bir şekilde, kanada'da, herhangi birimizin itiraf etmek istediğinden daha yakın bir geçmişte gerçekleşti.
  sayın başkan, bugün, kanada tarihinin sıkça gözden kaçan bir bölümünü kabul ediyoruz. bugün, nihayetinde ülkemizdeki lezbiyen, gey, biseksüel, transeksüel, queer ve iki ruhlu (kadın erkek benliğini aynı anda içinde barındıran) topluluklara karşı sistemli baskı, suç işlenmesi ve şiddet konusunda kanada'nın rolü hakkında konuşuyoruz. ve benim umudum bu adaletsizliklerden bahserek, onlara asla tekrarlanmayacağını anlatarak ve bu yanlışları düzeltmek için harekete geçerek, iyileşmeye başlayabilmek.
  lgbtq topluluğuna yönelik ayrımcılık, "oğlancılık", "toplu ahlaksızlık" ve "müstehcenliğe yataklık" gibi suç hükümlerine bağlanarak hızla sistematikleştirildi. hamam baskınları düzenlendi, insanlar polis tarafından köşeye sıkıştırıldı.
  yasalarımız alışılanın aksi görülen cinsel arzulara saldırmak isteyenleri destekledi ve cesaretlendirdi. kanunlarımız, eşcinsel bireyler arasındaki özel ve rızasıyla seks yapmayı cezai bir suç olarak görmüş ve haksız yere tutuklanmalarına, mahkum edilmelerine ve kanadalıların hapsedilmelerine yol açtı. bu suçlamaların kalıcı etkisi çalışma hayatında, gönüllülü işlerde ve seyehatlerde de olmuştur.
  tutuklanan ve suçlanan kişilerin kasıtlı şekilde ve kindarca yüzleri kızartıldı. `adlarını ve ailelerini aşağılamak için gazetelerde ifşa edildiler`. yaşamları yok edildi. ve trajik olarak, hayatlarını yitirdiler...
  tarihimiz boyunca, hükümet tarafından çıkarılan yasalar ve politikalar, eşitsizlikten çok daha fazlasının meşrulaştırılmasına yol açtı - nefret ve şiddeti meşrulaştırdı ve hedefteki kişiler utanç içinde bırakıldı.
  modern kanada'yı ileri görüşlü, ilerici bir ulus olarak görebiliriz ancak geçmişimizi unutamayız. eyaletler, lgbtq topluluğu çevresinde bir damgalama ve korku kültürü yarattı. ve bunu yaparken insanların hayatları yok oldu.
  sayın başkan, onlarca yıl süren bu tasfiyenin, kanada vatandaşlarının, kendi hükümetinin elindeki bu trajik ayrımcılık yasasının acısını sonsuza kadar çekeceğiz. 1950'lerden 1990'lı yılların başlarına kadar kanada hükümeti, lgbtq topluluğu ve muhtemel üyelerine karşı baskı uygulayarak ,zalimce ve adaletsiz bir şekilde otorite uyguladı.
  hedef, belirlenen işçileri yabancı hizmetler birimi, ordu ve rcmp ( canada police teşkilatı) de dahil olmak üzere kamu hizmeti boyunca tanımlamak ve onları cezalandırmaktı. görüyorsunuz ki, o zamanlar tüm heteroseksüel olmayan kanadalılar yüksek şantaj riski olarak düşmanlarca otomatikman "zayıf karakterlilik" diye adlandırılır düşüncesi hakimdi. bu düşünce önyargılı ve kusurlu idi. ve de üzücü olan, ortaya çıkan sonuç cadı avından başka bir şey değildi.
  kamu hizmeti, ordu ve rcmp ( canada police teşkilatı) işyerlerinin içinde ve dışında kendi halkı üzerinde casusluk yapıyordu. kanadalı topluluk grupları (dernek...vs), barlar, parklar ve hatta evler bile homoseksüel davranış olarak yorumlanabilen herhangi bir şey için sürekli izlendi. bu süre zarfında, federal hükümet , eşcinsel etkilenme derecesini ölçmesi beklenen, meyve makinesi olarak adlandırılan ve başarısız, absürd teknolojik bir aygıta maddi destek sağladı.
  hükümet, yeterli delilin toplandığını hissettiğinde, bazı şüphelileri sorgulanmak üzere gecenin karanlığında gizli bölgelere götürüldü.
  ilişkileri ve cinsel tercihleri hakkında saldırganca sorular soruldu. yalan makinesine bağlandılar, bu yasalara saygılı kamu görevlileri onların hayatlarının en mahrem ayrıntılarını deşip açtılar.
  kadınlar ve erkekler üstleri tarafından istismar edildi, durumları ve sex hayatları derinlemesine
  sorgulandı. bazıları cinsel saldırıya uğramıştı. eşcinsel olduklarını itiraf edenler işten atıldı, görevden alındı veya istifayla korkutuldu. gururlarını, kariyerlerini ve kurdukları hayallerini kaybettiler. ve aslında hayatları parçalandı. ağır koşullarda, aşırı parlak sorgu ışıklar altında insanlar kariyerleri ve kimlikleri arasında mümkün olmayan bir seçim yapmak zorunda kalmışlardır. kanada yetkililerinin en çok kortktuğu şey oluyordu. (eşcinseller yüzünden düşman şantajı) ancak düşmanların eliyle değil; kendi hükümetimizin eliyle oluyordu.
  sayın başkan, herhangi bir devletin bir numaralı işi, vatandaşlarını güvence altına almaktır. ve bu konuda bizler lgbtq insanlara karşı tekrar ve tekrar kez başarısız olduk. yapılan bu işler adına utanç içinde, acılı ve üzgünüm. bugün burada durup şunu diyorum: yanlış yaptık.
  özür diliyoruz. üzgünüm, üzgünüz...
  devlet destekli, sistemli baskı ve reddetme için, üzgünüz. iki ruha özgü değerleri ve inançları baskıladığımız için, üzgünüz...
  kanun koyucular ve vatandaşını suçlu yapanlar için, üzgünüz...
  sayısız yoldan zarar verdiğimiz ülke çapındaki tüm lgbtq insanlar, üzgünüz...
  önyargılı bir sistem tarafından parçalananlar;
  ve kendi hayatlarından kopartılanlar - sizi yüzüstü bıraktık.
  sizi haysiyetinizden sıyırdığımız için;
  ımkanlarınızı gasp ettiğimiz için;
  size tehlikeli, ahlaksız ve kusurluymuşçasına davrandığımız için;
  üzgünüz...
  tasfiye mağdurlarına, gözetim altına alınmış, sorguya çekilmiş ve istismar edilmiş kim varsa;
  meslektaşlarını ve arkadaşlarını açık etmek zorunda bırakılanlar;
  gelirlerini, sağlıklarını ve sevdiği biriciklerini kaybetmiş kim varsa;
  size ihanet ettik ve çok üzgünüz...
  kovulanlar, istifa edenler, kişisel ve mesleki büyük bedeller altında kalanlar;
  hizmet etmek isteyipte benliğinden ötürü şans verilmeyenler. ülkenize hizmet etmenize izin verilmiş olmalıydı ve bizler bu seçeneğinizi kaldırdık.
  üzgünüz. bizler yanıldık.
  gerçektende, tüm kanadalılar, lgbtq topluluğunun yapmış olabileceğiniz önemli katkıları kaçırdı.
  sizler erkek ve kadın kötü askerler, denziciler, havacılar değildiniz. sizler yok edici değilsiniz. ve suçlu değilsiniz.
  siz ülkenize bütünlükle hizmet ettiniz ve gazisiniz.
  siz uzmansınız. vatanseversiniz. ve hepsinden önce sizler masumsunuz. ve tüm yaşanan acılar için sizler adaleti hak ediyorsunuz. sizler huzuru hak ediyorusunuz.
  hor görülmeniz ve bu özürü yapmanın uzun sürmesi bizim ortak utancımızdır. bir çok acı çeken artık bu sözlerimizi duyamazlar hayatta değiller. ışte bu yüzden, biz gerçekten üzgünüz.
  mağdur olanların sevdiklerine;
  zarar verdiğimiz insanların eşlerine, ailelerine ve arkadaşlarına;
  hayatınızı tepe taklak ettiğimiz için ve telafisi olmayan acı ve dertler için
  bizler üzgünüz.
  bu arada apology network'e (af iletişim ağı) , lgbtq af danışma konseyine, adil toplum komitesi için egale'e (insan hakları kuruluşu) bu hareketi savunan kim varsa bu gecikmiş özürü onlara borçluyuz ve ayrıca teşekkür ediyoruz.
  hatırlamalıyız ve hatırlatacağız. bu dayanılmaz nefret ve tehlike karşısında bizimle mücadele etmiş, yüzüstü düşürdüğümüz kim varsa onların mirasını onurlandıracak ve hafızalara kazıyacağız.
  sayın başkan, umarım bugüne bir dönüm noktası olarak bakacağız. ancak hala yapılacak çok iş var. lgbtq topluluklarına karşı ayrımcılık geçmişin bir kesiti değil, yüzyıllar öncesinden beri devam eden bir kampanyadır.
  lgbtq olan kanadalılarla yılların ötesine uzanan bir ortaklık ve dostluk istiyoruz. bu topluluklar arasında intersex olanlar, queer insanların rengi ve diğer ayrımcılıklarla yolları kesişenler de dahil olmak üzere hala gerçek bir mücadeyle yüzleşmektedir. transeksüel kanadalılar, endişe verici oranlarda ayrımcılığa, şiddete ve saldırganlığa maruz kalmaktadır. aslında, trans insanlar federal insan hakları mevzuatı uyarınca bu yıla kadar açık bir korumaya bile sahip değildi.
  ve, sayın başkan, " tarihi haksız mahkumiyetler yasasını" bugün erken saatlerde meclis gündemine aldığımızı söylemekten gurur duyuyorum. bu durum, rızasıyla eşcinsel ilişkiye girdiği için mahkum olan kanadalı eşlerin ceza kayıtlarının kalıcı olarak silineceği anlamına gelecektir.
  ayrıca, haftasonu boyunca "tasfiye edilenler" in eylemleriyle ilgili birleştirilmiş davada yer alanlar ile prensipte bir anlaşmaya varıldığımızı açıklamaktan memnuniyet duyuyorum.
  hükümetimiz bir daha asla, lgbtq topluluğu üyeleri için bu kadar çok acının kaynağı olmayacak.
  bu hataları düzeltmek ve güven oluşturmaya başlamak için bireyler ve topluluklarla görüşmede bulunacağına ve çalışılacağına söz veriyoruz. bu tür nefret dolu uygulamaların bu tür sistemlerin geçmişte kalmasını sağlayacağız. artık lgbtq kanadalıların ayrımcılık ve zulümüne meydan bırakılmayacaktır.
  sayın başkan, kanada tarihi mükemmel olmaktan uzak.
  fakat geçmiş hataların kabul ve telafi edileceğine inanıyoruz, böylece onlardan öğrenebiliriz. eşitlik mücadelemizde birbirimize destek vereceğiz. ve kanada, dünya çapında lgbtq toplulukları için eşit hakları gururla savunarak uluslararası alanda uzun süre ayakta kalacaktır.
  evde dinleyen ve cinsel yönelimleri, toplumsal cinsiyet kimlikleri ve tavırları yüzünden reddedilmekten korkan çocuklar; ve gerilmiş ve korkutulmuş olanlar, aynı zamanda gelecekte neler yapabileceği konusunda heyecanlı olanlar için; hepimiz sevgiye layığız ve saygıyı hak ediyoruz.
  ve 6 ya da 16 ya da 60 'ında aslında ne olup olmadığını keşfeden kim varsa bu onlar içinde geçerlidir.
  kanada ve dünyadaki genç ve yaşlı lgbtq toplulukları üyelerine:
  seviliyorsunuz. ve biz sizi destekliyoruz.
  bu durumu ve mücadeleyi yaşamış olan öncüler ve bizi buraya getirmek için çok uğraş verenlere: yürekliliğiniz için teşekkür ederim, sesinizi ödünç verdiğiniz için teşekkür ederiz. umut ederim dünden bugüne yaptıklarınızla gurur duyarsınız. bu böyledir çünkü birlikte bugüne taşıdığınız cesaretiniz, bizlere hatırlattıyor ki yapabiliriz ve yapmalıyız, daha da bir iyi şekilde.
  lezbiyen, gey, biseksüel, transeksüel, queer ve iki ruhlu topluluklara eziyet ettiğimiz için, af diliyoruz. hükümet, parlamento ve kanada halkı adına: yanlış yaptık. üzgünüz. ve bir daha bunun olmasına asla izin vermeyeceğiz.
 • bir de bizim gündeme bak. vay arkadaş.
 • (bkz: lâf ebesi)
  (bkz: beterin beteri var)
  (bkz: insanı türk siyasilerine ısındıran şeyler)
  (bkz: kanadalıları tanıdıkça amerikalıları sevmek)

  tanım: zerre kadar icraatı ve/veya icraat yapacak kapasitesi olmayan sevgili başbakanımın kendini ancak libtard dediğimiz kesime şirin gösterebileceğinin bilincinde olmasından ötürü yaptığı boş çıkışlardan yeni bir tanesi.
 • ayakta alkışlanmayı sonuna kadar hak eden bildiri.