şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: burası karışacak vaziyet alın)

  --- spoiler ---

  ligimizde her daim hakem hataları olmuştur ve olacaktır. çünkü insanın var olduğu her yerde hata da işin bir parçasıdır. dünyanın birçok liginde de hakemlerin performansına bağlı uygulamalar mevcuttur. kişisel yetersizlik gibi çok olağan ve beşeri gerekçelerle alınmış gözüken bu karar, ilk anda ilgili kurulun görev ve yetki sınırlarında olağan bir uygulama zannedilebilir. ancak özellikle anadolu kulüplerine karşı yapılan çok daha fahiş hakem hataları karşısında türkiye futbol federasyonu'nun bu defakine benzer refleks göstermediği ve benzeri kararlar almadığı herkesin malumudur.

  öte yandan bu tasarrufun zamanlaması ve uygulama biçimi de dikkate alındığında, yetki kapsamında masum bir karar olduğuna inanmak ve bunu savunmak, bu şartlarda mümkün değildir. zira ilgili müsabakadan bir gün sonra istifasını açıklayan tff başkanvekili ve milli takımlar sorumlusu sn. ali dürüst’ün, müteakip 48 saat içinde bilinmeyen nedenlerle ‘galatasaray’a daha iyi hizmet edebilmek için’ açıklamasıyla bu kararından vazgeçmesi ve daha bu geri dönüşün üzerinden 24 saat bile geçmemişken mhk’nın almış olduğu karar, sadece rastlantı ile izah edilemeyecek bir durum olmakla birlikte, kamuoyunda “birilerine belirli taahhütler verildiği” algısı yaratmıştır.

  kamuoyunda oluşan bu algı türkiye futbol federasyonu ve merkez hakem komitesi ile birlikte maalesef türk futboluna da çok büyük zarar vermektedir.

  türkiye futbol federasyonu’nda görev alan hiçbir yönetici daha önce yöneticisi olduğu kulübün haklarını savunmak için federasyon yönetiminde olamaz. bu durum her takıma eşit mesafede ve adilce yönetilmesi gereken türk futbolu için asla kabul edilemez.

  daha önce örneği ve uygulaması olmayan bu olaylar zinciri karşısında tff ve özellikle mhk’nın bağımsız ve tarafsız hareket ettiğine inanmak ya da bu baskı altında bırakılan değerli hakemlerimizin, özellikle söz konusu takımın müsabakalarında bundan sonra bağımsız kararlar verebileceğine, adaleti istikrarlı bir şekilde sağlayabileceklerine inanmak mümkün değildir. yıllarca, belli takımların maçlarına verilemeyen hakemler konusu gündemdeyken son yapılan uygulama sıkıntıyı daha ileri boyutlara taşımıştır.

  güven ve itimat duygusunun her türlü ilişkinin temelinde yattığını önemle hatırlatarak, türk futbolunda güven, hakkaniyet ve adil rekabeti tesis etmede bir numaralı sorumlu olan türkiye futbol federasyonu’nun sergilediği bu tutum ile güven müessesesine çok ciddi zarar verdiğini üzülerek görüyoruz.

  son olarak belirtmeliyiz ki; bir camianın adalet değil ayrıcalık talep etmesi türk futbolunun hak ettiği adil yönetim ve eşit şartlarda mücadele etme fırsatı karşısındaki en büyük tehlikedir. türk futbol ailesi olarak; bu gibi ayrıcalık taleplerinde bulunanın da, buna müsaade edenin de karşısında durulmalı ve tüm platformlarda gerekli şekilde mücadele edilmelidir.

  kulüpler birliği vakfı olarak süper lig’deki 17 takımın görüş birliğiyle hakemlerle ilgili alınan ve tek bir kulübün gövde gösterisi anlamına gelecek taraflı bu kararlardan derhal geri adım atılmasını beklediğimizi ve geri adım atılmadığı takdirde de süper lig kulüpleri olağan üstü toplanıp türk futbolunun adil yönetilmesi için hep birlikte ortak bir adım atacağımızı belirtiriz.

  saygılarımızla,

  kulüpler birliği vakfı."
  --- spoiler ---

  (bkz: gel de çık işin içinden)
 • tam metine şu adresten ulaşılabilecek açıklama.

  uzun zamandır kulüpler birliği denilen bu ne idüğü belirsiz vakıftan gördüğüm en mantıklı açıklama.
 • güzide kulüp gs'nin ekmeğine yağ sürmüştür. ligdeki 17 takımında galatasaray'a 'operasyon' çeken zihniyetin yanında saf tuttuğu ayyuka çıkmıştır. şimdi daha da kenetlenme zamanı! topunuz gelin! hepiniz gelin!
 • bilezik gibi geçiren ultimatomdur. ali dürüst ve yusuf namoğlu istifa etmelidir.
 • ali koç için boşuna aziz vol. 2 demedik.
 • olması gereken olmuştur. bir takım aleyhine yapılan ilk hata değildir, sonuncusu da olmayacaktır. tek bir takım için hakemliğinin üzerini çizmenin sadece "bir" takımı korumaya çalışmaktan başka amacı yoktu.

  namoğlu istifa.
 • (bkz: siz hepiniz ben tek)

  haydi bakalım, onyediniz birden ne kadar güçlüsünüz?

  bu arada biz bir tane hükümet takımı var sanıyorduk. meğerse onyedi tane varmış!
 • haklı açıklamadır dediğimdir. birilerinin canı yandı diye özel muamele yapılamaz. hakem hatası ilk defa olacak şekilde galatasarayın başına gelmiyor. bu ülkede hakemden gol yiyen takım var. yanlış penaltı kararı çok mu?

  mesaj atan arkadaşlara toplu cevabım, bu ligde ilk defa böyle hatalar olmuyor, son defa da olmayacak. zamanında lehine yapılan haksızlıklarda kıs kıs gülüp canın yanınca adalet savaşçısı taklidi yapmayın. yaparsanız da böyle muamele görürsünüz.

  edit: ciddileşti.
 • hala "ligimizde her daim hakem hatası olmuştur" diye işi yumuşatmaya çalışan kötü niyetli ve aptal açıklama.

  bak gerizekalı kardeşim ve gerizekalı tüpçüler birliği.

  var uygulamasına rağmen kasten pozisyona bakmamak, bir diğerinin gözüyle görmesine rağmen bakma devam et demesi ve nihayetinde son dakikada penaltıyla 2 puanı çalmak hata değildir. kasıttır. planlayarak cinayet işlemektir.

  her kötü niyetli kasıt ve suç cezalandırılır.

  tüpçü de bu açıklama sonrası (aklı sıra) diyecek ki bak kulupler birliği dedi ama ben hakemlerin kalemini kırdım. benim peşimi bırakın.

  hadi oradan. bunları yemeyeceğiz

  kralınız gelse ezeceğiz.

  edit: zaten açıklamayı fikret orman, ali koç ve göksel gümüşdağ kararıyla fikret orman kaleme aldırmış. bu kadar düşmanca bir metin ancak böyle bir trionun görüşüyle oluşabilirdi. alayınız gelin.