şükela:  tümü | bugün
  • başlığı görür görmez aklıma gelen: tık
  • (bkz: nun)

iyi hoş da da constantinople kelimesine nun ekini nasıl ekleyebildin çok merak ediyorum. hangi aksanla, hangi dilde okursan oku nun gelmiyor...

tanım: istanbul'un etimolojik köklerini koruyarak isim değiştirme hadisesi.
  • --- spoiler ---
    even old new york was once new amsterdam
    why they changed it ı can't say
    people just liked it better that way…
    --- spoiler ---

bu arada" istanbul'a istanbul diyen yoktu " cüretkar yalanı için ne desem bilemedim. sayısız örnek var ama madem nazımdan gittik o zaman nabi'den gelsin. nabi' nin ölüm tarihi 1712.

--- spoiler ---

bilen hâk-i sitanbul’dur rüsûm-i şîve vü nâzı kenârın dilberi nâzik de olsa nâzenîn olmaz

(bilen istanbul çevresidir eda ve nazın töresini, taşra güzeli saygılı da olsa görgülü olmaz.)
    --- spoiler ---
  • they might be giants'in söyledigi “istanbul” isimli bir parçasi bu konuyu ele almakta.

--- spoiler ---

ıstanbul was constantinople now it's ıstanbul, not constantinople been a long time gone, constantinople now it's turkish delight on a moonlit night
    --- spoiler ---

bir animi anlatayim: yabanci bir kisi ile flört ederken, “aaa sen türk müsün, benim bayildigim bir müzik var” diyerek bu parçadan bahsetmisti ve ben her ne kadar bozuntuya vermediysemde, moralim bozulmustu o gün. cunku, ben bu sarkinin constantinople'un, “istanbul” olmasini tasdik etmeyen bir parça oldugunu sanmistim. halbuki, durum öyle degilmis. lütfen parçanin su kismina da bir göz atin, benim düstügüm duruma düsmeyin.

edit: imla

--- spoiler ---

been a long time gone, constantinople why did constantinople get the works? that's nobody's business but the turks
    --- spoiler ---
  • başlığı görünce benim aklıma gelen de malum parçanın tiny toons versiyonu.
  • feslilerin zoruna gidendir.
  • varolsun atatürk, yaşasın türkiye cumhuriyeti..
  • cumhuriyetin ilanından sonra şehir adlarının değiştirilme sebepleri milliyetçilik, cumhuriyetçilik ve de halkçılık ile ilintilidir. konstantiniyye ismi, şehri kuran imparator konstantin'den gelir. diyarbakır da keza bu bağlamda diyarbekir'den ziyade kullanılmaya başlanmıştır. istanbul ismi de 16. yüzyıl osmanlı kaynaklarında da geçen ve kullanılan bir isimdir. bunun dışında islambol da denilirdi. (türkler st harfleriyle başlayan kelimelerin başına i getirip öyle okurlar. mesela, split* ispilit olarak geçer, stephen isimli birine istefan denir. işte stanbol ismi de kolay söylensin diye istanbul olarak halk arasında yayılmış ve kullanılmıştır.)
  • olurmu yaa atatürk ingilizlere satmamismiydi ülkeyi?

şey ben pilav ve makarnayı çok kaçırdımda yine.

feslinin fesleğenleri nerdesiniz hain oğlu hainler

bu enrtyleri gordulermi haç çıkarılmış şeytan gibi oluyor çakkallar.
  • bu tarz yakın tarihli olaylarla ilgili neden yeterli bilgi yok çok ilginç gerçekten. tarihe uzak cehalete yakınız her daim.