şükela:  tümü | bugün
12335 entry daha
  • yarım akıllıların nefret ettiği, bugün birçoğu yurt dışına göçmüş pırıl pırıl insanların yaptığı direniştir. siyasal islamcıların uykularını kaçırmıştır. lazım olduğunda sokaklara saldıkları it kopuk ve teröristler ile yıpratılmaya çalışılmış ancak başarılı olunamamıştır.

yıl dönümü nedeni ile direnenlere su taşıdığım bir fotoğrafımı ve bir anımı aşağıya bırakmak istediğimdir.

arabayı yeni almıştım, en işe yaradığı zaman bu zaman oldu sanıyorum. bagajı hariç koltuklar falan derken küçümen bir su tankerine dönmüştü.

neyse anımıza gelelim:
    biliyorsunuz o dönem pek haşmetli büyüğümüz faiz lobisi diye bir şey uydurmuş ve çomarları bankaların üzerine salmıştı. para çekmek için yapı ve kredi bankası'na gittiğimde aşağıdaki diyaloğa şahit oldum.

bankaya haykıra haykıra giren çomar ve biraz arkasından sessizce gelen sıkma baş karısı sıra mıra dinlemeden gişeye atar kendini:

çomar konuşmaya bağırarak başlar:

- tüm hesaplarımı kapatacağım! erduvan dediydi zaten bütün bunlar sizin yüzünüzden oluyor.
    + beyefendi sıra numarası alın lütfen.
    - sıra falan almıyorum kredi kartlarımı da kapatacağım! (kimliğini gişeye atar)

sıradaki diğer kişiler delidir uzak durun tepkisi verince veznedeki görevli işlemini yapmaya başlar çomarın. çomar bu sırada bağırmaya devam ediyordur.

- tüm hesaplarımı kapatın silin benim kaydımı! faiz lobisi!
    + beyefendi, 11.000 tl kredi kartı borcunuz var, 87.000'de kredi. hesabınızı kapatmam için ödemeniz gereken tutar 98.000 tl.
    - o_o error
    + hepsini şimdi ödemek istiyorsunuz?
    - hımm, şey... 404 not found
    + beyfendi sırada bekleyenler var ödemenizi yaparsanız işleminizi tamamlayacağım.
    - hımm, biz sonra gelelim.

allahın çomarı reis'i ilişiğinizi kesin deyince borcu da silinecek sanmış.
    adam daha şubeden çıkmadan haykırarak gülmüştüm. akşamında da taksime gitmiştim zaten.

not: kapanan hesabın yedeğinden alınıp tekrar paylaşılmıştır.
  • gezi parkı direnişi düzene karşı baş kaldırıştır. gençliğin içindeki devrimci ruhun alev almasıdır.

kurulan ilk çadır bu çadırdan milyonlar çıktı.
  • bizler maske takmayı gezide öğrendik sizler corona döneminde öğrendiniz. insandan insana farklı virüsler bulaşıyordu. dans etme, şarkı söyleme, kitap okuma, duran adam, oturma eylemi hızlı bir şeklide yayılıyordu. sanat, resim, duvar yazıları, şiirler, şarkılar, ilginç protestolar... tabi güzellikle bir şeyler anlatmanın bedelini biber gazı ve portakal gazı yiyerek ödüyorduk. ne ararsanız vardı bu eylemde..ve ben iyi ki oradaydım..
  • türk gençliğinin bu direnişinin üstünden 7 yıl geçti. hayatlarını kaybedenleri saygıyla anıyorum. unutmadık unutmayacağız.

(bkz: ali ismail korkmaz)
    (bkz: berkin elvan)
    (bkz: mehmet ayvalıtaş)
    (bkz: ethem sarısülük)
    (bkz: abdullah cömert)
    (bkz: ahmet atakan)
    (bkz: irfan tuna)
    (bkz: zeynep eryaşar)
    (bkz: serdar kadakal)
  • light darbe girişimi değil dibine kadar demokratik katılımdır. demokrasiyi 4 yılda bir sandıkta hatırlayanlara gerçek demokrasinin ne olduğunu öğretmiştir.

4 yıllık yönetme yetkisini geçici olarak alanların tanrıcılık oynamasına müsaade edilmemiştir. ben seçildim, istediğimi yaparım kimse de karışamaz diyenlere karşı halk kendi geleceğini savunmuştur.
  • fethullahçı, erdoğancı ve apocular'ın kara günleri. gezi parkı ağaçlarıyla yerinde duruyor, topçu kışlası yaptırmadık. tayyip erdoğan'ın gezi direnişçilerini ikinci haftasında pensilvanya'ya şikayet etmesini, kabataş ve dolmabahçe camii provakasyonlarını unutmadık, pkk önderinin erdoğan'ı kurtarmasını unutmadığımız gibi. çözüm ortağıydılar.

gezi'de hayatlarını kaybedenleri sevgiyle anıyorum.
  • 36 yaşıma girdiğim bu saniyelerde şunu söylemekten gurur duyarım:

herkes doğum gününde doğan şarkıcılar, politikacılar vs paylaşır.

benim en büyük gururumdur doğum günümü ülkenin en güzel, en gurur duyulası günlerinden biriyle paylaşmak.

mutlu yaşlar bize!
  • tam 7 yıl önce 27 mayıs akşamı, insanların "hippi", "entel" dediği yaklaşık elli aktivist, gezi parkı'nda ağaçların kesilmesini engellemek için çadırlar kurdu. o günlerde kimsenin umursamadığı, şans vermediği, küçümsediği, ‘’iki gün takılırlar sonra dayak yerler’’ dediği bu grubun; türkiye'nin yakın geleceğini derinden etkileyen, değiştiren halk hareketine ön ayak olduğunu unutmamak gerek. bize umudu hatırlattılar.
  • bazı insanların öldüğü bazı insanların hayatlarının karardığı kelimenin tam anlamıyla bir çılgınlıktı. her türlü dezenformasyonun yapıldığı hiçbir şeyin günah sayılmadığı günlerdi.

istisnasız herkesin ders çıkarması gerekirken hiç kimsenin buna yanaşmadığı kimsenin "biz burada haklıydık şurada ise hata yaptık" diyemediği ve hala üzerinden sidik yarıştırılan, ölenlerin ve şiddetin kutsandığı hadiseler.
  • benim için insan turnusolüdür. değer verdiğim sevdiğim saydığım özgürlükçü dediğim ne kadar insan varsa gezi zamanları öğrendim ne olduklarını.

"millet parkta sevgilisiyle yiyişiyormuş ben olsam ben de karşı çıkarım yıkılmasına ehehe" diyen yobazını mı ararsın, ali ismail'e bırakın üzülmeyi gencecik bir çocuğun döve döve öldürülmesine için için sevinen yaratıkları mı ararsın hepsini gezi'de tanıdım. içlerindeki çirkinliği, sevilmemişliğin verdiği ezikliği, pisliği gösterdi bana gezi.

islamcıların aşağılık yüzünü, bugünün ülkücülerin yarının islamcıları olduğu gerçeğini, milliyetçi muhafazakar denen kitlenin kendisinden olmayana kinini, hayatı boyunca sevmemiş sevilmemiş insanların içinin çirkinliğini gördüm hep.

demokratik tepkinizi sandıkta gösterin diyenlerin seçilmiş başbakan belediye başkanları görevden alınırken ses etmemesini, 7 haziran seçimlerinde istediği sonuç çıkmayıp iç savaş çıkartana tek kelime edemeyenlerin aşağılık yüzünü, istanbul seçimlerini kaybedince çaldılar iftirası atanların aymazligini, kaldırım taşları söküldü devletimiz zarar etti diyenlerin sıfırlayamadığı paralarla tanesi birer milyon dolardan 5 tane villa alışlarına olsun çalsın helali hoş olsun deyişlerindeki aşağılıklığı, trafoya giren kedilere, oy kullandırtılan ölülere, mühürsüz oylara inanmayanların işlerine gelince en olmadık şeylere inandıklarını öğretti gezi bana.

gezi vicdanla vicdansız arasındaki farkı öğretti. bizim tarafımız vicdan, sizinle aynı yolda olamayız.
261 entry daha