şükela:  tümü | bugün
 • an itibariyle tüylerim diken diken. ne güzel insanlar var bu ülkede.
 • yaklaşık 5 saattir parktaydım, az önce döndüm. hayatımda hiç bu kadar işe yaradığımı hissetmemiştim.

  sökülen ağacı yeniden diktik! katledilen bir canlıya yeniden hayat vermeye çalıştm! mükemmel bir duygu!

  peki yıkanların, onu öldürenlerin duyguları nerede? biz buradayız, polisleriniz şimdilik geri çekildi ama geri gelecekler. gece de boş olmayacak orası!

  ya bi' de, sırrı süreyya önder ne güzel adam. iyi ki var, iyi ki.
 • (bkz: #32524117)
 • gözünü para hırsı bürümüş, iman yoksunu, ahlaksız insanların yaptırdığı işgal.

  acaba insanlarımız sadece 1 günlüğüne, tepki olarak avm'ye gitmeselerdi ve gezi parkına avm yapılırsa kat'i suretle oraya gitmeyiz deselerdi, yıkım çalışmalarını durur muydu merak ediyorum. çocukça bir merak benimkisi evet.
 • meydandan canlı yayın: http://www.ustream.tv/channel/pinarogun
 • bu propagandayı eleştiren gerizekalılar avrupa'da işlerin nasil yurudugunu biliyormus gibi protesto yapan insanlari gerizekalilikla suclar ama asıl malın kendisi oldugunu bilmez.bok kadar da akli yoktur bu eziklerin.

  bir tarihi yapinin yikilmasi zaten tum akli basinda insanlarin karsi cikacagi bir kavramdır.dahası icomos denen kurumun tüm mimarlara bıraktığı da bir vesayettir neredeyse.aynı şekilde yıllar önce yıkılmış-üzerinde var olduğu araziye dair kimliğini kaybetmiş bir yapının tarihsel obje kısvesi altında yapılması korumacılık değil,soytarılıktır.kandırmacadır.tarihi bir yapı kendi geleneksel yapım yontemleriyle inşa edilmiştir.bazı koruma önlemlerinin dışında tamamen modern yapım tekniklerinin kullanılması uygun değildir.aslını yansıtmaz.kısacası bir yapıyı restore etmek ile yeniden inşa etmek farklı kavramlardır.hele ki üzerinden 70 yıl geçmiş ise bu tamamen rant sağlayıcılarının bahanesidir.mimaride bunun bir karşılığı yoktur.

  burada asıl tartışılması gereken ise böyle yanlış bir mantık ile başlatılan projenin uygunsuzluğu ve gereksizliğidir.taksimde avm ihtiyacı yoktur.yapının programı belirsizdir.zaten en basinda belirttigimiz yeniden inşa surecinin yanlisligi ile inşa eyleminin gereksizligi bu projeye karsi cikmak icin yeterlidir.kaldı ki sen istanbul'un en kalabalik noktalarindan birinde çok işlevsel kullanılma potansiyeli olan bir alanı yok ediyorsun ve bunu güzel bina yapma eylemi ile savunmak anlamsızdır.boyle ihtiyaclar her zaman vardır.ornegin bu arzunu tokinin daha guzel sosyal konutlar inşaa etmesi içın yorabilirsin.dahası ağaçlar mimarinin önemli bir ögesidir.varlıkları yok sayılamaz.yani -bulunduğumuz zaman dilimi dahiline bakınca- bölgenin korumaya değer en önemli ögesi ağaçlar olmuştur.yeni kimlik,eski kimliğin üzerindedir.çünkü eski kimlik ölmüştür yeniden yaşatılması artık mümkün değildir.(eski kimlik : topcu kislasi )

  taksim her şeyden evel bir mesire alanıydı.dolmabahçenin arka bahçeleri,maçka parkı ve gezi parkı cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana total bir park alanı konumundayken şehri yağmalayanlar zamanla bazı otel ve yapıları bu alana sokarak yeşil bölgeyi budadılar.şimdi ise en büyük yağmayı yapmak üzereler.böylesine değerli bir alanı yok etmek kent suçudur.taksimdeki en buyuk ihtiyac uygun kullanimli işlevsel yeşil alanlardır.

  kaldı ki,tüm dünyanın gıpta edebileceği meydan-park ikilisi tasarlanabilir.gezi parkı halk için uygun hale getirilebilir.ağaçlar korunmuş,insanlar için daha uygun hale getirilebilir.gezi parkının sorunları vardır ama yok olmayı haketmemektedir.kot farkı giderilerek bütüncül bir peyzaj tasarımına ihtiyaç duymaktadır.

  unutmayın,orası avm olduğunda bir çok insan orayi ziyaret edemeyecek.yeni güzel binalar yapacak çok yerimiz var ama bunu yaptıracak yöneticilerimiz yok.herkes işi uzmanına bıraksın.uzman olmayan da emir vermesin.

  halka ihanet ediliyor.kentsel ayrışma besleniyor.zengin ve fakir bölgeler oluşturuluyor.

  istanbul'un merkezindeki bu park,herkesin olmayı hakediyor.
 • canlı yayında devam eden direniştir.

  http://www.livestream.com/…bul?cachebuster=71284243
 • hiçbir televizyon kanalında haberi altyazı olarak bile geçmeyen...

  http://www.livestream.com/revoltistanbul
 • kocaman yürekli dünya sever insanların, iktidarın her fırsatta örnek aldığını üstüne basa basa söylediği osmanlı'nın, bu hafta istanbul'u "fethedişinin" öğrencilere bile zorla kutlatıldığı, gözbebeği padişahının söylediği, "ormanlarımdan bir dal kesenin başını keserim," sözünü hatırlamayan, hatırlamak istemeyen, seçimle başa gelmesine rağmen meşruluğunu çoktan kaybetmiş bu iktidara ve onun bekçiliğini zevkle yapan polisine karşı gösterdiği direniştir.
 • şehrin en merkezindeki parkı korumak için gerçekleştirilen eylemdir. gezi parkı park değildir, kalp gibi atmaktadır artık an itibarıyla.

hesabın var mı? giriş yap