• edit: kendisinden haber var. olayı halletmiş gibi görünüyor şimdilik. şurada: (bkz: #68509980)
    az önce ekşi duyuru'dan yardım isteyen appdata nickli yazardır.
    açtığı duyuru şurada olup yazdıklarını ve polis tutanağını aynen ekliyorum.

arkadaşlar selam.
    şimdi ben adana'nın kozan ilçesinde çalışan bir mühendisim. buralı değilim, ankaralıyım. üniversiteyi de ankara'da okudum.
    buraya yeni geldim sayılır, ocak 2017'nin ortasında geldim, yani 4,5 aydır buradayım.

şimdi ben bira içen bir insanım. hafta içi olmasa da özellikle pazar günleri 3-4 şişe yuvarlarım.

olaya gelelim...
    bugün kapım birden çalındı.
    kapıda bir adam, "balkondan aşağı şişe atıyormuşsun, ne iş" dedi..
    ben de "ben şişe filan atmıyorum yahu, başkası atıyordur" dedim. adam "tamam" dedi gitti. biraz sonra balkondan, aşağı sokaktan ses geldi. ben de "noluyor yahu" deyip şaşırdım, çıktım balkona aşağı baktım. tahmini 45-50 kişi sokakta, çoğunluğu başörtülü şalvarlı mahalle teyzeleri, o az önceki adam bana el işareti yapıyor, "aşağı gel aşağı" diyor. ben de "tamam geliyorum" işareti yaptım, aşağı indim saf saf...

beni ortaya aldılar "niye bira şişesi atıyorsun aşağı" falan diye sormaya başladılar. ben de "ben atmıyorum" dedim. "ramazan'da bira mı içilir, sokağa mı atılır şişesi" diye başka birisi bağırdı. ben "yahu tamam içiyorum, kabul, ama aşağı şişe atmak falan gibi bir olay yok, ben yapmam öyle bir şey" dedim. ki attığımı iddia ettikleri bira da hayatta para verip ağzıma sürmeyeceğim, leş kamyoncu birası. sonra birisi ordan bağırdı, öteki burdan bağırdı, beni araya aldılar. bir şey söylememe de izin vermiyorlar, tam bişe diyeceğim anda başkası bağırıyor.
    ben de sinirlendim bunlara "bira şişesi attığımı iddia ediyorsanız ispatlayın, saçma sapan ispatsız mispatsız konuşmayın" dedim. işte orda film koptu. 2 tane kadın geldi bana saldırdı, tokat attı, araya bir adam girdi ayırdı. ben de sinir oldum, "defol git allahın köylüsü, kezbanı" dedim. bu sefer yine saldırdılar... ben de 155'i aradım.
    polis geldi, anlattık onlara durumu. bu 2 kadın benden, ben onlardan şikayetçi olduk, polis aracına atlayıp hastaneye gittik.. darp raporu aldım, tokat izleri, tırnak izleri falan. sonra karakola gittik.
    onları bir odaya, beni bir odaya aldılar, beklettiler 2 saat.
    ifadelerimizi aldılar.
    bu kadınlar benim kendilerine küfür ettiğimi iddia etmiş. tutanakta yazıyor, attım fotosunu.
    önce kadınları saldılar, sonra beni, ama ben gitmedim, can güvenliğim yok, evime bırakın dedim, polisler de sağolsun bıraktılar.
    ama polis aracından iner inmez bir araba hızla üzerime sürdü, kenara sıçrayıp zor kurtuldum. polisler hemen aşağı indi, aldılar beni karakola geri götürdüler.
    adamlar eşlerinin anlattığı "bize küfür etti" iddiasına inanıp olayı namus davasına çevirmişler... haydaaaaa. polislere "ne yaparsanız yapın biz bu piçi öldüreceğiz" demişler... polis beni salmadı... ailem geldi kozan'a, aileme beni verip öyle bıraktı... tabi bu araba yine arkamızda... takip ediyor... geldik mahalleye, ben hemen eve kaçtım, babam adamlarla bir şeyler konuştu, babama da "affı yok, kan çıkacak" demişler... bu adamlar cono diye bir aşirettenmiş.

şu anda evde hapisim, ama yarın ailem gidecek ben tek kalacağım burda, sabah servis beklerken, akşam servisten inince eve yürüyeceğim, sigaram bitince aşağı sokağa inip bakkala gideceğim falan... napacağım ben bu aşiretçilerle? adamlar beni öldürmek istiyor...

tutanak: https://i.hizliresim.com/v0omvb.jpg
  • ee be kardeşim, ben ki adana'nın yakınından geçmedim, conoları biliyorum, sen nasıl bilmezsin. bence evi kapa, bir dizi estetik ameliyat geçir, ankara'ya geri dön.
  • anladık amına koyim conolar bira falan karışmazlar.
    çok afedersiniz küfürlü konuşacağım, conolar siksin sizi beyler. 80 kişi mi yazar ya conolar şöyledir böyledir diye.

(bkz: conolar böyledirler, çalgısız yaşayamaz ölürler)

edit: typo. bir kişi de çıkıp uyarmamış lan bunca zamandır.
  • conolara bulaşacak ne yaşadın be birader? veya seni 40-50 kişi her çağıranın yanına gidiyor musun?
    4.5 ay yasamışsın ve yaşadığın yeri çözememişsin, conolarla para konuş belki bir çıkış yolu bulabilirsin..
  • conolar bira içtiniz diye size sataşmazlar, yobaz, çomar değillerdir. ayrıca katiyen hırsızlık da yapmazlar, her sene tüm büyük şehirleri dolaşıp soygun turu yapmazlar, kapkaçla, gaspla hiç işleri olmaz, hele uyuşturucu, katiyyen mümkün değil bir cono uyuşturucu işine bulaşmaz. çünkü conolar müthiş derecede sevecen, entelektüel ve modern topluma uyum sağlamış bir topluluktur, her bir bireyi adeta 1950'li yılların istanbul beyefendileri misalidir, hele cono kadınlarındaki o zariflik, o incelik ne harikuladedir.

burada cono'lara laf atan bazı şahısların yazdıklarını okuyorum ve kahroluyorum. cono aşktır, sevgidir, aksini iddia eden ise en büyük çomardır bu da böyle biline.

sözlerime conoların kendi zengin kültürlerini yansıttıkları bir sokak gösterisi ile son vermek istiyorum, sağlıcakla.

https://www.youtube.com/watch?v=gtdair8q73k
  • öncelikle yalanlarını sikeyim.

cono denilen elemanlar alkol , oruç vb mevzulara uzaktır. ayrıca kozanda cono falan yoktur.

(bkz: kadirli kozan adamı bozan)
  • "allah allah ben mi yanlis biliyorum" diyerek neredeyse butun entry'leri okudum, hayir, yanlis bilmiyormusum.

1. kozan'da cono pek olmaz.

2. olsa da cononun ramazanla isi olmaz.

3. olsa da conoluk oyle ilcenin ortasinda 40 50 kisi toplanip boyle seyler yapmak gibi bir sey degildir. "calisma prensipleri" bu degil yani. hayir zaten bolgedeki istisnasiz herkes bu conolardan illallah etmis durumda, 40 cono toplanana kadar bin ayri olay cikar ortalik karisir, bu hakikaten mumkun degil, dunya disi.

4. olsa da kozan (genel olarak adana ve ilceleri) asiri dinci yerler degildir, ramazanda yedin ictin diye olay cikmaz. raki festivalinde silah ceken bi adam olmustu hatirlarsiniz, kandile mi geliyordu neydi o gun. bizim hemseriler "yaw he he" diyerek adamin cektigi silahi zerre iplemeyip rakilarina devam etti.

ha anlatilan elbette gercek olabilir, butun bunlar yasanmis olabilir, tanimadigimiz insana "dogru soylemiyor" diyecek halimiz yok. eger oyleyse, kozan'da bu gercekten olmussa, sictik arkadaslar allah sonumuzu hayretmedi.
  • oncelikle cok gecmis olsun, anlatilirken detay mi atlandi bilmiyorum; ama ailesi yazari boyle bir durumda birakip nasil yarin memlekete donuyor? ki yazilana gore babaya "kan cikacak" denmis, sadece ben mi takiliyorum bu konuya?
    (bkz: evlat)
  • sana karşı götünü açmadıysa cono değildir. tutanakta göremedim..
hesabın var mı? giriş yap