şükela:  tümü | bugün
 • ilk olarak bosna ve somali ile başlayan ve yurt dışına giden tüm askeri birliklerin gönderildiği tugay.
 • bir kısa dönem askerin askerliğini yapacağı belki de en zor yerlerden biridir.*

  öncelikle, samsun yolu üzerindedir ve ulus bentderesi'nden kalkan keçikıran dolmuşları bu kışlanın* önünden geçmektedir. ulaşımı rahat sayılır.

  içinde üç mekanize piyade taburu, bir tank taburu, bir hava savunma taburu, bir lojistik destek taburu, bir... yani anlaşılacağı üzere çok ama çok büyük bir alana kuruludur.

  kısa dönemler arasında yurtdışına* gönderilecekler*, ilk 28 gün içinde seçilecekler ve kendileri acemilikleri bittiği gibi 1. piyade taburuna gönderilip yoğun bir eğitime tabi tutulacaklardır. eğitimde bayır aşağı tek elle çekilen kırk şınavdan tutun da tepeler arası sürünmeye kadar, ördek yürüyüşünden barfikse kadar türlü spor aktivitelerini içinde barındıran ve tüm gün süren eğitici ve geliştirici öğeler bulunmaktadır. eğitim sonunda sürünmekten dolayı kolunuzdan sızan kan damlalarının sıcaklığını parmaklarınızda hissederken "zor" kelimesinin ne anlama geldiğini rahatça kavrayabilirsiniz.*

  kendinizi bu eğitimdeyken yurtdışına çıkmak için dua ederken bulabilirsiniz. çünkü tek kurtuluş yolu bir an önce yurtdışına çıkmaktır.

  ha tabi yurtdışına çıkınca da rahat edeceğiniz pek söylenemez. (bkz: #11236011)

  geride kalanlara gelince; kendileri tugay içinde çeşitli yerlere dağıtılırlar. taburlara düşmemeleri halinde özellikle lojistik, nizamiye ve muhaberede rahat ve sakin bir askerlik geçirirler.

  sonuç olarak yirmi sekizinci mekanize piyade tugayı bir kısa dönem askerin askerliğini yapacağı en zor yerlerden biridir. ancak askerliği bitirince anlarsınız ki bütün bu zorluklara katlanmaya değmiş. bir yığın hikayeyle evinize dönmüşsünüz bile.
 • kış döneminde ankara'nın kuru soğunun üzerine -5 derece daha ekleyerek hava sıcaklığı hesaplanabilir. çok geniş bir alana kurulu olduğundan; yemekhane, banyo veya göreve gitmek için dışarıda geçirilecek süre fazladır. bu sebeple içlik giymek mecburidir. hatta kamuflajın hem içine hem dışına olmak üzere 2 kat kazak giyildiği bile görülmüştür.
 • askerlik yapacağım yer. buradan okuyup anladığım kadarıyla bana bir uçak bileti gözükmekte. artık kosova mı bosna mı afganistan mı bakalım. dilerim brezilyada barış gücü vardır da oraya gönderirler. hep görmek isterdim..

  edi büdü: codename47 nin dediğine göre yurtdışına barş gücü olarak gönderilme şansı beşte bir falanmış.
 • an itibari ile komutanlığını tuğgeneral ismail metin temel yapmaktadır.
 • nedir bu baris gücü dostum? sorularini akillara naksetmis yer, mekan, birlik, birligim...

  agustos 2009 celbinde kisa dönem askerligimi yapmaya baslayacagim yerdir ayriyetten. tavsiyelere ihtiyacim var.
 • kisla icerisindeki her yeri ögrenmek ve bilmek icin askerlik sürenizin yetmeyecegi kadar genis bir alana yayilmistir.
  acemi asker olarak sadece kisa dönem askerler alinmaktadir. yemin töreninden bir hafta önce yapilan mulakatta yurtdisina gidip gitmeyeceginiz sorulur.
  329. kisa dönem asker olarak söyleyebilirimki, gitmek istiyorum diyenlerin %90'lik bir kismi gitti. istemeyip de giden istisnalar da oldu ayrica.
  yurt disina gitmeyenlerin dagitimlari kisla icerisinde gerceklestirilmektedir.

  331. dönemde buraya gelecek olanlara her türlü yardim yapilir.
 • cumartesi günü teslim olacağım mekan.. barış gücü, nato askeri falan diyorlar güzel imkanları vardır inşallah
 • kardeşimi götürüp ellerimle teslim ettiğim yer.
 • 2008-2009 egitim doneminde en basarili mekanize tugayi odulunu almistir.