*

şükela:  tümü | bugün
 • "başka bir enerji mümkün" pankartı arkasında "ne petrol, ne kömür, ne nükleer. rüzgar, güneş bize yeter!" diye bağıracağımız eylem.
 • zirvenin resmi şarkısının petroil olması olası zirve.
 • her nekadar; delinmiş bir ozon,kaybolmaya başlamış canlı türleri,kirlenmiş bir atmosfer,altüst olmuş bir ekolojik denge,pislik yuvası haline gelmiş sular ve nükleer denemeler sonucunda kaçınılmaz sona doğru emin ,hatta koşar adımlarla giden dünyamıza çokta faydası olmayacak eylemlerden birisi de olsa,mutlak suretle katılmak istediğim mitingdir.
 • ülkemiz, içinden çıkılamayacak bir kirlilik batağına geçen gün sürüklenmiş, birkaç hafta önce duman altı görünümü almış olsaydı, tüm çevresel varlıklarımız, topraklarımız, sularımız, ormanlarımız kirletilmiş olmasaydı, plansız ve ticari fırsatçılık dürtüleriyle tetiklenmiş yapılaşmanın getirdiği olumsuzluklar ülke kaynaklarının hoyratça kullanılmasına, israfına, çevre problemlerine neden olurken, bu sorun şimdiye kadar görmezden gelinmeseydi, o zaman seve seve gidip ön saflarında yer alacağım mitingdi.

  bugün dünden daha farklı, bu yüzden kimse kusura bakmasın.

  değil tabii ki...

  hak aramanın dünü bugünü, bahanesi olmadığı gibi.
 • discovery channel'in naklen yayınlamaması halinde hangi tarafta olduğunu açıkça gözler önüne sereceği eylemdir. göreceğiz bakalım.
 • küresel eylemcilerin türkiye'nin çevre politikası(zlığı)nı protesto etmek için düzenleyeceği miting.

  iyi güzel de, bildirisine bir göz atıldığında şöyle bir cümleyle karşılaşınca insanın kafasının tası atıyor:

  "çernobil gibi korkunç kazalardan sonra terkedilmeye yüz tutmuş nükleer enerji ise son derece sınırlı kaynaklara dayanıyor olsa da, hiçbir güvenlik garantisi veremediği halde küresel ısınma tehdidini fırsat gibi kullanarak pazardaki payını artırmaya çalışmaktadır."

  nükleer enerji konusunda biraz olsun okuma yapmış herkes bu cümledeki savların büyük kısmına kıçıyla gülecektir.

  "terk edilmeye yüz tutmuş" - lütfen ama, halen gelişmiş ülkelerin enerji ihtiyaçlarının büyük bir bölümü nükleer enerjiden karşılanmakta ve çoğunda yeni santraller kurulmaya devam etmektedir.

  "son derece sınırlı kaynaklara dayanıyor olsa da": şu anki ekonomik olarak geçerli uranyum elde etme yöntemleriyle eldeki rezervlerin yüzlerce yıl yetebileceği hesaplanmaktadır, ki bu elde etme yöntemlerinin de gelişeceğini hiç hesaba katmıyoruz.

  "hiçbir güvenlik garantisi veremediği halde" - son teknolojiyle kurulan nükleer reaktörlerdeki çok aşamalı güvenlik sistemleriyle bırakın çernobil boyutundaki, çok daha düşük çaplı bir sorunun yaşanması ihtimali dahi yok denecek kadar azdır.

  hayır, nükleer enerji yanlısı, (o ağızlara pelesenk olmuş deyimle) nükleerci değilim. evet, nükleer enerjinin yarattığı büyük soru işaretleri, kullanmamak için önemli sebepler vardır. fakat nükleer enerjiyi böyle neresinden tutsan elde kalan cahilce söylemlerle eleştirmeye kalkmak nükleer enerji karşıtı cephenin ciddiye alınmayıp göz ardı edilmesine sebep olmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

  biraz izan, biraz zeka!
 • küresel ısınmanın hayatımızdaki etkileri düşünüldüğünde koşa koşa katılınması gereken eylemdir. kömür, petrol ve nükleer enerjinin çözüm olarak karşımıza çıkarmak isteyenlere -tabir-i caizse- kapak olması için orada olacak(umarım) onbinlerce kişi. iyimser ve safdilli hatta izan ve zekâdan yoksun olduğumu düşünenler olabilir. elbette olacaktır da. nükleer lobi'nin ayak oyunlarına kurban giden, küresel ısınmaya çözüm olarak nükleer santralleri gösterenlerin zaten bu eylemde bulunmaması daha hayırlıdır zannımca.

  "çernobil gibi korkunç kazalardan sonra terkedilmeye yüz tutmuş nükleer enerji ise son derece sınırlı kaynaklara dayanıyor olsa da, hiçbir güvenlik garantisi veremediği halde küresel ısınma tehdidini fırsat gibi kullanarak pazardaki payını artırmaya çalışmaktadır." cümlesine kıçıyla güleceklere cevap niteliğinde buyrunuz okuyunuz çekinmeyiniz: http://ozgurgurbuz.blogspot.com/…12_01_archive.html
 • keg,greenpeace ve yeşiller'in ortak çağrısı ile yapılacak miting.
 • bir ay sonra 28 mayıs 2007'de yapılacak küresel mitingine ısınma mitingi.. ufak ufak slogan atılmaya başlanacak.. en baştan kendini sıkmayacak miting ahalisi.. bunun krampı var, dalak şişmesi var.. son provalar yapılacak.. hangi pankartlar nereye açılacak, nereden nereye yürünecek, konuşmacılara ne tepkiler verilecek, polis dalarsa nerelere kaçılacak vs..
 • bir hafta kalmış miting.sloganı ise başka bir enerji mümkün.gelecekte halen varolmak isteyenlerin katılması gereken miting.