şükela:  tümü | bugün
 • jak kamhi'nin aracına beylerbeyi'nde, sanıyorum evinin çıkışında saldırıldı, lav silahı ateş almadı, kimse yaralanmadı, failler sonra sonra yakalandı, bir tanesi zaten devlet biliyordu ne yapacağımızı minvalinde bir açıklama yaptı.

  bu vesileyle uğur mumcu suikastı islami çevre ve iran üzerine biraz daha yıkıldı, bu da memeleketim insanını epey bir süre idare etti.

  (bkz: uğur mumcu/#27122438)
  (bkz: 1993/@kanzuk)

  http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/…new.aspx?id=261742
  http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/288413.asp
  http://www.cnnturk.com/…muebbet/466797.0/index.html
  http://www.yg.yenicaggazetesi.com.tr/…p?haber=16706
 • saldırganların ateş ettikleri lav silahı olay yeri yakınında bırakılmıştı ve bulunduğunda üzerinde arapça yazılar var olduğu görüldü. bu iki şekilde yorumlanabilir, islamcı güçler, mesela iran tarafından yönlendirilen tetikçilere, eylemin faillerinin kimliğini, ait olduğu tarafı gizlemeye gerek olmadığı söylenmiş olabilirdi.

  ya da eylemin oluşturmasını istediği algıyı güçlendirmek isteyen odaklarımız, şimdi derin devlete, kontrgerillaya ergenekon diyoruz, her kimse onlar, bu konuda medyatik ve cafcaflı izler bırakmak istemişlerdi.

  edit: joker hakkımı kullanmadan cevap b şıkkı diyorum. eksik bırakmıştım.
 • bu eylem olduğunda sanırım mahir kaynak şöyle bir yorum yapmıştı. soytarılık. apaçık bir psikolojik harekat. eylemciler bari muhtardan eylemi kendilerinin yaptığına dair bir kağıt alsaydılar.

  "iş bu eylem iran bağlantılı yerel irticai güçler tarafından tarafından yapılmıştır."
  beylerbeyi muhtarı
  imza mühür tasdik 5tl.
 • türkiye cumhuriyeti için karanlık olarak adlandırılan 1993 yılının en traji komik suikast girişimi olması sebebiyle ilginç,ilginç olduğu kadar komik bir durumdur jak kamhiye yapılan suikast girişimi..

  28 ocak 1993 günü jak kamhi her gün yaptığı gibi kurucusu olduğu mecidiyeköy de bulunan profilo holding merkezine gitmek için çıktığı beylerbeyinde ki evinden yol istikameti olan köprü ayağında kafalarında arapça yazılı siyah bant takılı sakallı olan saldırganların yanlarında suikast girişiminde kullanmayı planladıkları silahlardan uzi,ak-47,law silahı,ve tabancaların üzerinde bismillahirrahmanirrahim yazılı silahlardan en az etkili olan tabancayı 3-4 el ateşleyip silahları olay mahallinde bırakıp kaçmaları sonucu başarısız bir suikast girişimi olarak ortaya çıktı..daha sonra yapılan operasyonlarda olay mahallinden kaçan saldırganlar yakalanarak iran menşei terör örgütü adına suikasti planladıkları ve eyleme döktükleri ileri sürülerek tutuklandı...

  karanlık olarak adlandırdığımız ve hala bir çoğunun faili meçhul olarak kaldığı kimisinin suçluları ve azmettiricilerinin hala adalet önünde hesap vermediği 1993 yılına ait suikast ve şüpheli ölümleri inceleyelim;
  1-) 24 ocak 1993
  uğur mumcu suikasti
  2-)28 ocak 1993
  jak kamhi suikast girişimi
  3-)5 şubat 1993
  adnan kahveci ölümü(maliye bakanı ve kürt raporu yazarı aşırı hız!.. sebebiyle trafik kazasında yaşamı son buldu)
  4-)17 şubat 1993
  jandarma genel komutanı eşref bitlis’in uçağının düşmesi sonucu yaşamını yitirmesi(kara havacılık okulundan eşref bitlisi alıp kalkan uçak buzlanma!..sebebiyle kalkıştan 5 dakika sonra düştü)
  5-)16 nisan 1993
  turgut özal’ın ölümü(çankaya köşkünde kalp krizi!.. geçirerek yaşamının son bulması..
  6-)25 mayıs 1993
  bingölde silahsız 33 askerin pkk tarafından kurşuna dizilmesi
  7-)02 temmuz 1993
  sivas katliamı 33 aydının bağnaz ve yobaz kesim tarafından diri diri yakılarak öldürülmesi

  8-)5 temmuz 1993
  başbağlar katliamı (erzincan’ın başbağlar köyünde 33 köylü pkk tarafından kurşuna dizildi)
  9-)04 eylül 1993
  hep milletvekili mehmet sincar mardin’de öldürüldü
  10-)22 ekim 1993
  diyarbakır jandarma bölge komutanı bahtiyar aydın operasyon esnasında!.. vurularak şehit edildi
  11-)04 kasım 1993
  jitemin en etkili ismi cem ersever ankara’da öldürüldü

  böylesine kaotik ortamda başarısız olunmuş tek suikast girişimi olması itibariyle ayrı bir önem arz ediyor jak kamhi suikasti..suikast girişimi sonucu yara dahi almadan kurtulan musevi yahudi asıllı jak kamhi;oğullarından hayati kamhi’nin intiharı ve diğer oğlu cefi kamhi’nin nakşibendi cemaatinin en büyük şeyhlerinden şeyh sinan erdebili’nin(https://odatv.com/…sim-naksibendi-2005171200_m.html)torunuyla evli olmasıyla suikaste uğramış olabilir..belki de her şey büyük bir ‘aşk’ için mübahtır..