şükela:  tümü | bugün
 • sikimde olmayan hede. filistinliler her türlü olayda türkiye’ye ve türklere karşı oldukları için beter olsunlar.

  edit: israil öyle ya da böyle insanlığa ve her türlü ilerlemeye katkısı olan, pozitif ilimleri temel almış, ticaretin kitabını yazmış, beğenmemiş silmiş ve baştan yazmış bir devlettir. herifler dünyadaki kuraklık sorununu bile çözme noktasındalar, dikey tarımın en iyi uygulamaları, çölleri dönüştürme politikaları, aquaponic ve hydroponic tarım yöntemlerinin en ileri örnekleri hep israil’de.
 • filistin toprağını hiç kutsal mutsal demeden sattıysa bizi hiç mi hiç ilgilendirmez. onların da kutsalı. filistin'in bize ne katkısı olmuşta üzüleceğim israil'in bu dünyaya katkıları daha çok.
 • haydi o zaman, iphoneları kırıp kolaları fantaları dökelim.
 • trump konuşurken arada arap ülkelerini saydı bu plana destek veren ve bu plan için çalışan. araplar bile kendi soydaşlarını sallamazken bu planın bizim ülkemizi ilgilendirdiğini düşünmüyorum.

  ilave yapayım: 7 haziran 1967'den beri yani altı gün savaşından beri eski kudüs zaten israil'in elinde. israil zaten başkentini kudüs olarak tanımlamakta ama devletler mevcut durumdan dolayı temsilciliklerini tel aviv'de bulundurmakta. bugün verdi vermedi tartışmalarının arasından amerika israil'in başkentimiz kudüs söylemini kabul etmiş durumda kaldı ki 53 senedir bu şekilde.

  ayrıca filistin ama hangi filistin. gazze şeridindeki hamas ile batı şeria'daki el fetih birbirine düşman, kendi aralarında güç savaşı vermekte. daha dün mahmut abbas mısır gazze sınırına set çekerken buna destek verip kendi halkına köstek olmadı mı? aynı abbas türkiye'nin operasyonlarına karşı kınamada bulunmadı mı?

  bugün bu mevzunun içine dalmak demek yarın yine hakkını savunmaya çalıştığımız tiplerden size ne karışmayın bizim işimize şeklinde bir duruma sebebiyet verecektir veya verebilir. yaşananlar ışığında vermemesi şaşırtıcı olur.

  soydaşlarının düşünmediği, kendi içinde güç çekişmesi içinde bölünen hiziplerin halkı heder ettiği bir ortama türkiye'nin girmesi saçma olur hele ki arapların bizleri ne derece sevmediğini de unutmamak gerekir.
 • ama başkanlık gelince kudüs de kurtulacaktı. bu işte bir terslik var.
 • filistin konusu o kadar çok dinci siyasetin malzemesi olduki millette sıkıldı aynı şeyleri dinlemekten. ırakta 2003'ten bu yana bir milyon insan öldü dinci kesim bop'un uğruna çıtını çıkarmadı. hal böyle olunca dünyada mezalim altında olan sadece filistinmiş gibi hareket edilmesi meseleye karşı bende bir soğukluk yarattı. hele bizim dincilerin uygur türklerine karşı kayıtsızlığı hatta onları yok saymaları filistin meselesine tamamen ilgisiz kalmamı sağladı.
  kudüs tabiiki israil'e verilir arap kardeşlerimiz nargile içerken israil çölde tarım yapıyordu. allah imanlı imansız hangi kulu çalışır ve hak ederse istediğini ona verir. zaten filistinlilere verilse kudüs harabeye dönerdi

  ek: paylaştığım hesabın sahibi anlattığımı iyi özetlemiş https://twitter.com/…tatus/1222465830048485382?s=19
 • ortadoğu denen bok çukurunda; yahudiler şalom, müslümanlar ise selam diyerek selamlaşır. her iki kelime de barış anlamına gelir. yani kabaca ortadoğudaki her iki kelimeden biri barış anlamına geliyor. ama haksızlıklar, zulümler, terör saldırıları, cinayetler, işgaller... almış başını gidiyor.
 • bir türk olarak kudüs umrumda değil. zira benim kutsalım çanakkaledir, samsun’dur, hataydır, kıbrıstır, batı trakya’dır, dağlık karabağdır, doğu türkistandır, kırımdır. tarihten bu yana türk dünyasıyla yakından uzaktan bir bağı olmayan; yahudinin arabın savaş alanına dönen yer için kılımı kıpırdatmam. yesinler birbirlerini. kudüs çölü için biz niye kendimizi paralıyoruz ki... üstelik kutsal mutsal da değil. çölün ortasında üç dört taştan bina... tanrı dağları dururken yahudinin arabın kutsalı neden bizim kutsalımız oluyormuş? dönün bakın çanakkale’ye. türk’ün kutsalı varsa yoksa orasıdır.
 • la olm bir yıl birinizin, öbür yıl diğerinizin başkenti olsun yeter artık kudüs'ün de israil'in de şimdi yani ha.
 • bence israil filistinlilere 250 bin dolar ateşlesin filistinliler de türk vatandaşı olsun. böylece giren yine bize girmiş olur rahatlarız.