şükela:  tümü | bugün
  • yahu şu kudüs'ü bi' salın ameke. trump'ı başkan diye seçen amerikan halkına sesleniyorum. (bkz: fuck of the get up)

yine her zaman olduğu gibi, trump yine burnunu sokmadan duramıyor.

(bkz: 2020 cenabetliği)
  • kudüs israil’in hakkı değilse, istanbul da türklerin hakkı değil bizansın mı? israilliler arapları daha kaç kere yenecek? biraz empati yapın amk ya. böyle saçmalık mı olur?

kankalarını çağır savaşa ilan et sonra yenilince ağla. yerleşim yerlerine roket at, sonra bizi öldürdüler diye ağla. adamlara taş sopa at sonra vurmayın diye ağla. dünya kamuoyuna sürekli bir duygu sömürüsü, sürekli işgalci bir israil acitesi... daha geçenlerde doğu akdeniz meselesinde bize satışı koyan bir filistin hiç olmamış gibi, dışişleri de hala bunların bitmeyen nefretine kavgasına çanak tutuyor.

ayrıca araplardan önce kudüs’te yine israiloğulları yok muydu? vardı. sonra müslümanlar kudüs’ü fethetti ve yüzyıllarca ellerinde tuttu, ta ki israilliler bu şehri onlardan geri alana kadar.

araplar on yıllardır ne emmeye ne gömmeye geliyorlar. tıpkı hiç bir boku layığıyla bilmedikleri gibi yine ne yenmeyi ne de yenilmeyi biliyorlar.

edit: imla.
  • (bkz: tanriyi kiyamete zorlamak)şöyle bakmak lazım bir de yaşananlara ve ortadoğu’ya;

özellikte amerika’da güçlü mevkilerde varlıklarını hissettiren evanjelistler denen hıristiyan mezhebik bir grup var. amerika’nın önceki başkanı bush’un da bu grubun sıkı takipçilerinden olduğu söylenirdi. trump öyle olmasa da cumhuriyetçilerin içinde sayıları oldukça fazla.

evanjelizmin kökenlerini martin luther’e ve protestan kilisesinin kuruluşuna kadar dayandırırlar. incil'de yazılı olan herşeyin birebir, metaforsuz, aynıyla gerçekleşeceğine inanırlar. örneğin kudüs'te bir kaos ve karışıklıktan sonra savaş olacağından ve sonra yahudilerin yok edileceğinden ve en son da mesihin geleceğinden bahsedilir. evanjelistlerin görevi de bu durumu gerçekleştirmek ve hızlandırmaktır. evanjelistler, kıyametin 2000’li yıllarda ortadoğu’da çıkacak bir kaosun ardından kopacağına inanırlar. bu yüzden de kargaşayı oluşturacak her türlü etkinliğe destek verirler. kaos sonrasında mesih gelecek ve onlar da hz. isa’nın sayesinde dünyaya hâkim olacaklardır. mesih’in dünyaya gelmesi için kıyamet hızlandırılmalıdır. ayrıca tüm bunlar için, yahudilerin vaat edilmiş topraklara kavuşması ve mescidi aksanın yıkılıp yerine, eskiden var olan, süleyman tapınağının da yeniden inşa edilmesi gerekmektedir. evanjelistler bu nedenle aslında çok da sevmedikleri yahudileri desteklemektedirler. isa mesih geldikten sonra içinde müslümanların da olduğu büyük bir ordu ona karşı savaşacak fakat mesih megido dağında yani armegedon’da onları yenecektir.
    hatta evanjelisterden bir grup, işi abartıp, mesih’in onları göğe çıkartacağına, bu sayede kurtulacaklarına ve gökyüzünden yerdeki kargaşayı seyredeceklerine inanırlar.

ortadoğu’da buna benzeyen başka bir inanç daha var...
    şiilerin “on ikinci imam” inancı bu anlatılanlarla benzerlik gösteriyor.
    hele on birinci imamın oğlu olan on ikinci imamın, asırlar öncesinden ortadan kaybolmasına rağmen hâlâ yaşıyor olduğu, vakti geldiğinde yeniden zuhur edeceği konusu hepten evlere şenliktir.
    ve de, en az evanjelistlerin, mesih’in onları göğe çıkartacağı inancı kadar fantastiktir.

sünni müslümanlar ise “tanrı’yı kıyamete zorlamıyor” ama mehdi’nin gelmesini bekliyorlar. hatta hz. peygamber’den beri, mehdi’nin askeri olma hayali ile yatıp kalkanlarımız var. fakat, islam’da kaos çıkartılması kesinlikle söz konusu değildir ve fitne öldürmeyle eş değer tutularak yasaklanmıştır. yine de inanışa göre mehdi kurtarıcıdır ve hz. isa ile buluşarak, deccal’ın temsilinde bütün kötülükleri yok edecektir.

konumuz bir inanç tartışması değil elbet. herkes istediğine inanmakta özgürdür.
    burada asıl sorulması gereken şudur:
    gerçekten mesih ve 12. imam inancının ortadoğu’nun bu hale gelmesinde etkisi var mıdır? dini inançların tarihte nelere sebep olabildiğine bakınca, bana pek de yabana atılası gelmiyor.

amerika, israil, iran, nükleer savaş, kaos, ölümler, savaş çığırtkanlığı…
    kelimeler bir araya gelince beni oldukça ürkütüyor...
  • zaten israil’in olduğu için şaşırılmasına şaşırdığım durum. fiili durumdan, yukarıda bir entryde de bahsedilmiş zaten . mart ayı için kudüs turu aldık. vizenin çıkmasını bekliyoruz. vize beklediğimiz ülke neresi mi ? israil.
  • vadedilmiş topraklar, çin'de yayılan virüs, depremler, global bir savaş ihtimali derken, kıyameti gören nesil olabiliriz.

maddiyatı boşverin, sevikleriniz ile daha çok vakit geçirin.
  • bir beş yüz yılda onlar takılsın ne olacak, hevesi geçince verirler zaten çok şey yapmayın.

not: olm kudüsü ben vermedim baştan söyleyeyim abuk subuk mesaj atmayın. biz böyük ülkeyiz ya hanı o açıdan dıj mihrak uyarısı yapıyorum. sabrımı quiz etmeyin benim!
  • kudüs islamın dır.
  • la olm bir yıl birinizin, öbür yıl diğerinizin başkenti olsun yeter artık kudüs'ün de israil'in de şimdi yani ha.
  • bütün kaleleri devriliyor zat-ı şahanemizin
  • filler yine yukarıda tepişiyor.
    (bkz: yüzyılın ihaneti)