*

şükela:  tümü | bugün
 • erbakan'ın başbakan, tansu çiller'in dışişleri bakanı olduğu bir dönemdir. sincan'da düzenlenen kudüs gecesinde lübnan'daki hizbullah liderlerinin posterlerinin asılması ve iran büyükelçisinin bu törene katılması üzerine tatbikattan dönen tanklar buradan geçirilmiştir. 28 şubat 1997'de olağan olarak toplanan mgk'nda askeri kanat 8 yıllık zorunlu eğitim gibi bazı kararların hayata geçirilmesini istemiştir. genelkurmay'ın batı çalışma grubunu kurması üzerine bir darbe beklentisi oluşmuştur. sonrasında erbakan'ın çiller'e hükümeti teslim etmesi gerekirken cumhurbaşkanı anayasada böyle bir şey olmadığını belirterek görevi mesut yılmaz'a vermiştir. sonuçta sessiz bir darbe gerçekleştirilmiş oldu. ayrıca postmodern darbe kavramıyla tanışmamıza da neden olmuştur.
  (bkz: postmodern darbe)
 • 2003 yilinda anatolian rallynin* baslama tarihi.

  edit: "dunya ralli sampiyonasinin ilk kez turkiye'de yapilcak olmasinin verdigi heyacanla, zaten mevcut olan bu baslik altinda, organizasyonun baslangic tarihinin bildirildigi entryi niye kotuler bir insan?" sorusuna yanit getirebilecek teori sahibi olanlar lutfen bana mesaj atsin, lutfen...
 • sol görüşlü ve demokrat geçinen kimselerin her zaman bu tür darbelere karşı çıktıkları ve darbe sırasında demokrasinin en büyük savunucuları göründükleri bilinir lakin aynı kimselerin bıyık altından gizli gizli sevinmelerine de şaşmamak gerekir. demokrasiyi savundukları sırada çıkarlarının en azından türkiye'de çoğu zaman orduyla uyuşması nedeniyle insan doğası gereği çıkarlarına uyuşan kimselere göz kırpmaları kaçınılmazdır. en basitinden bu kimseler darbe sonrasında hareket serbestisi kazanacaklardır. fakat demokrasinin hiçe sayıldığı bu ortam sonucu başta bir takım özgürlüklere kavuştuklarını sanan bu kimseler bir süre sonra özgürlüklerinin yok olduğunu acı bir sonla öğreneceklerdir. 28 şubat süreci de insan doğası göz önüne alınarak değerlendirilmeli. "iyi oldu" diyenlerin bunu niçin dedikleri ayrıca düşünülmelidir. tabi ki iyi olmamıştır ve eğer bir darbeci değilseniz sizin için bu asla iyi olmayacaktır.
 • değerli bir belediye başkanımız (bkz: sukru karatepe) ne demişti ; "müslümanlar, içinizdeki hırsı, kini, nefreti eksik etmeyin".
  zaman zaman düşünürüm "28 şubat iyi güzel de demokratik değildi, amacın ne olursa olsun demokrasiyi bir kere askıya aldın mı işler rayından çıkıyor"
  şimdi çeşitli mecralarda okuduğum kin dolu yazıları okuyunca bir kez daha düşünmem gerekiyor.
 • avrupa birliğinin kıbrısta cozum icin verdiği son tarih.
 • siyasi etkileri bir yana, bireylere ne gibi etkileri olduğunu pek çok kimsenin bilmediği bir darbe.
  post, most falan değil, resmen darbe.
  bir çok kızın büyük emekler vererek girdikleri üniversitelerden ayrılmasına, kimisinin başını açarak ikiyüzlülüğe zorlanmasına sebep olan hareket.
  demokrasiye hançer.
  solcu ve gerçek demokratların turnusol kağıdı.
 • bugun itibari ile uzerinden 6 yil gecen onemli gun, muhakkak ki yillar sonra oznel bir bicimde irdelenecektir bu surec
 • leyleklerin gelme zamanı.
hesabın var mı? giriş yap