şükela:  tümü | bugün
 • dindar insanların aleyhine gibi görünse de aslında lehine olan ve bu lehte durumun uzun yıllar süreceği konusunu abartan slogan.

  efendim bunu daha rahat anlamak için “dinî pratikler açısından son yıllardaki gevşemenin daha çok islâmcıların değişmesinden mi; yoksa yukarıdan yapılan müdahalelerin etkisinden mi kaynaklandığı söylenebilir” sorusuna hayrettin karaman ın verdiği cevaba bakalım:

  “dinî pratiklerden namaz, oruç, hac, umre, zekât, cemâat vb. kastediliyorsa benim tespitlerime göre bu alanlarda bir gevşeme yok, hattâ başka mahrûmiyet ve baskılara bir tepki olarak zaman zaman yoğunluğu değişen bir artmadan da söz edilebilir. müslümanların hak ve özgürlük alanlarını genişletmek için yapılan mücadelede gevşemeden söz ediliyorsa bu doğrudur. bana göre bu alandaki gevşemenin sebebi, 28 şubat sürecinde yaşananlar sonunda, insanların birçok şeyi yeniden gözden geçirme durumuna girmiş olmalarıdır. yapılanlar, söylenenler, hedefler, sloganlar gözden geçirilecek, alınan sonuçlar açısından değelendirilecek, buna göre yeni guruplar, taraftarlıklar, yöntemler, hedefler ve söylemler benimsenecektir; böyle bir sürece girilmiştir. bunun da bir zaman alması, bu zaman içinde kararsızlık ve hareketsizlik görülmesi tabîîdir. hızlandırmak isteniyorsa hızlı düşünenlere, halkın içine girerek, ayaklarına giderek yardımcı olmak düşüyor.”

  http://www.hayrettinkaraman.net/…azi/hayat/0321.htm
 • doğruluğu kanıtlanmış ve paşalarımıza olan hayranlığımı pekiştirmiş iddiadır.

  ilkokul, orta okullarda... ve şapşal popülasyonunun yüksek olduğu her ortamda 31 aralık günü hep aynı iğrenç espriyi yapacak bir angut bulunurdu: "seneye görüşürük hehehe... aslında yarın yani! anladıın? hahaha"

  çocukluğunu ve gençliğini doyasıya yaşayamayan, bu tip salak esprileri konumları gereği yapamayan paşalarımız, fırsatını bulup patlatmışlar şakayı 1997 yılında.
  "biz bu işi* 1000 li yıllarda* yapıyoruz, 2000'li yıllarda* da esamemiz okunmayacak ama 1000 yıl diyelim komik olalım " demişler sanırım.

  ama doğru teknik açıdan... yalan mı!
 • 28 şubat'a, milli görüşün tasfiyesi ve siyasal islamın küresel kapitalizme eklemlenmesi olarak bakılacaksa doğru bir önermedir.
 • o günün şartlarında çalışmakta olan yetkili kamu görevlilerinin ne oldum değil ne olacağım demeli prensibini unutarak yaptıkları küstah demeçlerinin içinde geçen iddialı sözlerden biri. zaman ne kadar da çabuk geçiyor mona...
 • öngörü kabiliyeti ancak bir ekşisözlük yazarı kadar gelişmiş olan insanların ne görevlere getirildiğini görüp hayıflanmak için birebir olan beyanat.