şükela:  tümü | bugün
  • en son 1986'da görünen, 76 yılda bir geçen halley'in bir sonraki geçişi. o gün dede gözlüklerimle gökyüzüne bakacağım. gerçi gözlük kavramını bitirecek teknolojiler de çıkmış olabilir o güne kadar, bilemedim. şimdiden beklediğimdir.
  • şimdiden bir iki disket filmi sakladım bunun için kenara. halley yerken izleyeceğim geçiş*
  • torunlarimla izlemeyi dusundugum gecistir.
  • ölmediysem, akli melekelerim yerindeyse ama hala yalnızsam (ki çok korkunç olmalı) "ötanazi" için gayet makul bir tarih. biraz ucuz olacak elbette. sanki böyle muazzam bir "kayış" ile özdeşleşme yapıyormuşum gibi. yok anam babam, eğer bu festivali yalnızlık içinde izliyorsam daha yaşamayayım zaten, çoktan hükmüm sonlanmış demek ki.
  • başıma bir boklar gelmezse 75 yaşındayken izleyebileceğim doğa olayı. türkiye'nin ortalama yaşam süresi de 75 zaten. bir izleyip ölürüm diye planlıyorum.
  • göremeyebilirim dostlar.
    keyfini çıkartın.
  • 44 sene var.
    neredeyse yarım asır.
    ölmezsem emekliliğimin 24. yılı.
    yine ölmezsem 82 yaşında oluyorum.
    yaşasam da göremem, çünkü o tarihte gözler kesinlikle mortingen şıtrayze.
  • 65 yaşında izleme ihtimalim olan geçiştir. cosmos 1. bölüm 3. sezon 40. dakikayı açıp 20'lerdeki halimi düşünerek ve hafif tebessümle yapacağım bunu.
  • şimdiden neredeyse 20 yıla yaklaşmış ekşi sözlük'ün, bir 43 yıl daha gideceği söylenebilir mi? bilemiyorum. ama o gün bu kuyruklu yıldızı gören, o günün gençlerinden birinin bana mesaj yazmasını isterim. o günün türkiye'sini, dünyasını, bugünün düşünce yapısıyla karşılaştırmasını. eğer ona zahmetli gelmezse, yazdıklarıma göz gezdirip, ne kadar hatalı söylemlerde bulunmuş olduğumu, espri yapabilmişsem bugünlerde eğer; aslında, geçen zamanla birlikte, bu esprilerimin ne kadar bayatladığını bana içtenlikle yazmasını. ıvır zıvır şeylerden değil ama zamanın ruhundan bahsetmesini isterim.

bu yazıda övgü, nostalji değil aradığım. aradığım şey geçen zamanın benliklerde yaşattığı dönüşümü görmek. aşka nasıl bakıyor, samimi şekilde söylesin; gelecekle ilgili neler düşündüğünü duymak isterim mesela; geçip giden 80'ler jenerasyonunu nasıl değerlendirir; başıboş; savruk; içten; samimi, eğlenceli; dar kafalı; vizyonsuz; tembel; tuttuğunu koparan vs. hangisiyiz ona göre. mümkünse marcel proust'nun, kayıp zamanın izinde kitabını okumuş biri yapsın bunu.

bana bunları düşündürüyor halley. belki o gün artık ölmüş olacağım. 9 şubat 1986 halley kuyruklu yıldızı geçişi ben doğmadan önceleri olmuş. belki 2061'dekini de göremeyeceğim. ya da nietzsche ağladığında filmindegeçtiği gibi; "sence, hangi yıldızdan düştük de bulduk birbirimizi?"
  • eğer allah ömür de, sağ salim o günleri görürsem 81 yaşında bir insan evladı olarak görmeyi umut ettiğim güzele doğa olayı.

9 şubat 1986 geçişini haberlerden izlemiş bir çocuk olarak, ikinci defa görmek veya o andan haberdar olmak acayip bir duygu olacak.

bakalım yaşarsak ve sözlük de o günlerde hala var olursa, burayı editlerim.