• o paraya araba alınmıyor o kadar karamsar olma asgari ücret alsan kendini sıkmadan 2 yılda kapatırsın.
  • neyin sidiğini yarıştırıyorsunuz amk? herkesin hayat dinamikleri farklı kimi insan 30bin lira için ömründen 5 yıl veriyor olabilir.

delinin biri kuyuya bir taş atıyor ardından herkes show off için peşinden koşturuyor.

biri derdini anlatıyor ikinci "o da bir şey mi ben bla bla" nesiniz olm siz sadrazam falan mı?

ha gayret, metal dedektöründen geçemeyecek geçkin karılar belki mesaj atarlar size, biraz daha salya sümük, biraz daha kontrollü, ileri kilit pas atıyoruz çocuklar.

edit:imla.
  • 16 yaşından beri çalışıyorum, maddi durumum iyi olmadığı için üniversiteye gidemedim. kendimi bildim bileli borç ödedim. ailemden bana kalan bir şeyde yok, olmayacakta. başlığı açan gibi bende 28 yaşındayım. güncel olarak ortalama 40bin tl içerideyim.

banka soymak isteyenler yeşillendirsin.

edit: genel durumum hakkında sorular alıyorum, babamla annem ben 13 yaşındayken ayrıldı, anneme ben bakıyorum. 1.5 sene önce belçika'ya gittim açılacak bir restorana mutfak şefi olarak, tam her şey düzelicek borçları kapatıp birikim yapabileceğim derken önce bağırsaklarımda enfeksiyona bağlı delinme olan divertükilit oldum, 3 ay enfeksiyon tedavisi gördüm 5 yerimden kestiler 20cm kalın bağırsağım alındı üzerine yaklaşık 2 ay daha iyileşme dönemi çalışamadım, biriktirdiğim bütün para gitti, üzerine yine borç yaptım, ocakta bedelli askerliğim ile çalışma vize yenilemesi aynı döneme denk geldi, askerlikte sürgün yerine denk geldim, alerjik astımım ve kötü koşullar etkisiyle ileri derecede akciğer enfeksiyonu oldum, 6 gün boyunca öksürmekten geceleri uyku uyuyamadım, revirde 5 saat sıra gelmesini beklerken yerlerde süründüm, kan kustum, gece fenalaşıp hastaneye gitmeyi isteyince nöbetçi uzman tarafından reddedildim, askerlikten eve döndüm 4 haftada evde hasta yattım. düzeldim ama vizem çıkmadı, bu sefer beklemeye girdim, istanbul'da geçici iş aramaya başladım, bu sırada vizem onaylandı, vize randevusu aldım, coronavirus çıktı. önce havalimanları sonra vize ofisleri kapandı. belçika'da ki evimin 4 aylık, istanbulda ki evimin 2 aylık kirasını ödeyemiyorum, geçen ayın masraflarını tanıdıktan borç aldım, hastane faturaları ben askere gittikten sonra eve gelmiş, icra çıkarmışlar. kredi kartlarımın minimumlarını yatırdım dün, cebimde 26 lira param kaldı. eve dönerken alışverişi kredi kartımdan yaptım, kandil simidi almak istedim fakat tanesi 1.20tl'ye denk geliyor pahalı diye elim gitmedi. mayısta belçika'ya dönüp çift işte çalışmaya başlamam gerekiyor sabah 6 gece 10 ancak böyle durumu toplayabilirim. önümüzdeki ay sonuna kadar da dönemezsem kimse kusura bakmasın yapacaklarımdan ben sorumlu değilim.

çocukluğumdan beri verdiğim zorlu mücadelede yeni bir sayfa açıp yurtdışına gideyim dedim, hayatımda ilk defa yatağa girince gelecek korkusu olmadan uyumaya başlamıştım, yine tünelin ucu boka çıktı. sevgiler.
  • daha yolun başındasın. çalışmaya devam.
  • birinizin daha fazla borcu olması adamın hissettiği çaresizliği azaltmıyor beyler.

senin 300.000 borcun var ve üzerinde baskı hissetmiyorsan yeteri kadar çaresiz değilsin demek ki.
    bazen o çaresizlik 5.000 tl borçla da gelir sorumluluklar ve şartlar karşılaştırıldığında.

ben bir önceki entry'ne istinaden müsade verirsen bu ayki spotify üyeliğini karşılamak isterim.
    düşünürken sana yardımcı olacak müzik aralarında sikimsonik markaların reklam jingle'larını dinlemene gönlüm razı olmadı.

iban gönder 20 tl ateşleyeyim başkan.
  • 28 yasinda, "6 sene once" o miktarin 3 kati borcum vardi,

ustune, bakmakla yukumlu oldugum hasta babam, aileden borc disinda birsey kalmamasi gercegi, yapilmamis askerlik gorevi ve beni terk etmis cok sevdigim bir adet eski sevgili vardi.

cok degil 6 sene sonra, o kadar baska bir yerdeyim ki su anda,

asla tahmin de edemezdim, mucadeleye devam dostum, o para bir bok degil, en buyuk sermaye genclik, "halen gencsin"

umut gormesen bile mucadeleye devam.

"savasan kaybedebilir, savasmayan coktan kaybetmistir"

edit: imla
  • hoca 29bin inan ki ödenir. ben senin yaşında sonsuza kadar borca girmiş insanlar tanıyorum. evli değilsen, ailenle yaşıyorsan falan çok daha kolay üstelik...
  • -28 yaşındayım.
    -48.699,40 tl borcum var.
    -intihar etmeyi düşünmüyorum.
    -para nedir ki? çalışıp ödenir ya hu, yeter ki insanın önce sağlığı, sonra da kendine güveni olsun.
  • adamın geliri 3 bin lira olsa 2 senede ödeyemez, 10k ya yakın olsa bu parayı dert etmez, şov yapma yarışına girmişsiniz. borç falan değilmiş, herkesin sizin gibi en az 100k borcu mu olması lazım..
  • 29 bin lirayla borca batilmaz ne tür çalışma koşulu olursa olsun.hele ki intihar etmeyi düşünmek büyük gaflet.
hesabın var mı? giriş yap