• şaşırmamak lazım. evrenin kuralıdır:

bi şeyi çok sıkarsan eninde sonunda patlar

iran'da özgürlüğe aç milyonlarca güzel insan var. bizim değerini bilmiyor olmamız özgürlük ve insan hakları dediğiniz şeyin çok değerli olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

ve evet tarih gösteriyor ki * özgürlük ve hak dediğiniz şeyler verilmez alınır.
  • ben hayatimda tiksinmedim her olayda "kesin amirka yaptiriyor, bak oyunlar buyuk resim" diyen tayfadan tiksindigim kadar. he kardes zaten kus ucsa amerika uzaktan kumanda ile ucuruyordur zaten.

insanlarin canina tak ediyor artik, insanlar boyun egip ne derse tamam demek istemiyor artik. neymis amerika muhalif kesimi kullaniyormus. gezi olaylarinda milletin canina tak ettigi zaman "dis mihraklar" diyen siyasal islamci kafa iste, birebir. bunlara kalsa zaten herkes halinden cok memnun bir tek bu asagilik muhalifler dis mihraklar ile is birligi yapiyor.
  • gösterilerin kaynağı...

1 ) genç işsizlik oranı çok yüksek olması..
    2 ) hayat pahalılığı had safhada olması..
    3 ) youtube, facebook, twitter, couchsurfing yasak olması..
    4 ) yöneticilerin zenginleşmesi..
    5 ) gazete, tv, radyonun sadece devlet yönetimde olması..
    6 ) beyin göçü inanılmaz boyutta, gençlerin neredeyse tamamı toefl, ielts çalışarak kaçmak istiyor..
    7 ) kadınlara başörtüsü zorunluğu, erkeklere şort giyme yasağı..
    8 ) alkol kullanım yasağı..
    9 ) kız ve erkeklerin ayrı eğitim alması..
    10 ) eğitim de kalitenin düşmesi..
    11 ) suriye, yemen ve ıraka asker gönderme ve hazineden büyük pay ayrılması..
    12 ) haziran 2017'de meclise yapılan saldırı..
    13 ) denize, havuza, kız ve erkeklerin birlikte girememesi..
    14 ) ülkenin sürekli israil, amerika ve suudi arabistan ile gerilim yaşaması..
    15 ) ambargolar..
    16 ) sağlık sisteminin çökmesi..
    17 ) kadınlara müzik yasağı..
    18 ) canlı müzikli restorantlarda kadınların oynayamaması..
    19 ) hükümete, meclise veya ülke yöneticilerine eleştiri yapılamaması..
    20 ) molla (ahundlara) ayrıcalık yapılması..
    21 ) şah dönemine duyulan özlem..
    22 ) halkın geleceğe umudunu kaybetmesi..
    23 ) askerlik yapmayanların yurt dışına çıkma yasağı..
    24 ) zorunlu askerliğin 2 yıl olması..
    25 ) gelir adaletsizliğinin artması..
    26 ) kirmanşah ve tahran depremi ile kaygının artması..
    27 ) küresel ısınma ile kuraklık problemi..
    28 ) kürtçe ve türkçe başta olmak üzere farklı dillerde eğitim yasakları..
    29 ) hane halkı borçluluk miktarının artması..
    30 ) meclisin halkı temsil edememesi..
    31 ) namjoo, ebi gibi sanatçıların konser verememesi..
    32 ) vize problemi nedeniyle; ermenistan, türkiye, gürcistan, malezya ve bae haricinde ülkelere seyahat edilememesi..
    33 ) parkta kız/erkek arkadaşınla oturamamak..
    34 ) 2009 ve sonrasında ki gösterilerin şiddetle bastırılması..
    35 ) kadınların açık alanda sigara içememesi..
    36 ) yalancılığın yaygınlaşması veya yöneticilerin açık açık yalan söylemeleri..
    37 ) turizmin teşvik edilmemesi..
    38 ) reform ve değişim taleplerine kayıtsız kalınması..
    39 ) gazeteci, sanatçı ve yönetmenlerin tutuklanmaları..
    40 ) döviz kurlarının, faizin ve enflasyonun birlikte artması...
  • evet yaaaaa. iran çok demokraaatik ve gelişmiş bir ülke. o yüzden anca batı gelip karıştırabilir değil mi?

2 kez gittim iran’a her seferinde o baskıyı, boktanlığı hissettim. düşün çok daha fazlası 38-39 yıldır devam ediyor

adamlar bıkmış. emperyalist batıya gerek yok zaten patlama noktasındalar.
  • siyasal islamın sonuçlarıdır, ey türkiye gör bunları.
  • amerikanın etkisi var mı merak ettiğim olaylar. umuyorum ki sonucunda iran kapitalizme meze olmadan din batağından kurtulur ve laik, adil, eşit, özgür bir ülke olur.
  • insanların neden amerika yaptırıyor vs halk bıkmış şeklinde ikiye bölündüğünü anlayamadığım olay. aslında insanlardaki bu genel ya siyahtır ha beyaz mantığını anlamıyorum ben. yahu gerçek hayattan bahsediyoruz burada, bir film ya da roman değil. gerçek hayatta bir olayın ardında tek bir sebep yatmaz, binlerce farklı sebebin etkisi vardır olayın oluşumunda.

ama nedense hep bir basite indirgeme egilimi var. istatistiksel sonuclari, tarihi olayları ve gündemdeki mevzuları hep bir nedene indirgeme egilimindeyiz. boylesi daha basit olabilir ama aynı zamanda da aldatıcı neticeler verir.

sonuçta hayat siyah ve beyazdan ibaret değil, siyasi olaylarda ise milyon tane farklı faktör etkili olabiliyor. yani mantık çerçevesinde düşünürsek ortada sadece bıkmış bir halkın tepkisi var diyemeyiz. abd'nin iran'da çıkacak bir kargaşayı desteklememesi mümkün mü sizce? protestocuların arasında elbette abd provokatörleri vardır, olmaması saçma olurdu.

ama protestoyu sadece abd'ye baglamak da o kadar yanlis cunku ortada bezmis bir halk olmasa abd'nin provoke edecegi bir şey de olmamış olurdu. üstelik protestoları abd provokasyonu + halk bezginliği bile tek başına açıklayamaz. o meydanda, emin olun, birbirinden farklı yüzlerce etken var. ekonomi yüzünden protestoya katılanlar, kız arkadaşını etkilemek için katılanlar, şeriat istemediği için katılanlar, provokasyon için katılanlar ve daha nicesi var orada. gerçekci tespitler yapmak istiyorsanız basite indirgemeyin, kompleks düşünün.

şu an bunları anlatmaya çalışmak çok saçma geldi çünkü kompleks düşünmek derken neden bahsettigimi sadece kompleks dusunebilenler anlayacak. kısır döngüyü gorebiliyor musunuz? işte o döngü hayatımızın her alanına yayılmış durumda ve benim bütün umudumu kırıyor.
  • git gide tırmanan olaylar zinciri. 30 aralık'a sarktı ve kolay kolay da dinecek gibi durmuyor. umarim yobaz siyasal islamcıların iran'daki diktasını yok edecek bir duruma evrilir.

https://twitter.com/…gham/status/946831865608069120
  • en berbat rejimlerin bas savunucuları hep sozlukte. nereye gitmek istersin dense amerika avrupa diyecek tipler, onurlu halk kuba, kapitalizm karsıtı iran, liderine inanmıs kore diye guzellemeler yapıyor. yaslar 25ten asagıda ise sorun yok. o yaslarda biz de ayni sıglıktaydık. ama 25den buyuk ve bunları dusunuyorsaniz cok yazik.
    ayrıca rusya ukraynayı karıstırdı yarısına el koydu. iranın bolgede el atmadıgı yer yok. sanki sadece batı bir isler ceviriyor.
  • iran'da yıllardır canından bezdirilen halkın sorunları görülmediği sürece, amerika-israil ezberli yorumlar havada kalacaktır.
    bakın van şehri mesela, batıdan birinin tayini çıksa karalar bağlar ama iranlılar van'a akın ediyor. neden, çünkü başları açık gezebiliyorlar. sadece bu yüzden bile, ufacık özgürlük kırıntısı için bile van'a geliyor insanlar. o derece istikrah etmişler artık, bezmişler.

yine ülkenin kaynaklarının çoğunu da mollalar yiyor. halk sersefil, bizim 90'lardaki halimiz ayarında. youtube'da onlarca vlog videosu var. izleyin anlayacaksınız iran'ın halini. güzelim türk şehri tebriz bile hindistan ayarında debeleniyor.

umarım özgür ve bağımsız bir ülke haline gelir iran.
hesabın var mı? giriş yap