• mustafa filminin sinemalarda gösterim tarihi .
  • cumhuriyet'in ilk zamanlarını özlemle anmakla birlikte, artık kurtuluş kuruluş döneminden çıkıp yeni bir aydınlanma, gelişme, ilerleme dönemine girilmesi arzuları ve dilekleriyle kutladığım, türkiye cumhuriyeti'nin kuruluşunun 85. yıldönümü.
  • türkiye cumhuriyeti'nin 85. doğum günü. kutlu olsun.
  • hayatımda gördüğüm en uzun süreli ve en etkileyici havai fişek gösterisi ile kutlanan gündür. öyle ki, tüm boğaz, duman altında kaldı bir süre sonra, ve en sonunda tüm evlerden coşkulu alkış yükseldi. biz bir süre sonra, 'kırmızııığğğ beyağğğzzz.. türkiyeaaaağğğ' diye tezahürat yaparken bulduk kendimizi.
  • 85 yılda sadece didiklemekten öte birşeyleri pek yapamadığımızı gösteren yıldönümü.
    bir de bundan on sene önce daha farklı kutlamıştık bir asra yakınlaştıran yıldönümünü. bir marş yarışması düzenlenmişti,logosu vardı yanılmıyorsam, daha coşkuluyduk. televizyonda böylesi tuhaf haberler yoktu.* fikirler,insanlar üzerine böylesi şeyler yapılıp, yazılıp çizilmiyordu.*
    bir on yıl sonrasını huzurla görebilmek umudunu yine de saklıyorum içimde.
  • 85.yılı...varoluşun,ayakta duruşun,özgürlüğün,onurun...
    "yalnız ve güzel ülke"mizde cumhuriyetin yaş günü...nice yılları olsun..adına yaraşır şekilde sürdürüleceği,uğrunda ölenler kadar ona bağlı insanlarca sahiplenileceği nice yıllara...

şölenlerle,festivallerle kutlamak değil bugünü kutlamak.kesinlikle değil.bu emaneti koruyabileceğimize olan inancımızı pekiştirmekle başlamalı kutlamalar.geçtiğimiz zor günlerin sonunda güzel günlere,güneşli günlere ulaşmak için çalışmakla kutlamalı bugünü.maviliklere sürülecek motorlarımızda bayrağımızı dalgalandırarak...

ve düşünmeli...bundan sonrasını düşünmeli.küçükken kimi zaman sıkıldığımız okul törenlerinde cumhuriyetin bayramını kutlamanın aslında ne büyük bir lütuf olduğunu...bu uğurda feda edilenlere layık olup olmadığımızı..ve ne kadar şanslı olduğumuzu,bizlere ne büyük bir onur bahşedildiğini ve ne büyük bir sorumluluk bırakıldığını...en önemlisi de çocuklarımızın,torunlarımızın da bunları yaşayabilmesi,29 ekim'ler görebilmeleri,anlamını bilebilmeleri için neler yapmamız gerektiğini...çok iyi düşünmeli...

dualarla teşekkür etmeli şehitlerimize,gazilerimize..bu şaheserin mimarlarına yani.özgürlük sevdalılarına...binlerce,milyonlarca kez...

ve o eşsiz insana teşekkür etmeli.o dünyayı dize getiren muzaffer kumandana,eserin başmimarına,cesaret ve dehanın vücut bulmuş haline...özgürlüğümüze canından can katıp onu alnının teriyle yoğurduğu için..gecesini gündüzüne katıp yolumuza ışık tuttuğu için...türk olmanın onurunu iliklerimize kadar işlettiği ve bunu ülkemizi,vatandaşlarıyla birarada,bölünmez bir bütün haline getirmeyi başararak yaptığı için...ruhun şad olsun ata'm...

edit : kötüleyin bakalım.kutlama seslerini,marşları akşamın şu saatinde bile duyup buna şükrediyorum ya ben,cumhuriyetten,mustafa kemal'imden,özgürlüğümüzden rahatsız olanlara bile canımı sıkmıyorum.
  • türkiye cumhuriyeti' nin 85.yıldönümü.
    bunu ske ske ise giderek kutlamaya karar verdim.
  • üsküdar'da ikamet eden ve hayattan bihaber bendenize bombardıman sanrısı yaşatmış gündür. camlar titredi dersin ki istanbul değil dresden
  • boğazda 2 tane havaii fişekle 15 dakikalık gösteri için 2 metrobüs(2 350 000 $) parasının harcandığı kutlamanın yapıldığı tarihtir. bu kadar yoksul işsiz varken yazıktır günahtır.
hesabın var mı? giriş yap