• bakın biz vaka sayısını 30000 olarak belirledik ama ekonomimizin bekası için sayıları 1500 açıklıyoruz, diye bir açıklama yapsalar dahi birçok insanın umrunda olmayacaktır.

türk halkı bitmiş, tükenmiş. hiç bir şey umrunda değil artık.

o yüzden;

çok da önemli olmayan haber.
  • şok olan var mı? ben olmadım.
  • açılın.
    türk basınının sorumsuzluğunu es geçmeyen, güzel bir kronoloji çıkardım, lütfen okuyun:
    (çüş artık diyeceğiniz yer olursa msj atın izah edeyim):

1) özellikle ağustos sonu gibi ankara'da her gün eş dosttan yeni vaka haberi alıyorum. kurum sms grubuna kovid plazma talepleri, ölüm haberleri yağıyor (daha çok kurum emeklileri veya anne baba). üstüne 3 farklı hastanede pandemi hastası bakan 3 doktor tanıdık, açıklanan sayıların vaka olamayacağını açıkça söylüyor. temmuz sonu yapılan vaka sayısı - hasta sayısı değişikliğini hatırlayıp grafiklere bakıyorum. sonra vaka sayısıyla ölüm sayısı arasındaki kusursuz korelasyonun ağustos'ta nasıl bozulduğunu görüyorum. sözlüğe şunu yazıyorum: (bkz: #112842147)

2) 17 eylül'deki bakan açıklamaları ile de tartışma benim için bitiyor:
    "önümüzdeki dönemde üzerinde asıl durulması gereken şu olmalıdır: başkasına bulaştırmadığı sürece, semptomu olmayan, sadece taşıyıcı olan kişi sayısının önemi yok. önemli olan hastane ortamında tedavi edilmesi gereken hastalar ve bunların sayısıdır." https://twitter.com/…oca/status/1306671693876940800

şu da 25 eylül, yetmez mi? çok açık ve net, en ufak şüpheye yer var mı?
    "hastanelerde tedavi gören hasta sayımız endişe verici şekilde yükseldi. şikayeti olmayan fakat test sonucu pozitif sonucu çıkan kişi sayısındaki artış aynı derecede olmasa da önemlidir. asıl uyarıcı olan hasta sayısıdır. bu sayıyı azaltmak salgına karşı başarı sağlamak, taşıyıcı kaynaklı yayılımı hızla önlemeye bağlıdır."

3) bu konu netleşince bakıyorum tüm ulusal basın bakanın hasta sayısı olarak açıkladığı sayıya vaka sayısı diyor. deliriyorum resmen, yahu siz gazetecisiniz sorgulamak bir yana, verilen verileri de çarpıtıp yazıyorsunuz.

4) habertürk genel yayın yönetmenine bunu yazıyorum. sağolsun ciddiye alıyor, sağlık bakanlığı yetkililerine soruyor, şu haber hazırlanıyor ve linkini bana özel mesaj ile gönderiyor. ama haberde beni çürüten bir şey yok :)))
    https://www.haberturk.com/…neden-hasta-oldu-2813338
    ama o tarihten sonra habertürk hasta sayısına vaka demeyi bırakıyor, belki tesadüftür bilemicem.

5) burada benim için asıl sorun fahrettin koca'nın açıkladığı sayılar değil, çünkü kendisi daha nasıl ifade etsin hasta sayısından kastının vaka sayısı olmadığını? yahu adam ne desin, yukarıyı tekrar okuyun.

burada suç, tabiri caizse koyun gibi uyuyan basındır. bizi yanıltan basın suçludur. hala da hasta sayısına vaka demektedir. hürriyet'i de böyle, sözcü'sü de...

bu hürriyet. bu sözcü

hastanelerin durumunu görüp olayı en çabuk ve sağlıklı şekilde irdeleyecek türk basınıydı. ama onlar götleri üstüne oturup anadolu ajansı ne geçerse onu haber yapmayı gazetecilik saydılar. size yaygara koparın demiyoruz ama şu olayı sorgulamak bugüne mi kalmalıydı? bakanın hasta dediğine biz vaka diyoruz ama hiç mi utanmamız yok diye kendinize sormadınız mı?
  • yahu zaten bu açıklanan binli sayılara inanan varsa tüik'in açıkladığı enflasyon rakamına da aynen inanıyordur.
  • -süreç süper yönetiliyor, vatan haini, gözleri doldu sesi titredi, avrupa amarıha battı.

yukarıda verilen anahtar cümleleri birleştirirek troll olunuz. süre 10 dakika. başarılar.
  • 15 milyonluk hollanda 3 bini aşmış. 85 milyonluk ülke 1400 diyor. bi gidin la.
  • (bkz: #113660261)

(bkz: #113656000)

oglum siz delirdiniz mi lan? gunde 30k vaka oluyorsa devlet bunu aciklamali tabi ki.

biz de full karantina uygulansin demiyoruz. hayat tabi ki devam edecek, para kazanmak zorundayiz evet.

gunde 30000 pozitif vaka cikan ulkeyi sen 1500 vaka var yeaa diye uyutursan insanlar siklemez. ınsanlar siklemezse 30000 vaka 40000 olur. hic olmeyecek insanlar da olur bu sekliyle.

mala anlatir gibi bitireyim sozumu. devlet 30 k vakayi 1500 olarak acikladigi her gun kendi vatandasini olume surukluyor.

ınsanlik sucu lan bu.
  • benim için pek şok olmayan sayı. hatta bu kadar üstünkörü savaşta az bile.
  • gerçek habercilik işte budur ve gerçek haberciler işte böyle gerçekleri gün yüzüne çıkartıp kamuoyu ile paylaşırlar hiç korkmadan, cesurca ve halkın haber alma özgürlüğünü gözeterek.

şahsım adına fox tv yi kutluyorum ve iyi ki varsınız demek istiyorum.

tanım: benzeri bir durum ab de veya amerika da yani uygar ülkelerde olsa idi, sağlık ile alakalı en tepeden en tabana değim birçok bürokratın koltuğuna veda etmesine vesile olmasına kesin gözüyle bakılacak 10 üzerinden 110 puanı hak eden skandaldır.
  • türkiye'nin küçük bir mahallesinde sağlık müdürlüğünde günlük sadece ben 100 vaka giriyorum. bölge nüfusu 30.000

edit: mahalle nüfusu 30.000 olarak güncellendi.
hesabın var mı? giriş yap