şükela:  tümü | bugün
  • abd'nin ve dünya'nın önümüzdeki döneminin kaderini belirleyecek tartışmada bu kaderin ciddiyetini kendi gücünü kaybetmekten önemsiz gören bir politikacının taraflarından biri olduğu kaotik münazara.

özetlersek donald trump, joe biden'ın sözünü keserek biden'ı panikletmeye çalışırken biden hiç oralı olmadı ama bir süre sonra trump biden'a "will you shut up, man?" "shush for a minute?", "liar", "clown" gibi cümleler kurdurarak biden'ın kaba biri gibi görünmesini sağladı. trump aynı zamanda obamacare'den sonra yeni, daha iyi bir sağlık hizmeti yarattığını söylerken biden "good healtcare?*" gibi sarkastik cevaplarla trump'ın cevaplarının güvenilirliğine zarar vermeyi amaçladı. ayrıca bir noktada biden "smart" kelimesini kullanınca trump "smart* mı? bana hiç ondan bahsetme. sen delaware'e gidip mezun olduğun üniversitenin adını unutmuş insansın." deyip daha önce de yaptığı gibi biden'ın akıl sağlığının yerinde olmadığını iddaa etti. ayrıca trump'ın stratejilerinden biri de biden ile aşırı solcu ve sosyalist olan sanders'ın aynı tarafta olduğunu, anthony fauci ve bazı demokrat valilerin trump'ın koronavirüs konusunda iyi işi çıkardığını düşündüğünü söyledi. biden buna gülüp geçti. biden ise trump'ın koronavirüs konusunda kötü iş çıkarttığını, ülkeyi geç kapattığını, insanlara çamaşır suyu içerek iyi olabileceğini söylediğini*, okulların açık kalmasını sağladığını, söylediği her şeyin yalan olduğunu iddaa etti. biden genel olarak sakin olsa da ve birkaç kere dilinin dönmediği durum olduysa da trump, biden'ın sakinliğini ortadan kaldırdı ve tartışmayı kendi seviyesine doğru ilk dakikadan itibaren çekmeyi başardı. bu da tartışmanın moderatörü olarak açıklanan chris wallace'ın yerine trump'ın moderatörlüğe soyunmasına önayak oldu.

şimdi 750 dolar, şirketlerden vergi alınması, hunter biden'ın moskova belediye başkanından 3.5 milyon dolar alması konuları konuşuldu. trump verdiği vergileri yakında açıklayacağını, şirketlerden vergi alsaydı ekonominin şimdiki gibi gelişen bir ekonomi olamayacağını söyledi ve hunter biden ne yaptı da moskova belediye başkanından 3.5 milyon almayı hak etti gibi cümleler kurdu. biden'ın ise en dikkat ettiğim çıkışı hunter biden konusundaki "mesela senin ya da benim ailem değil, (seyircilere dönerek) sizin aileniz." demesi oldu. bu çıkış biden'ın başının ağrımasına neden olabilir.
    edit: yazım yanlışları ve anlatım bozuklukları düzeltildi.
    (devamı)
  • trump ve biden'ın 2020 seçimleri için çıktığı tartışmada trump sürekli biden'e sallayıp sözünü keserek dayılanırken biden'ın lafıyla ağzımdaki çayı püskürtmem bir oldu*

“it’s hard to get any word in with this clown"

iki tane beyaz dedenin tartışmasını izliyoruz efendim.
  • - afro amerikalılara karşı ırkçı tutumunuz hakkında neler söyleyeceksiniz, onlara karşı sistematik bir ırkçılık yapıldığını düşünüyor musunuz?
    + bana oy veren siyahiler var

(bkz: benim de kürt arkadaşlarım var)

edit: biden'ın oğlunun rusya'dan 3.5 milyon dolar aldığını, uyuşturucu bağımlılığı yüzünden ordudan atıldığını öğrendiğim münazara.

amerikan tarihinin en manipülatif ve kaba başkanını maalesef bir adım önde görüyorum.
  • trump başkan biden bunağını sağlı sollu tokatlıyor. biden'ın surat düştü. bir b.ka cevabı yok.

edit: ulan bilmesek yutacağız. bölücülük demok-rat-ların işidir. amk komünist i.nesi ya.
  • trump: sen sjw'leri savundun.
    biden: savunmadım.
  • sözlüğün %80'i muhaliftir ancak bir çoğu trump'ın kazanmasını istiyor. trump, her şeyi biz yaptık siz geçmişte böyleydiniz şimdi ırkçılık sizin yüzünüzden oluyor falan filan manüpüle ediyor olayı.

47 yıllık tarihten, geçmişte yapılan yanlışlarla günümüzde yapamadığı şeyleri kapatmaya çalışıyor trump. siyahlar arasında hiç bir cumhuriyetçinin olmadığı kadar popülerim diyor =) tüm bunları tanıdık birinden almış ve arası da o yüzden iyi.

amerikan halkı bu ekonomik krizi hissettiyse 31 mart seçimleri gibi kıl payı biden kazanır. yoksa çok sayıda çomar'ın kol gezdiği amerika'da biden gibi bir demokrat'ın kazanması zor.
  • arada çok büyük bir iletişim farkı var. ne dediklerinden bağımsız olarak hiç ingilizce bilmeyen bir adamı getirin ve bu tartışmayı izletin gider oyunu trump'a atar. trump söylediklerini direkt olarak biden'e yöneltirken ve hiç duraksamadan şakır şakır lafları dizerken, biden moderatöre doğru konuşuyor ve doğruları söylese bile pek sağlam durmuyor.
  • tepede beyaz bir saray
    sarayda soytarı bir kral
    kara haber onun işi sıra kimde?
    kanlı resimler ressamı
    sergide insan mezarı
    satılık olan karanlıktır çerçevede

tanrısı para kendine köle
    sözleri zehir onu dinleme
    sadık uşaklar eteğini öper
    korku üretir süsleri gizler

bakalım bu sefer abd hangi başkanı dünyanın çivisini belleyecek hepsi aynı.
  • sanırım amerika seçim tarihte hiç bir zaman bu kadar saçma bir tartışma olmamıştır.

resmen iki ergen gibi davranıyorlar ve moderatör de kontrolü elinden kaçırdı. sürekli birbirlerinin sözlerini kestikleri için ikisinin de hiç bir konuda ne anlattığı net değil.
  • su munazarayi izledikten sonra aklimda tek soru var: bu amerika'yi gercekte kim yonetiyor? su iki adam onar tane koyun gudemezler lan.

surekli faulle kesilen fb-gs derbisi tadi aldigim program. munazarayla alakasi yok ama elimizdeki en iyisi bu.