şükela:  tümü | bugün
 • halamın düğünü ile aynı güne denk gelmek suretiyle düğünü baltalamıştır. bütün erkekler maçın derdine düşmüştü zira. son güzel dünya kupası finali olduğuna katılıyorum.
 • dunya kupasinin almanya ile arjantin arasinda paylasilmasi serisinin (1974-1990) 3. ayagi. bu serinin tam ortasinda paolo rossi cumle aleme kapagi koymustur orasi ayri.*
 • almanyanin o ilginc yesil formasiyla ciktigi mac. hep dusunurum almanlar o igrenc siyah beyaz degil de bu yesil formayi giyseler daha mi az antipatik olurlar diye.
 • rummenigge'nin turnuvadaki tek golunu attigi mactir. ote yandan bu macta gol atamayan maradona, toplamda 5 gol ile turnuva gol kralliginda 6 gollu lineker'in gerisinde kalmistir.
 • ilk gol, sağ kanattan bir serbest vuruşta ruggeri'nin ortasına, schumacher'in hatalı çıkışı ve brown'un kafasıyla gelmişti.
  ikinci golde, maradona'nın nefis pasıyla sol kanatta önünde derin bir boşluk olan valdano topla ilerlerken, spikerin "valdano gole gidiyor, valdono gole gidiyor" sesleri hala aklımdadır. schumacher açıyı kapatmak için kaleden çıktı, ama valdano çok soğukkanlı bir şekilde yerden bir vuruşla schumacher’in solundan, sağ direk dibine topu bıraktı. arjantin şampiyonluğu yakalamış gibiydi. ancak bundan sonra klasik alman direnci ve mücadelesi ortaya çıktı. kalli’nin (karl heinz rummenigge) unutulmaz topuk golü durumu 2-1 yaptı, völler ise 2-2. gönüllerin şampiyonluğunu çoktan kazanmış olan arjantin ve maradona, acaba şampiyonluğu verecek miydi? hayır.. 87’de buruchaga sağ kanattan topu sürdü sürdü sürdü ve çaprazdan çaktı, 3-2. almanlar dışındaki herkes gibi benim de yüreğime su serpildi, arjantin şampiyondu.
 • hayatımın ilk tatilinde, tatil anılarımın baş köşesinde olan meksikoo meksikooo sesleriyle izlediğim ve beni futbola bağlayan muhteşem final.
 • dünya kupası tarihinin şüphesiz en güzel finallerinden. açılışta schumacher'in pikniğe gitmesi, fileleri bulan brown'un milli takım formasıyla siftah yapması, valdano'nun inceciliği, almanların gollerinin arasına karbon kopya koyması, burruchaga'nın işi bitirmesi... sonraki finaller hakikaten pek yavan...

  https://line.do/maradona-ve-kupasi/4je/vertical
 • dünya kupası'nın gelmiş geçmiş açık ara en iyi finali.

  maç baştan sona bir heyecan fırtınası şeklinde ve karnaval havasında geçmiştir.

  schumacher'in yediği ilk golü bir türk kaleci yese, ne şikeciliği kalırdı, ne vatan hainliği...

  burruchaga'nın galibiyeti getiren golünden sonra ingiliz spikerin yorumu, almanların durumunu gayet güzel ifade etmektedir:

  "...and there are germans flack on the ground in utter and total despair."

  https://www.youtube.com/watch?v=p6kobwpx_ka
 • trt arşiv'e eklenen finaldir. buyrunuz