şükela:  tümü | bugün
  • üst edit: gelen mesajlardan sıkıldım, entryi özet olarak düzenliyorum. mesaj istemiyorum.

kanunun uyardığı, rektörlüğün gönderdiği bir karar mevcut. bu karara rağmen, kamera açmayana farklı muamele açana farklı muamele yapacağım diyen bir hoca var. bunun adı zorbalıktır. biraz kanun, nizam, adalet.
  • itü akademisyeni bir şahsın, öğrencileri kvkk gereğince sınav esnasında kamera açmama haklarını kullandıkları gerekçesiyle tehdit etmesi durumu.

not: itü rektörlüğü dün öğrencilerin kamera açmasının isteğe bağlı olduğunu resmi olarak açıklamıştı.
  • bizim üniversitemiz diye söylemiyorum, öğrencinin arkasındadır.

gerçek anlamda arkasındadır. hele başınız sıkışırsa aman aman...

" ben de haklarımı kullanarak verebileceksem sıfır vereceğim."
    bu ne demek ya? bu nasıl üslup, nasıl konuşma, nasıl akademisyenlik?
    son yaptığımız baskıyla kamera ve mikrofon gibi saçma sapan şeyleri iptal ettirdik. bu hocanın zoruna giden nedir onu da anlamadım.

üzerinde çalışılıp yorum sorusu sorulabilecekken ve bu sayede kopya olaylarının önüne geçebilecekken, kolaya kaçıp internetten sorular bulunursa olacağı bu.

ekleme: mesela bir termodinamik dersini veren hocamızın sorduğu o final sorusu. nasıl ama? bu mantıkta toplam 3 soru sordu ve dedi ki 3 hafta süre.
    hadi git çek kopyayı tabii mümkünse.

eğer bu ders normal zamanda- yüzyüze- olsaydı, sınav tarihinden birkaç gün öncesinde formülleri ezberleyip girecektim. işte bakınız, bu şekilde yaptığım ödev sayesinde termodinamik gibi bir dersin mantığını, ne anlatmak istediğini öğrendim.

tabii siz kopya olayına takılın bu tür öğrenme şeylerini boşverin.
    ezbere devam, kopyaya selam.
  • ders programları açıklandığında dersi verecek hocanın isminin neden açıklanmadığını gayet rahat görebildiğimiz bir video. her okulda olduğu gibi itü'de de egosunu öğrenciye eziyet ederek besleyen birçok hoca var. beddualarımı yolluyorum buradan size.

hiçbir işi tam beceremeyen yök ve itü yönetimi covid-19 sürecinde sınıfta kalmıştır. önce çift kamera, sonra tek kamera dediler. en sonunda da öğrencinin inisiyatifine bıraktılar. doğal olarak hocaların da insafına kalındı. hocalar da öğrenciler de ne yapacağını bilmeyen bir kıvama geldi.

öğrenciyi tehdit eden hoca mı var dersin, 50 yıldır sınavlarında yüzde 90 sayısal soru sorulan ve böyle olması doğru olan derslerin finallerinin 5 dklık sözlü olarak yapılması mı dersin, öğrencinin derse çalışırken kullanacağı materyalleri elinde bulunmasına rağmen paylaşmayan hocalar mı dersin, ne dersin amk?

mühendis yetiştiriyormuş. valla ben mühendis olamadım haberiniz olsun.

edit: okulda kopya çekilmesini zerre istemeyen binlerce öğrenci var. her öğrencinin kopya çekebileceği 20 kişilik arkadaş grubu olmak zorunda değil. geçme notu diye bir şey olsa eyvallah. herkes çeksin kopyasını geçsin dersi. ama çan var. kamera istememek öğrencinin hakkı, adil sınamak da yönetimin görevidir.
  • sınavda neden kamera açma zorunluluğu yok onu anlamadım? büyük şirketlerin işe giriş sınavlarında bile kamera oluyor.öğrenci arkadaşlar sizce de kamera açma zorunlulugunun olması gerekmez mi..kaç yaşında insanlarsınız işinize gelince şikayet etmeyi biliyorsunuz. kaç tane öğrenci rektörlüge itiraz etti sınavın kameralı olması gerektiği hususunda? eğitim sistemi kötü demek kolay.sen çok mu iyisin?önce aynaya bakıp kendi hatalarımız üzerine çalışmamız lazım.sonra millete bok atarız..benim kardeşim de öğrenci görüyorum işte sınavı nasıl çözdüğünü.whatsapp grubunda toplu olarak çözüyorlar.büyük bir çoğunlugun da fırsattan istifade ettiği çok bariz ortada.hocanın yaklaşımı yanlış.fakat burada hocanın yaklaşımından daha da önemlisi sınavın yapılma şekli tamamen yanlış.sınavın yapılış şekline itiraz etmeyip hocayı şikayet edersen senin kafandaki "hak" "hukuk" "adalet" kavramları tartışmaya açık hale gelir..
    unutmayın ki bu ülke; mülakatlar kapalı kapılar ardında, herhangi bir kayıt ya da tutanak olmadan yapıldığı için bu hale geldi.eminim ki aynı öğrenciler mezun olduktan sonra" devlet kurumlarındaki mülakatlar kameralı yapılmalı, şeffaflık sağlanmalı, bu şekilde liyakatsiz elemanların önüne geçilir " diye haykıracaklar.lakin basit bir üniversite sınavında bile şeffaflıktan yana olmayan insanların, karşı çıktıkları liyakatsiz insanlardan ne farkı vardır?
  • tek başarısı üniversitede kadrolu hoca olmak olanların aşağılık sendromuyla uğraşması daha kolay olan öğrenciler üzerinde baskınlık kurma çabalarıdır. bunların kendine güveni olmadığı için de bu sürece yönelik sınav hazırlamak yerine işlerine nasıl geliyorsa onu uygulamayı tercih ediyorlar.
  • yahu bu neyin artistliği, kime artistlik bu?

bütün dönem tabiri caizse imanımızı gevrettiniz.yarasayı protein olsun diye biz yemişiz gibi davranıyorsunuz. ödevler, 7 dakikalık quizler, kaydetmediğiniz dersler, öğrenci aşağılamalar. bıktık sizden. okulun itibarını yerlere düşürdünüz. bu hırs bu sinir kime?kendiniz dönem boyunca kameranızı açmadan neden ders anlattınız?

siz öğrencilerin hazırladığınız sınavda kopya çekip çekmediğini bu kadar dert edeceğinize, neyi ne kadar aktarabildim ben iyi bir akademisyen miyim sorularının peşine düşseydiniz keşke. slayt okumak ile sözde ''asırlardır çağdaş'' olan ve ülkenin önde gelen üniversitelerinden biri olan itü'de başarılı bir akademisyen olmuyorsunuz. iyi bir insan mısınız?

" ben de haklarımı kullanarak verebileceksem sıfır vereceğim." bu cümle asla unutulmaz umarım. 0 verince muhteşem hocalar sınıfına giriyorsunuz çünkü. siz de insanlıktan, anlayışlı olmadan sınıfta kaldınız hocam. geçebileceğinizi de sanmıyorum. ders programları açıklanırken dersi veren hocaların adının yazmamasının sebebini sayenizde öğrenmiş olduk. sizden kim neden ders alsın?

buz dağının görünen yüzü

bu video, yaşanan olaylardan sadece bir kuple.

edit: kopyayla kazanmadık bu okulu, mühendisliğin temelini etik oluşturur. bu yönde gelen eleştiriler komik.
  • pardon da kamera neden açılmıyor? öğrencinin kopya çekip çekmediği nasıl anlaşılacak? adı üstünde sınamak olan bir şeyde hocanın eli kolu neden baglaniyor.? sınav esnasında çocuğun kamera üzerinden denetlenmesinde ben bir sıkıntı göremedim. öğrenciler buna neden itiraz ediyor? okulda iken ben sınava gelmiyorum evden yapıp göndereceğim diyebiliyor muyuz hayır. sınavın doğası bunu gerektiriyor. kimi hoca bunu istemeyebilir ama isteyene de müdahale edilmemeli.
  • sinifta sinava girdiginizde hocam ben battaniyenin altinda sinavi cozecegim, kendimi gostermek istemiyorum, kisilik haklari diyorsaniz evet burada da diyebilirsiniz.
  • itü her sene daha da kötüleşiyor. yaptırımsız bırakılmamalı.