şükela:  tümü | bugün
  • kvkk diye yakınıp kamera açmak istemeyen öğrencilerin hayatının her saatini twitter ve instagram üzerinden paylaşmaları ağır ironi içermektedir.
    bunun yanında, en azından kimlik kontrolü vb. doğrulamalar için kamera açmamak, sınav süresince ara sıra kamera açıp doğrulama yaptırmamak alenen kopyacılıktır ve etik değildir. burada amaç sizi her dakika izlemek değil, en azından sınavı yapan kişinin siz olduğunun farkında olmak.
    itüdeki hocalar facebook ve twitter hatta instagram üzerinden xxx sınavına girilir ilanlarıyla, ve hatta yyy sınavına ücreti mükabilinde girecek aranmakta gibi ilanlar ile dolup taştığının farkında iken kvkk deyip bunu internete yayanların ise amacı kimliklerini korumak değildir.
    bu arada, bazı şerefsiz öğrencilerin sınav süresince kamera önünde çözer gibi yapıp, para karşılığı soruları başka birine çözdürüp yine o kişi tarafından sisteme yüklemesini sağladığını da tespit ettiler.
  • kamera acma zorunluluğu olmamasının daha büyük saçmalık olduğu olaydır
  • ekşinin konuşmaların bir kısmını dinleyip kesin yargılara vardığı durum. bir itü mezunu ve bülent hocadan ders almış biri olarak yazıyorum, oturumda geçen konuşmaların bir kısmını öğrendim ve hoca kesinlikle kamerasını açmayana sıfır vereceğim demiyor. açanlara yardımcı olabileceğim bir şey varsa yaparım ama açmayanlar ne yazdıysa onu alır diyor. konuşmanın buraya yansımayan boyutunda online derslere sınıfın üçte biri katıldı, şimdi sizin sınava başka birini sokmadığınızı nasıl bilebilirim diyor. bülent hoca on sene önce melek gibi adamdı hala aynı olduğunu düşünüyorum. itü makina fakültesini bilenler hocaları tanır, yanına gidip ders dışı muhabbet ettiğimiz nadir isimlerdendi kendisi. lütfen kesin yargıya varmadan olayın tümüne vakıf olun.

edit: yeni yetmeye bak, bülent hocaya iyi niyetli diyen ancak kendisi olabilirmiş. teknikforumu aç oku kendisiyle ilgili neler yazılmış ilk ders verdiği yıllarda. hocayı nasıl suistimal ettilerse sonraki yıllarda öğrenciye layık olanı yapmış. bu kuyruk acısına sahip adam istiyor ki parasını vereyim sınava benim yerime başka biri girsin, sonra ben de itü mezunuyum diye dolaşayım. bu şekilde mezun olanların halini çalışma hayatında görüyoruz, bunları görünce aynı okuldan mezun olduğuma utanıyorum.
  • apo sen haksızsın koçum. ne demek sınav esnasında herkes kamera açarken kamerayı kapatmak? altı üstü sıradan bir ortadoğulusun, o kamerayı kapattıysan kişilik hakları falan yüzünden değil, ibnelik peşinde olduğun için. ortadoğunun ekmeğini yemiş, suyunu içmiş adamsın, hiç birbirimizi sikmeye çalışmayalım.

üniversitede "hoca bilmem kaç dakika geç kalırsa ders düşüyormuş beyler" diye dolanan gerizekalılar gibi kvkk'yı yeni duyup adam sikmeye çalışmışsın ama götünde patlamış, çok belli. deal with it. hadi gerçekliğine geri dön, seneye daha iyi hazırlan. buraları da boş yere meşgul etme.
  • üniversiteler de, hocalar da özerk olmalıdır.

gelmişsin yök'ü ve yökün kararını savunuyorsun.

ondan sonra üniversite eğitimi niye böyle.

sence niye?

dersi ben istediğim gibi anlatamıyorsam, sınavı istediğim gibi yapamıyorsam kusura bakmayın ama okuduğunuz yer liseversitedir. diplomanız da işte tam bu yüzden bırak dünyayı türkiyede bile beş para etmiyor.

öyle temel şeyler yanlış ki düzelmesi imkansız artık.
  • tanım kvkk hastası genconun hocayı ifşa ederek kvkknın aslında sikinde olmadığının göstergesi twit...
  • ona akademik zorbalık değil de, rahat rahat kopya çekemeyecek olan öğrencinin ağlayıp zorlaması diyelim.
  • ülkeye de iyi ki kvkk geldi dedirtmiştir. herkes her şeyi kvkk'ya yorumluyor mk ya. adam kopya çekmek için kvkk'yı öne sürmüş buraya da gelmiş zorbalık diye başlık açmış.

üniversite öğrencisi kuzenim yazılı girsem 20 alacağım sınavdan 100 aldım abi geçtim diyor başka da bir şey demiyorum.

ekleme: kişisel verilerin yurt dışına aktarılması doğrudan suç değildir, belli kriterlerin sağlanması koşuluyla kişisel veriler yurt dışına aktarılabilir.
  • bizim üniversitemiz diye söylemiyorum, öğrencinin arkasındadır.

gerçek anlamda arkasındadır. hele başınız sıkışırsa aman aman...

" ben de haklarımı kullanarak verebileceksem sıfır vereceğim."
    bu ne demek ya? bu nasıl üslup, nasıl konuşma, nasıl akademisyenlik?
    son yaptığımız baskıyla kamera ve mikrofon gibi saçma sapan şeyleri iptal ettirdik. bu hocanın zoruna giden nedir onu da anlamadım.

üzerinde çalışılıp yorum sorusu sorulabilecekken ve bu sayede kopya olaylarının önüne geçebilecekken, kolaya kaçıp internetten sorular bulunursa olacağı bu.

ekleme: mesela bir termodinamik dersini veren hocamızın sorduğu o final sorusu. nasıl ama? bu mantıkta toplam 3 soru sordu ve dedi ki 3 hafta süre.
    hadi git çek kopyayı tabii mümkünse.

eğer bu ders normal zamanda- yüzyüze- olsaydı, sınav tarihinden birkaç gün öncesinde formülleri ezberleyip girecektim. işte bakınız, bu şekilde yaptığım ödev sayesinde termodinamik gibi bir dersin mantığını, ne anlatmak istediğini öğrendim.

tabii siz kopya olayına takılın bu tür öğrenme şeylerini boşverin.
    ezbere devam, kopyaya selam.
  • kişilik haklarını o kadar önemsiyorlar ki hocanın sesini kaydedip sosyal medyada yayıyorlar. bu kaydı yayan direkt disiplin suçu işlemiştir. umarım tespit edilip gereği yapılır.

hoca adam gibi adammış.