şükela:  tümü | bugün
 • bir itü öğrencisi olarak net şekilde söyleyebilirim ki iki senedir bu kurumdan bir kere pozitif bir cevap veya destek alamadım. koordinatörleri ve hocaları ( bazı değerli hocalarımızı tenzih ederek tabi ki ) öğrenciyi mağdur etmekten inanılmaz keyif alıyor.
 • sanki dersin hocası kamera da twerk yap demişte twerk yapmazsan sınıfta bırakırım diye tehdit etmiş.

  bütün dönem yatmış, nasıl olsa kopya çekerim hayali ile sınavlarına çalışmamış bir itin heyezanı.
 • rektörlüğün verdiği bir karar değildir. rektörlük baştan itibaren sınavı kamera açık yaptırmaya çalışırken öğrenciler bilgisayarımızı özel verilerimize erişilecek diye çıngar çıkardılar ve bunun üzerine kişisel verileri koruma kurulundan rektörlüğe uyarı geldiği söyleniyor. bu yüzden de itü mecbur kalıyor kamera konusunda taviz vermeye.

  sonuçta bu iş sadece öğrencilerin çakallıklarını mağduriyet olarak sunma çabasıdır. zaten bu artık her yerde böyle. en çok mağduriyetten bahseden en çakallar oluyor.
 • benim bilgisayarım yok, cep telefonundan sınava giriyorum ama önümde laptop açık komşunun internetini kullandım. nerden bileceksiniz?
 • sorun kvkk konusunda uzman avukatların da belirttiği gibi zoom gibi uygulamaların yurtdışında veri depolamasıdır. ve kişisel verilerin kanun hükmüyle yurtdışına çıkartılması yasaktır. kanun emreder arkadaşlar. uzatmanızın anlamı yok. açık rıza olmaksızın bu hocanın yaptığı şey de kanuna karşı gelmektir. hakkında rahatlıkla suç duyurusunda bulunulabilir.

  şunu da belirtmek isterim ki hocalar, yönetim herşey el değiştirir. itü’lülük kalır. itü bir ailedir ve kardeşlerimizin her derdinde kenetlenip bir arada olup seslerine ses olacağız.
 • zorbalık olarak adlandırmadan yapıcı çözümler getirilmesi gereken bir olay.

  doğruyu konuşalım, ben de zamanında çok kopya çektim. kamera ve mikrofon açık olmadan sınav yaparsanız ortalama 90 çıkar. kendi başına çözüp 75 alan çocuk da dersi dd gibi notla geçerken kitap açmamış arkadaş çevresiyle ortalama kasan yüzlerce eleman olur. o çocuğun hakkını hanginiz koruyacaksınız arkadaşlar?

  öğrencinin bilgisayarına/ telefonuna 3. parti bir uygulama kurarak onun neyi kopyala yapıştır yaptığını, hangi sekmeye geçtiğini vs takip eden bir program kurdurmak ise tamamen zorbalık. zoom bile güvenlik açıklarıyla avrupa’da bazı üniversitelerde yasaklanmışken böyle uygulamalarla öğrenci bilgisayarını takip ettirmek zaten kişisel verilerin gizliliğine aykırı. hukuki karşılığını bilemiyorum ama ben böyle bi programı kurmazdım, en basitinden geçmiş, çerezler, şifreler gibi verilerinize erişme şansı veriyor olabilirsiniz belki de(bahsi geçen uygulamayı incelemedim yorum yapmıyorum o yüzden ama mümkün).

  işin kötü tarafı ben öğrencilerin bu kampanyayı “bizi bilgisayarda yalnız bırakın da istediğimizi yapalım, rahatça geçelim” fikriyle büyüttüğünü düşünüyorum. hacettepe, sabancı gibi okullarda kamera açık sınav yapılıyor siz niye bu kadar yaygara yaptınız ki?

  herkesin hak ettiği notu aldığı sınav ortamını sağlayacak bir çözüm önerisi getirebilecek arkadaş varsa buyursun ama “kamera kapatılsın, gizliliğim tehlikede” çok ucuz bi bahane.

  yukarıda biri de kopyayı savunmuş. kopya çekmek değil ki olay ama işte kime ne anlatıyorsun yani.
 • sorun, biraz vicdan sahibi herkesin belirttiği gibi, şark kurnazlarının kopya çekebilmek için sistemi suistimal etme sorunudur.
  bugün itüde anket yapılsın, öğrencilerin %99undan fazlasının instagram hesabı yoksa hiçbir şey bilmiyorum. instagram senin fotoğraflarını çemişgezekte mi saklıyor ortağm. whatsapptaki yazışmaların beştepedeki sunucularda mı duruyor?
  kanun kaide sınava girerken mi aklına geliyor.
  namussuz bir kopyacısın, emek hırsızısın işte.
 • kopyayla geçilebilecek dersin hocası kalitesizdir. kolaya kaçan, tembel, verdiği dersten para kazanmayı haketmeyen insanlardır. işini iyi yapan, anlattığı şeyin ne olduğun bilen hocalar özgün sorular oluşturabildiğinden, gönül rahatlığıyla notlar açık sınav yapabilmektedir. itü’de uzun yıllar okumuş birisi olarak, bölüm başına kaliteli hocaların bir elin parmaklarını geçmeyeceğini üzülerek belirteyim.
 • kamerayı açmayan öğrenciye sınavından bir önceki gün böyle bir yasal hak tanınmış olduğundan, kamerayı açmayan öğrencinin görüntü paylaşmaması herhangi bir sorun teşkil etmemekte. itü'nün 28 haziran 2020 tarihinde attığı mail aşağıdadır.

  itü açıklaması

  ilgili akademisyenin "kamerasını açan öğrenciye yardım edicem, açmayanın kağıdını didik didik inceleyip gerekirse 0 vericem, bırakıcam." temalı çıkışı öğrenciye yapılan bir tehdittir. zaten sonunda gidin "şikayet edin rektöre" demesi de birçok şeyi açıklıyor. eğer kopya çekilmesini engellemek istiyorsa ilgili akademisyen, sorularını değiştirip take home sınav türünü tercih edebilir, soruları ezber şeklinde değil de yorum ve teknik beceri isteyen türde sorabilirdi. birçok meslektaşı buna benzer şekilde sınav yaptı, yapıyor.

  bir de burada yazılanları ben kişisel olarak algılıyorum. ben de itü'de öğrencisiyim. instagramımda 4 tane falan fotoğraf vardır. öyle her anımı paylaşmıyorum. bilgisayarımın kamerası bantlı. birkaç senedir okuldayım ve 1 kez bile kopya çekmedim.(3.1 ortalamım 3.2'ye kopyayla çıkmasına gerek duymuyorum.) ne aldıysam kendi bilgimle aldım. itü'yü 3 gün öncesine kadar sadece teknik üniversite olarak bilenler, son birkaç yılda öğrencisine mobbinge kadar giden tutumda bulunduğu için bu patlama gerçekleşiyor şu an. yıllardır aman aramızı bozmayalım insanlara rezil olmayalım diye susuyor öğrenciler. muadil okulumuz odtü öğrencileri kadar(selam olsun hepsine) eylem yürüyüş yapmıyoruz diye tepemize çıktı bütün okul.

  sözün özü, kopya çekmek isteyen elbette vardır da, bir çoğumuz bu okulu hakkıyla kazandı, hakkıyla bitirmeye çalışıyor. anadoludan gelip bursla okuma çalışan bir sürü arkadaşımız var ve bir kısmı bu yüzden risk altında. akşamdan beri bir kısmını okuyorum da, ülkenin genel hastalığı genelleyicilik sözlüğü sarmış resmen.

  açıklayıcı olmak için bir bilgi daha vereyim; witwiser uygulaması sadece havuz dersleri (matematik, fizik ve kimya) için geçerlidir. beni bu eklenti bağlamıyor ancak kendimi arkadaşlarımın yerine koyduğumda, sesimi şimdi duyurmazsam ileride bu konu için üzüleceğimi düşünüyorum. elimden geldiğince bir şekilde yardım etmeye (kendi çapımda) çalışıyorum. umarım daha iyi günlere uyanırız itü olarak.
 • yok neymiş sınava kimin girdiğini nereden bilecekmiş hoca. arkadaşlar apartman üniversitesinin öğrencileri değil bu insanlar, yerlerine de kimseyi sokmazlar sizler gibi merak etmeyin.